مدیران یاهو به زودی قرارداد همکاری جدید این شرکت اینترنتی را با نوکیا، بزرگ‌ترین سازنده گوشی‌های همراه در جهان امضا خواهند کرد. آیا این اتحاد می‌تواند به وضعیت نامناسب این دو شرکت سروسامان بدهد؟

فاطمه محمدی‌نژاد: یاهو در آغاز این هفته، دعوت‌نامه‌ای را برای حضور در یک کنفرانس مطبوعاتی در نیویورک ارسال کرد. در این نامه نوشته شده بود: «لطفا در برنامه‌ای هیجان انگیز در مورد فراهم کردن تجربیات غنی آنلاین و تلفن همراه برای کاربران جهانی، با کارول بارتز، مدیر اجرایی یاهو همراه شوید».

به گزارش سی.نت، قراردادی میان نوکیا، غول فنلاندی تلفن همراه و یاهو بسته شده تا این شرکت، ای‌میل و موتور جستجوی یاهو و دیگر ابزارها و خدمات را در تلفن‌های همراه خود قرار دهد. در حالی که این دو شرکت پیش از این در رابطه با تولید یک گوشی یاهومحور از سوی نوکیا مذاکره کرده بودند، منابع معتقدند این مسئله نمی تواند بخشی از قرارداد باشد.

این همکاری، پروژه نایک لقب گرفته است و البته وجه تسمیه آن هم نه شرکت ورزشی مشهور نایک، که الهه پیروزی یونان است! همکاری‌هایی از این نوع سال‌ها میان شرکت‌ها وجود داشته که معمولا هم بی هیچ موفقیتی پایان یافته است. همکاری گوگل و اپل نیز از این دست است! 

یاهو تاکنون چندین ابتکار در زمینه تلفن همراه داشته که اکثرا با شکست روبرو شده‌اند، اما این غول اینترنتی، بدون داشتن گوشی یا سیستم‌عامل مخصوص موبایل به نام خود، همچون آندروئید گوگل، هیچ جایی در مهم‌ترین بخش دنیای دیجیتال ندارد.

نوکیا که بیش از هر شرکت دیگری گوشی‌های تلفن همراه تولید می‌کند نیز تلاش کرده از قطار پرسرعت خلاقیت عقب نماند و همواره به دنبال راه‌هایی برای رقابت بوده است. به همین دلیل این قرارداد به سرعت در حال انجام است و به نظر می‌رسد قرارداد نوکیا مهم‌ترین موضوع سرمایه‌گذاری این شرکت است و منافعی را برای بارتز و همکارش، هیلاری اشنایدر به همراه خواهد داشت. اشنایدر در قرارداد نوکیا نقشی مهم ایفا کرده است.

به نظر می‌رسد قرارداد نوکیا پس از اعلان عمومی توجه زیادی را به خود جلب کند و اجرایی کردن این پروژه اهمیت بسیار زیادی خواهد داشت، مخصوصا در شرایطی که هر دو شرکت در وضعیت ضعیفی قرار دارند.

یکی از منابع نزدیک به این مذاکرات گفت:« نوکیا اخیرا گوشی‌های ارائه کرده که مردم از آن استقبال نکرده‌اند و یاهو نیز سرویس‌های همراهی طراحی کرده که باز با استقبال عموم روبرو نشده است. شاید با همکاری این دو شرکت راهی برای تولید ابزاری ارزشمند کشف شود.»

یاهو از اظهار نظر در این زمینه خودداری کرده و نوکیا نیز به ایمیل‌های ارسالی پاسخی نداده است.

کد خبر 63945

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =