گزارش‌قالیباف از پلاسکو در مجلس؛ کلی‌‌بود، عذرخواهی‌ هم نکرد

هرچند که یک بار زمان حضور وزیر کشور و شهردار تهران در مجلس برای گزارش فاجعه پلاسکو به تعویق افتاد، اما سخنان شهردار تهران که امروز در مجلس بیان شد و عذرخواهی نکردن او از مردم، حاشیه ساز بود.

امید کریمی: پنج روز پس از پایان آواربرداری از پلاسکو و تشییع و تدفین آتش‌نشان‌های شهید، وزیرکشور و شهرداری تهران به مجلس رفتند تا درباره فاجعه روز ۳۰ دی ۹۵ خیابان جمهوری، گزارش دهند. 

پیش از سخنان عبدالرضا رحمانی‌فضلی و محمدباقر قالیباف، گزارش‌های کمیسیون‌های مختلف مجلس دراین باره خوانده شد. 

محمدنعیم امینی فرد، سخنگوی کمیسیون بهداشت درباره حادثه پلاسکو با اشاره به گزارش کمیسیون مطبوعش گفت: یک مسئله، قانون‌گريزی پاره‌ای از شهروندان در ساختمان پلاسكو است و مسئله كمبود آموزش هاي لازم به مردم در اين امر موثر بود. حالا كه وجدان عمومي بيدار شده است لازم است كه صدا و سيما حضور جدي داشته باشد.

او همچنین گفت: درست است که 16 نفر را از دست دادیم اما در حوادث ترافیک هر شبانه روز نزدیک به ۴۰ نفر کشته داریم. 

سپس محمدرضا نجفی، نماینده مردم تهران گزارش مجمع نمايندگان شهر تهران درباره فاجعه پلاسکو را خواند. در بند پایانی این گزارش آمده بود: «مبتني بر نظام ارزشي پذيرش و مسئوليت و عذرخواهي دستگاه هاي ذي ربط مورد انتظار است،‌ ضمن تشكر ازتلاش هاي ارزشمند مديران به ويژه آتش نشان هاي عزيز بايد توجه داشت كه نقد افراد و دستگاه ها از جمله مدريت شهري به معناي ناديده انگاشتن خدمات آنها نيست مردم به عنوان صاحبان انقلاب و كشور حق دارند از شرايط ايمن و خدمات شهري مناسب برخوردار باشند. و از نتايج اصلاحي دستگاه ها مطلع شوند.»

اتفاقی که البته در پایان نیفتاد و شهردار عذرخواهی نکرد. 

اما در ادامه محمدرضا رضایی کوچی، رییس کمیسیون عمران مجلس در جریان خواندن گزارش کمیسیون مطبوعش، پرسید: این سؤال وجود دارد که آیا ساختار مدیریت بحران و امکانات و تجهیزات و تخصص‌های آنها می‌تواند خودش را مطابق استانداردهای جهانی ارتقا دهد؟ قوانین مختلفی از جمله قانون شهرداری‌ها وجود دارد که می‌تواند در پیشگیری از حوادث مشابه کمک کند؛ اگر این قوانین مشکلی نداشته، آیا اراده‌ای برای اجرای آنها بوده است و اگر این قوانین در اجرا مشکل داشته‌اند، چرا از قانونگذار نخواسته‌اند که اشکالات آنها برطرف شود؟

پس از این، سلمان خدادادی رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در گزارش این کمیسیون گفت: قطعاً باید برای ممانعت از بروز چنین وقایعی اقدامات کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت انجام شود و این موضوع به صورت همه جانبه ارزیابی شود که کدام سیاست غلط، تخصیص نامناسب بودجه، ناکارآمدی در مدیریت صحنه و بی‌تدبیری در اطلاع‌رسانی باعث بروز این فاجعه و شدت یافتن ابعاد آن شد.

در ادامه علی فاضلی، رئیس اتاق اصناف گفت: یک سوم بناهای تجاری کشور آسیب پذیر هستند، متاسفانه اصناف در امر سیاست گذاری بخصوص در امور شهری اختیاری ندارد و شرکت داده نمی شود. پس تقاضای ما این است که به این 3 میلیون بنگاه توجه بیشتر شود که متاسفانه شرایط خوبی در نظام برنامه ریزی کشور ندارند. تاکنون اصناف در 5 برنامه توسعه دیده نشده اند و متاسفانه در برنامه ششم نیز دیده نشده اند.

پس از گزارش‌های متعدد کمیسیون‌ها و اتاق اصناف، نوبت به وزیر کشور رسید تا گزارش خود را قرائت کند. در گزارش عبدالرضا رحمانی فضلی به مواردی اشاره شد که احتمالا در روزهای آینده چالش برانگیز می‌شود، همانطور که در همان صحن هم شد. 

در بخشی از گزارش او آمده بود: در جلسه اي كه با حضور اعضاي هيئت امناي ساختمان در وزارت كشور انجام شد،‌ اعضاي مذكور اعلام كردند كه آتش نشاني در ابتداي امر پس از 5 دقيقه از درخواست كمك، به محل حادثه رسيد ليكن به دليل نبود امكانات محل را ترك كردند و 15 دقيقه بعد با امكانات لازم در محل حاضر شدند. كه اين موضوع در دست بررسي است.

وزیر کشور همچنین در آماری درباره این حادثه گفت: زمان وقوع در روز 5 شنبه 30 دي ماه 95 در ساعت 7:58 دقيقه بوده و ساعت ۱۱:۲ دستور تخلیه صادر شده است. ۳ ساعت پس از شروع آتش سوزی. همچنین ريزش ساختمان در ساعت 11:34 دقيقه بوده است. آتش سوزي از طبقه 10 به دليل اتصال برقي ايجاد شده است كه اين موضوع نيازمند بررسي هاي دقيق تر است. ساختمان فاقد گاز بوده است و تامين گاز بوسيله سيلندهاي كوچك تهيه ميشد، كه بعضا موجب شدت حريق و وقوع برخي از انفجارها شده است. دراین حادثه 22 نفر جان باختند كه 16 نفراز آتش نشان ها هستند.

پس از وزیر کشور، محمدباقر قالیباف پشت تریبون رفت تا گزارش و دفاعیه خود دراین باره را ارائه کند. شهردار تهران تلاش کرد گزارشی کلی از حادثه پلاسکو ارائه دهد. او جزییات را به جلسات بررسی‌ کمیسیون های تخصصی مجلس واگذار کرد. به جای آن حواشی مختلفی را بیان کرد؛ از زلزله‌های منجیل و رودبار و بم تا فرود اضطراری یک هواپیما در اصفهان، حادثه مرگبار قطار نیشابور و تصادف اتوبوس‌ در اتوبان قم و مقایسه آمار تلفات حوادث قبلی با حادثه پلاسکو و حتی ۱۱ سپتامبر!

قالیباف که کلیپی را برای مجلس آماده کرده بود، پخش کرد که البته در میانه و به دستور رییس مجلس متوقف شد. 

شهردار تهران پس از یک مقدمه طولانی که بخش عمده گزارش ۳۵ دقیقه‌ای‌اش را پر کرد، گفت که آتش‌نشانی ۲.۵ دقیقه پس از اعلام حادثه، به محل رسیده است. همین جمله باعث شد غلامعلی جعفرزاده عصبانی شود و با فریاد به قالیباف اعتراض کند. پس از بالاگرفتن فریادها، لاریجانی از قالیباف پرسید چقدر از گزارشش باقی مانده و البته پس از آن گزارش شهردار ناتمام ماند.

جعفرزاده دوباره به این موضوع هم معترض شد که واکنش موسوی لارگانی را در پی داشت. او با فریادهای خود نسبت به اظهارات جعفرزاده معترض شد و خواستار ادامه سخنان شهردار شد.

قالیباف حتی در سخنانش ادعا کردکه آواربرداری صحیح و استاندارد انجام شده است: «در برداشت آوار با همه استاندارهایی که هست به طور دقیق و در کمترین زمان ممکن اتفاق افتاده است، در مقایسه با ۱۱سپتامبر که ۷ ماه برای پایان عملیات زمان برده است (۹۰ روز تخلیه آوار برج دوقلو) توانستیم در کمتر از ۹ روز کار پلاسکو را انجام دهیم. علت کندی در شروع آواربرداری هم به دلیل این بود که یک سازه متصل روی مجموعه قرار گرفته بود. اما تخلیه آوار به بهترین شکل ممکن پیش رفت.»

با افزایش تنش در مجلس، علی لاریجانی شروع به سخنرانی کرد. او در چند مورد به شهردار تذکر داد: براي آينده چه بايد كرد. خودمان هم مي بينيم در همين جمهوري چقدر ساختمانهاي شبيه اين است. آيا استاندار ايمني وجود دارد و مجريش مشخص است؟ اگر آقاي قاليباف مي‌گويد در برخي از موارد اختيار ندارند بگويند كجا به عنوان مسئول بحران اختيار ندارند تا ما از نظر قانوني مشكل را حل كنيم. اگر اختيار دارند بايد در آينده در مراكز تجاري و مراكز تجمع عمومي از اين آسيب ها است بايد جلوي آنها گرفته شود.لذا فصل بخش دوم يك نگاه به آينده براي پيشگيري از موارد مشابه است.

رئيس مجلس در پايان شهردار تهران را خطاب قرار داد و نكته ای در مورد بلندمرتبه سازي را به او گوشزد كرد: يك نكته اي را به آقاي قاليباف بگويم شهر تهران به دليل گستردگي و تراكم مسائل مختلفي دارد كه يك بخشش در اين مسائل بروز كرده است. يك بخش ديگر به دليل برج هايي است كه در تهران ساخته مي شود و گاهي استاندارها رعايت نمي‌شود،‌ ما نمي گوييم در تهران برج ساخته نشود اما برج ساختن يك استانداري دارد. حالا اينكه من خودم در بعضي از جاها مي بينم خيابان هاي تنگ كه در كنارش برج هاي وسيع ساخته مي شود كه اين قطعا براي آينده شما مشكلاتي ايجاد مي كند. خواستيد من مي‌گويم چه بخش هايي اين مشكلات را ايجاد كرده است. من خواهشم اين است كه شوراي شهر و شهردرا به اين موضوع توجه تام داشته باشند.

اما موضوع گزارش‌های متعدد درباره پلاسکو در مجلس به همین‌جا ختم نشد. پس از پایان جلسه علنی، سه نماینده مجلس در گفتگو با خبرنگاران نارضایتی خود را اعلام کرد. 

محمدرضا عارف، رییس مجمع نمایندگان تهران گفت: مسئولان باید از مردم عذرخواهی کنند، عذرخواهی اصل مهمی است که متاسفانه هنوز در برنامه‌های ما به آن پرداخته نمی‌شود. گویا برخی بزرگتر از آن هستند که عذرخواهی کنند، از ابتدای وقوع حادثه پلاسکو تاکید شد تا با نگاه سیاسی به این موضوع پرداخته نشود و هم اکنون هم با توجه به مشکلات مطرح و گزارش‌ شهردار تهران که در صحن اعلام شد بهترین کار سکوت است که باید پیشه خود قرار دهیم.

سهیلا جلودارزاده، یکی دیگر از نمایندگان تهران در مجلس هم به عذرخواهی نکردن قالیباف معترض بود. او همچنین گفت: هم اکنون آتش نشانان از رییس‌شان ناراحت هستند. رییس آتش نشانی بازنشسته ارتش است و هیچ تخصصی ندارد. چرا این مسائل در مجلس مطرح نشد؟اینکه بودجه آتش نشانی برا خرید تجهیزات بی‌کیفیت هدر رفته، نکته‌ای است که مورد بی توجهی قرار گرفته است. اینکه تمام بودجه صرف نردبان‌ها و تجهیزاتی شود که در نهایت کار نمی‌کنند، بی‌فایده است. اگر شهرداری تهران بودجه ندارد، پس چگونه این همه فرهنگسرا در سطح شهر می سازد.

همه اینها به کنار، در پایان جلسه علنی مجلس،‌ غلاملی جعفرزاده که در حین سخنان قالیباف بسیار اعتراض کرد، گفت: گزارش‌های ضدونقیضی در صحن مجلس مطرح شد و باید مشخص شود کدام گزارش صحیح بوده است.رفتار بعضی از اصولگرایان بسیار نادرست و سوال برانگیز و جناحی بود. آنها باید به عنوان نماینده مجلس، مدافع مردم باشند اما متاسفانه به دنبال مسائل جناحی رفتند. نکته مهم دیگر این بود که شنیدم برخی از این نمایندگان، حکم مشاور شهرداری تهران را دارند که این اتفاق نگران کننده است و باید این مسئله بررسی و درصورت اثبات با آن برخورد شود.

۴۷۴۷

کد خبر 631370

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 56
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۱۲:۴۱ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۳
  مگه احمدی نژاد از فلاکتی که برای مملکت ارمغان آورد عذرخواهی کرد؟ مگه ترامپ از تصمیم نابخردانه خودش که بیشتر از همه به ضرر منافع امریکاست عذرخواهی کرد؟ تازه دادستان را هم برکنار کرد و گفت هر کسی اطاعت بی چون و چرا نمی کنه بره. به قول آقای فرهادی تندرو ها در همه جا از یک جنس هستند.
  • بی نام A1 ۱۵:۳۰ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۳
   عذر خواهی را باید مالک پلاسکو بکند بنیاد مستضعفان
  • بی نام A1 ۱۶:۱۷ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۳
   چرا قالیباف عذر خواهی کنه مگه چیکار نکرده که باید میکرد. عذر خواهی رو باید خاتمی از مردم بکند به خاطر تثبیت ثبات اقتصادی در دورا دولتش . تازه باید روحانی هم بابت حوادث حقوق نجومی با اینکه ۲۳ میلیارد تومن بوده کلا و همش برگشته به بیت المال عذر خواهی کنه و بعدشم احمدی نژاد راحت بچرخه و به ریش ملت بخنده
  • بی نام DE ۰۲:۱۲ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۴
   81 6
   عذرخواهی بکنه یا نه انشاا...خرداد۹۶دیگه شهردار نیست
  • بی نام A1 ۰۴:۲۵ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۴
   حقوق نجومی ..حقوق نجومی میکنی میدونی کلش ۲۳میلیارد تومن بود که اصلا به این دولت ربطی نداشت و تازه اونهم بوسیله این دولت برگشت ..بنده خدا قبلیها و پشتیبانهاشون زیر هزار میلیارد را اصلا پول نمیدونستند و بابک زنجانی اون رقمی که فبالا کشیده و فعلا مشخص شده شانزده هزار میلیارد تومن بوده. ببین چقدر خوابی..بیدار شو دیگه افغانستان هم از ما دوری میکنه....
 • بی نام IR ۱۳:۱۰ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۳
  خدا رحم کرد قالیباف رئیس جمهور نشد حالا فرق روحانی رو با اصولگرا بفهمید در حادثه قطار که نهایتا هم گزارش شد که مربوط به خطای انسانی بوده هم وزیر عذرخواهی کرد و هم حتی رئیس راه آهن استعفا داد حالا اون حادثه رو بذارید کنار حادثه پلاسکو
  • بی نام IR ۱۵:۱۶ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۳
   تو اون حادثه 47 نفر جان باختند پس گسترده تر بود،درضمن اون استعفای صوری دردی رو دوا نمیکنه،اگه وزیر استعفا میداد باز شاید میشد قبول کرد
  • بی نام IR ۱۵:۴۶ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۳
   مردم چشمشونو بستن روی ضعف دولت.دوباره یکسری ریل راه آهن خراب شده باز هیچی وزیر راه سر جاشه.اما ساختمونی که صد تا متولی داره حالا قالیباف شده مسوولش
  • بی نام IR ۱۵:۵۲ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۳
   38 4
   حالا شما به بزرگی خودتون قبول کنید
 • بی نام IR ۱۳:۱۲ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۳
  237 5
  در مملکت ما عذرخواهی مسئولان یک کلمه تعریف نشده میباشد.در حوادث چند سال اخیر آیا مسئولی از مردم عذر خواهی کرده؟و می بینیم بعد از مدتی کمسیون تحقیق در نهایت تقصیر را به گردن یک کارگر یا سرباز می اندازد
 • بی نام A1 ۱۳:۴۵ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۳
  185 2
  بله عذرخواهی خوب است اما عذرخواهی یعنی گردن گرفتن مسوولیت. درحالی که شهرداری و دولت و هیچ نهاد دیگر هیچکدام خود را مسوول مستقیم این فاجعه نمی دانند.
 • علی IR ۱۳:۴۶ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۳
  دیگران باید از مردم و شهرداری عذرخواهی کنند که بخاطر کوتاهیشان اون ساختمان فروریخت و شهرداری عزادار کوتاهی دیگران شد. شهرداری و آتش نشانی که زیرمجموعه شهرداری هست خودش در این زمینه طلبکار باید باشه نه متهم
  • بی نام A1 ۱۶:۰۶ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۳
   101 6
   امضا: سردار دکتر کپتن قالیباف و رفقا
 • بی نام IR ۱۳:۴۷ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۳
  دیگران باید از مردم و شهرداری عذرخواهی کنند که بخاطر کوتاهیشان اون ساختمان فروریخت و شهرداری عزادار کوتاهی دیگران شد. شهرداری و آتش نشانی که زیرمجموعه شهرداری هست خودش در این زمینه طلبکار باید باشه نه متهم
 • بی نام RO ۱۳:۴۸ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۳
  82 31
  در مقایسه با ۱۱سپتامبر که ۷ ماه برای پایان عملیات زمان برده است ۹۰ روز تخلیه آوار برج دوقلو توانستیم در کمتر از ۹ روز کار پلاسکو را انجام دهیم...بدون شرح
  • بی نام A1 ۱۵:۵۹ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۳
   84 2
   ساختمان سیصد و پنجاه طبقه را با پلاسکو مقایسه میکنی..فقط زیر زمبنهای برجها دو برابر کل پلاسکو بود اونجا را با صدتن بنزین هواپیما اینجاب بیست تا گاز پیک نیکی مقایسه نکن...
  • مرمحمدی A1 ۱۶:۱۲ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۳
   74 2
   برج های تجارت جهانی یازده سپتامبر دو برج 110 طبقه بود اصلا قابل مقایسه با پلاسکو نبودند.
  • بی نام A1 ۲۳:۴۵ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۳
   46 1
   اتفاقا این مقایسه نشون میده که اگر چنین فاجعه ای در ایران رخ بده مثل 11 سپتامبر هرچند که ساختمونای اون اندازه و با اون حجم و اون همه جمعیت ادم هیچ جای ایران نداریم ولی فرض میکنیم داریم و اگه خدایی نکرده اتفاق بیوفته اگر بخوان مثل پلاسکو عمل کنن 7سال طول میکشه تا قضیه رو جمع کنن. وقتی یه ساختمون کوچیک مثل پلاسکو اینقدر وقتشون رو گرفت دیگه فکر کن ساختمونایی به اون عظمت که با هواپیماهای غول پیکر بزور ساختمونا افتادن و هواپیما که رفته بود توی ساختمون مثل خار یه گل میموند و اینقدر کوچیک بود. خدا نکنه چنین فجایعی یا مثلا زلزله توی تهران ما اتفاق بیوفته که بزرگترین مصیبت اتفاق میوفته
 • بی نام A1 ۱۳:۵۱ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۳
  148 6
  مردم چه انتظاراتی دارن بخدا.معذرت خواهی ؟
 • بی نام RO ۱۳:۵۱ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۳
  105 4
  در مقایسه با ۱۱سپتامبر که ۷ ماه برای پایان عملیات زمان برده است ۹۰ روز تخلیه آوار برج دوقلو توانستیم در کمتر از ۹ روز کار پلاسکو را انجام دهیم برجهای دوقلو که داخل یه کشور جهان سومی بودن ، چه توقعی میشه از اونا داشت ، والا مدیریت بهران شما مثل برنامه مدیریت جهان توسط رئیس دولت مهرورز یک الگو و باعث افتخار است
 • بی نام A1 ۱۴:۰۱ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۳
  از شهردار گاز انبری توقع عذر خواهی نداشته باشید
  • بی نام IR ۱۵:۴۹ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۳
   6 85
   با خون آتش نشانها دارید بازی سیاسی می کنید.وگرنه گاز انبر نیت خوانی رییس جمهور بود و واقعیت نداشت
 • بی نام A1 ۱۴:۳۶ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۳
  107 7
  به خاطر بی خیالیس و عدم عذر خواهی دیگه باید حتما استیضاح بشه
 • بی نام A1 ۱۴:۳۸ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۳
  جالبه واللا شما تهرانیا تا یه بلای اسمونی سرتون نیاد ادم نمیشید فرق بین خدمتگذار رو با بازیگر نمیدونید هر کی بهتون خدمت میکنه هر جور شده میخواید کله پاش کنید خدا قالیباف رو از شما بگیره بده به ما انشاالله
  • یه تهرونی A1 ۱۵:۱۷ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۳
   152 6
   ان شاالله
  • بی نام A1 ۱۵:۳۲ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۳
   130 5
   آمین
 • امیر تبریز اوغلی IR ۱۴:۵۳ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۳
  بعد از اینکه احمدی نزاد اعلام کرد نمیاد این بار به سوی قالیباف حمله ور شدن.. اما زهی خیال باطل.... شهرداری چه ربطی به مجلس داره اخه؟؟؟؟ وزیر راه رو نمیزارناستیضاح بشه.... عجب سیاستی
  • ایلیا GB ۱۶:۰۲ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۳
   60 5
   من که نفهمیدم شما کدوم وری هستی مطمئنا طرف مردم نیستی
  • تبریزی IR ۱۶:۱۲ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۳
   60 9
   منفی ، تبریز اوغلو روزی چند ساعت جلوی اینترنت هستی ؟
  • ali KZ ۱۲:۴۵ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۴
   10 5
   آقای تبریزاوغلی چند می گیری تا نظر ندی؟؟؟؟؟؟؟؟؟
 • بی نام IR ۱۵:۱۵ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۳
  بدترین عکس و بدترین تیتر را انتخاب کردند گویی شهردار تهران پلاسکو را خراب کرده... والا یکم تقوا داشته باشید
 • بی نام IR ۱۵:۲۰ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۳
  آخه چه ربطی به قالیباف داره که عذرخواهی کنه، رییس جمهور و وزیر کار باید عذرخواهی کنن و همچنین مغازه دارهایی که اجازه ندادن ایمن بشه ساختمون و همینطور سازمان مستضعفان،تو ویدیویی هم که پخش شد قالیباف بارها اخطار داده بود که فاجعه رخ میده اگه گوش نکنن که نکردن.چقدر بدبختید شماها که فقط دنبال تخریب هستین
  • بی نام A1 ۱۵:۴۸ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۳
   50 10
   از طرز صحبتت معلوم هست خيلي دلواپسي، شما خودتا ناراحت نكن مردم خودشون مي دونند كي مقصر هست و چه بلايي در اين ١٠ سال سر شهرشون اومده
  • بی نام IR ۱۵:۵۵ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۳
   8 50
   فعلا هدف سایتهای مثل این که باند رسانه ای اعتدال هستند تخریب شهرداره با تمام قوا. بعد از صدا وسیما ایراد میگیرند.همه مثل همیم.سانسور نکن
  • ایلیا GB ۱۶:۰۰ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۳
   47 6
   شما خودت ناراحت نکن ، آره شما درست میگی اصلا مقصر مردم هستند
  • بی نام A1 ۱۶:۰۸ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۳
   46 4
   آخه آی کیو اخطار دادن که سلب مسئولیت نمی کنه‌. ضمنا اخطار یک بار می دن دوبار می دن سه بار می دن . دفعه آخر عمل می کنند. پدری اگه به بچه ش بگه فلان کارو نکن و بچه انجام بده برای بار دوم هم اخطار و تذکر می ده و دفعه آخر گوش بچه شو می پیچونه
 • بی نام A1 ۱۵:۴۶ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۳
  شهرداري تهران نه تنها مسئول اصلي اين فاجعه است بلكه مسئول تخريب باغات، درختان، پارك ها ، تراكم فروشي،برج سازي ودر يك كلام مسئول اين همه بي قانوني و تخلفات در شهر است ولي افسوس از يك برخورد قانوني با ايشان
 • سیامک GB ۱۵:۵۲ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۳
  8 115
  قالیباف بهترین مدیر هم استراتژیک و هم اجرایی جمهوری اسلامی و یکی از بهترین مدیران تاریخ معاصر ایران است. از تهرانی ها می خواهم که منصف باشند و آلت دست دسته سوم ها و درپیتی های جناح های سیاسی نشوند که زرد و برادر هستند و جز به منافع سیاسی و اقتصادی خویش نمی اندیشند. اصلاح طلبان با گفتار معتدل شهردار دردانۀ تهران دشمنند که چرا در اردوی مانیست تا از بغلش موقعیت پیدا کنیم و بعدهم خرابش کنیم تا از چرخۀ خدمت حذف شود و اصولگرایان با رفتار قالیباف نابغه مشکل بنیادی دارند که چرا شهر را گالری می کند و پل طبیعت می سازد و برای پرندگان در پارک ها لانه می سازد و سینما و پردیس و تئاتر می سازد و .... قدر فرزند برومند ملت که بی رانت همۀ مدارج مدیریت را در نوردیده و روسفید است را بدانید. یا...هو
  • فاطمه A1 ۰۹:۵۶ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۴
   9 2
   حالت خوبه تب نداری؟ما دنبال جناح نیستیم دنبال حق خودمونیم.تهران زندگی نمیکنی چطوری نظر میدی.قالیباف بره شهرای دیگه که خیلی دوسش دارن.بابا ما نمیخوایم تهران رو اباد کنه.تمام یادگاری های کودکی کوچه های پر از خاطرمونو از بین برد.قالیباف شهر ساز است شهردار نیست.شهر رو حفظ نمیکنه هی میسازه و خراب میکنه.
  • سیامک GB ۰۵:۳۵ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۵
   0 1
   فاطمه جان نوستالوژی های شما قابل احترام است. اما این ربطی به شهردار دردانه تان ندارد. اولاً که ورود مدرنیته با یک سری ضایعات لاجرم همراه است و گریزی نیست. ثانیاً تهران فقیر است و جز به پول نفت یا فروش تراکم درآمد پایدار قابلی ندارد. ثالثاً هر مظروفی ظرف خودش را هم می خواهد و کالبد شهر همانقدر مهم است تازه بماند که فرهنگ آن. رابعاً قالیباف یکی از بهترین مدیران متوجه به نرم افزار انسان و تربیت و آموزش آن است و بی نهایت اقدامات شهروندی گستری اجرا کرده و می کند. من از لندن این را می بینم و هیچ نفعی هم در تبلیغ قالیباف ندارم. او یگانه است و 18 سال در فاسد ترین سازمان های همه جای دنیا پلیس و شهرداری امتحان روسفیدی داده و نمره اش عالی است مرسی که توجه کری. یا...هو
 • مريم IR ۱۵:۵۸ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۳
  43 1
  كاري به استعفاي كسي ندارم ولي براي غربت كارگراي مظلوم پلاسكو و خانواده هاي دردمندشون خيلي اشك ريختم .خدا به خانواده اين شهروندان غريب صبر بده. وبه خود عزيزاني كه غريبانه دفن شدن بهشت برين
 • بی نام IR ۱۶:۰۰ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۳
  40 8
  قالیباف به خاطر این فاجعه باید استعفا کند . عذر خواهی که دردی را دوا نمی کند .
 • بی نام A1 ۱۶:۰۵ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۳
  6 53
  من هم به قالیباف انتقاد دارم اما خدایی اگر محسن هاشمی شهردار شده بود الان پلاسکو سالم بود و این اصلاحاتچی ها هم اینقدر وا مصیبتا می گفتند اینقدر بی انصاف نباشیم قالیباف واقعا در تهران خدمت کرد و این هجمه ها به وی فقط بخاطر انتخابات ریاست جمهوری یازدهم هست اما همانطور که سرنوشت ناطق نوری سال 76 رقم خورد دوستان آقای روحانی مواظب باشند که برای آقای روحانی رقم نخورد تخطئه آخر و عاقبت نداره
 • بی نام A1 ۱۶:۰۷ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۳
  51 5
  برای شما تهرانی ها متاسفم که کسایی رو وارد شورا میکنید که برای شما شهرداری انتخاب میکنند که حتی شهامت عذر خواهی کردن رو هم نداره
  • بی نام A1 ۰۸:۱۵ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۴
   13 34
   مقصر اصلی مشخص شده،مردم خودشون بهترین قاضی هستند و حکمشونم تو انتخابات اجرا میکنند.زنده باد اصلاحات،زنده باد خاتمی،زنده باد روحانی،درود بر هاشمی.
  • بی نام IR ۱۵:۰۸ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۵
   2 0
   نه اینکه وضعیت جاهای دیگه گل و بلبله, دوره قبل تو رشت تمام اعضای شورا اختلاس کردن, تو تبریز همین طور و .........
 • ناشناس A1 ۱۶:۱۲ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۳
  23 1
  حضور این قبیل افراد در پارلمان جالب است
 • بی نام US ۱۶:۲۰ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۳
  6 25
  خبر آنلاین و کیهان دو روی یک سکه اند.اونها علیه اینها اینها علیه اونها هردو یک طرفه و ناجوانمرد
 • بی نام A1 ۲۲:۰۰ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۳
  18 4
  گزارش قالیباف: نیروهای ما نیم ساعت قبل از حادثه اونجا بودن ...اصلا کلا بچه ها همیشه تو دورن که اگر جایی آتیش بگیره سریع خودشونو برسونن....تجهیزات ما در حد بوندس لیگاست حالا اگه نتونستیم آتیش رو خاموش کنیم و جون آدمها رو نجات بدیم خاکها رو که زود تخیله کردیم...من خودم نیم ساعت بعد از حادثه اونجا بودم می دونید این یعنی چی؟شما می دونی بخوای گاز انبری آهن ها رو ببری یعنی چی؟ من فکر کردم من و دوست و رفقام رو گفتن بیائیم مجلس می خوان بهمون دستخوش بدن ...من به جرات قسم می خورم که تو این مدتی که من تو شهرداری بودم هیچ اتفاق بدی نیفتاده ،ما حتی یه اشتباه هم نداشتیم...هر کی یه دونه خطا یا اشتباه پیدا کنه من بهش یه خونه می دم
 • من A1 ۲۲:۰۵ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۳
  6 22
  میدونید چرا انتقاد علیه قالیباف انقد یاده؟ چون کارهایی که تو تهران کرده رو تو بوق و کرنا نکرده که من فلان کارو کردم. هر خدمتی که کرده رفته سراغ کار بعدی. برعکس دولت که برجام رو انجام داده و با اینکه هیچ چیزی عاید مردم نشده و به قول رهبری مردم لمس نکردن مدام داره میگه ما از برجام اینکارو کردیم. ما تورم رو کم کردیم. رونق اقتصادی انجام دادیم. از رکود عبور کردیم.
 • بی نام A1 ۲۳:۱۰ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۳
  7 18
  اینایی که میگن قالیباف باید عذرخواهی کنه میخوان بعد از عذرخواهی همه ی کوتاهی و قصور بقیه رو بندازن گردن قالیباف. بعد از عذرخواهی قالیباف، خیلی راحت میگن خب خودش که عذرخواهی کرد پس مقصر بوده. اگه مقصر نبود چرا عذرخواهی کرد؟ درحالیکه اول باید مقصر مشخص بشه. بعد اون عذرخواهی کنه. اینطوری هم نیست من و شما بشینیم اینجا بگیم فلانی مقصره. چون هیچی از قانون نوشته شده خبر نداریم و فقط از روی گرایش جناحی داریم نظر میدیم.
 • بی نام A1 ۰۲:۴۲ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۴
  44 3
  علت آن انفجار های تابلو که باعث ریزش سازه به آن شکل شد را هم می پرسیدید.
 • بی نام A1 ۰۸:۱۴ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۴
  16 1
  صدا و سيما همچنين از قاليباف حمايت ميكنه كه احتمال ميره مدال شجاعت هم به خاطر اين نواقص و كوتاهي هاي شهرداري بايد بهش داد.... أفكار پوچ اين صدا و سيما آدم را ميرنجاند
 • بی نام A1 ۰۹:۱۲ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۴
  2 19
  قانون، تکلیف را مشخص کرده است نیازی به هوچیگری رسانه ای نیست بزرگترین مقصر، وزارت کار است . قالیباف چه خوب و چه بد در این قضیه مقصر نبود اما ظاهرا کوبیدن او در نزدیکی انتخابات توسط چنین سایت هایی بسیار ضروری به نظر می رسد
 • علی پارساپور A1 ۰۸:۲۰ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۵
  2 0
  پلاسکو یک حادثه ی کوچک بود اگر در تهران زلزله بیاید فاجعه ی انسانی رخ خواهد داد بهتر است مقصرین حادثه،برکنار و یا حداقل توبیخ شوند
 • سیامک GB ۱۳:۰۱ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۵
  0 0
  اینکه نظر خوانندگان را منعکس می کنید اقدام خوب و با ارزشی است. اینکه اخیراً کمی از حالت "رسوب کردن بر منافع جناحی و سهامداران سایت"تان پرهیز کرده و نظرات فاخر را نیز منتشر می کنید. متشکرم. البته نظرات من فاخر نیست لطفاً هنگامی که تصمیم می گیرید بهر دلیل از جمله کهنگی موضوع دیگر نظری را پابلیش نگنید یا موضوع را ازلیست پربحث ها حذف کنید و یا پنجرۀ مربوطه را ببندید. مثل گامنتهای جمعۀ این بحث. ممنون. یا...هو