۰ نفر
۲ اردیبهشت ۱۳۸۸ - ۱۹:۵۲

نطق میان دستور حسین فدایی نماینده تهران، پروژه شکسته شدن دستورالعمل هیأت رئیسه مجلس مبنی بر عدم استفاده تبلیغاتی از تریبون علنی مجلس را کلید زد.

 تاخت و تاز او به عملکرد اصلاح‌طلبان، اعتراض نمایندگان عضو فراکسیون خط امام را برانگیخت و سبب شد مصطفی کواکبیان بگوید: اگر این قرار است شکسته شود ما هم خوشحال می‌شویم که بتوانیم از امروز راحت بحث کنیم. در ادامه طاهرخانی نیز طی تذکری، نطق فدایی را بیانیه انتخاباتی خواند و گفت: تریبون مجلس نباید برای تسویه حساب‌های سیاسی و جناحی و حمله به دیگران استفاده شود. ستادهای کاندیدای دولت به حد کافی در استانداری‌ها، فرمانداری‌ها و بخشداری‌ها و صدا و سیما فعال است و نیازی به تبدیل تربیون مجلس به این موضوع نیست. او از هیأت رئیسه خواست تا از کیان مجلس که متعلق به همه ملت است دفاع کند. قدرت الله علیخانی دیگر عضو فراکسیون اقلیت نیز در راهروهای مجلس، نطق فدایی را فحش نامه خواند.

اما آنچه که خشم نمایندگان اصلاح‌طلب مجلس را برانگیخت، ترسیم ماجرای قدرت‌طلبان و افشای کانون فتنه برای جلوگیری از ثبت ناصحیح وقایع و تبیین مسائل پشت پرده و عبرت‌آموزی از سوی فدایی بود. او ترسیم آرایش سیاسی کشور به دو جناح چپ و راست، را به منزله مستهلک کردن ظرفیت‌های عظیم نیروهای انقلاب دانست که پشت پرده این خط‌کشی‌ها جریانی انحرافی و افراطی به عنوان کانون اصلی فتنه است. در این جریان انحرافی فتنه‌گر تعدادی از مهره‌های اصلی و مسئله‌دار باند مخوف مهدی هاشمی معدوم، حلقه کیان، افراطیان جبهه مشارکت و سازمان مجاهدین، سردمداران و سرمایه‌گذاران روزنامه‌های زنجیره‌ای، ملی مذهبی‌ها، سکولارها و لائیک‌ها، غائله‌افکنان قتل‌های زنجیره‌ای، سابقه‌داران از منافقین و لیبرال‌ها و نهضتی‌ها و افراطیون مدعی انقلابی‌گری که طراحان اصلی ایده کنار گذاشتن نیروهای ارزشی و استحاله نظام در دوران دوم خرداد بودند، مشاهده می‌شود.

وی ادامه داد: طراحی مدل‌های نرم برای فروپاشی نظام مانند حاکمیت دوگانه، نهادهای انتخابی و انتصابی و فشار از پایین و چانه‌زنی از بالا، فتح سنگر به سنگر، اعتصاب و تحصن‌های دسته‌جمعی مسئولان، فشار از بیرون و فروپاشی از درون، استعفای گروهی و تهدید به خروج از حاکمیت، علامت دادن به بیگانگان و سیاه‌نمایی شرایط اقتصادی و سیاسی کشور از شگردهای این جریان انحرافی و افراطی است. مهندسی پمپاژ تنش و ناامنی، منحرف کردن ذهن مسئولان از مشکلات اصلی کشور و مردم، پیاده‌سازی عملیات روانی و حرمت‌شکنی نسبت به اصول و مقدسات این ملت از جمله عصری پنداشتن دین، تاریخی انگاشتن وحی، کینه‌جویانه خواندن واقعه‌ عاشورا، به موزه سپردن افکار امام (ره) و شهداء، زیر سؤال بردن عصمت ائمه، شبهه در حدود اختیارات رهبری، تقسیم‌بندی نهادها به انتخابی و انتصابی برای ایجاد صف‌آرایی، تخریب شورای نگهبان و نظارت استصوابی، تخریب سپاه و بسیج و تبلیغ جدایی دین از سیاست از دستاوردهای این جریان است.

به گفته وی این جریان را "شبکه‌ای اختاپوسی" خواند که برای تأمین روحیه‌ انحصارگرایانه و تمامیت‌خواه خود سه کانون قدرت، ثروت و رسانه را گردهم آورده تا طرح جدید خود برای القای ناکارآمدی مدیریت اجرایی و ترسیم شرایط اضطراری و بحرانی کشور از طریق سیاه‌نمایی و ترسیم فضای یأس‌آلود به اجرا بگذارد تا بر اساس آن القا شود که تنها راه نجات تشکیل دولت وحدت ملی برای نفی احمدی‌نژاد است.

 واکنش هیأت رئیسه
محمدحسن ابوترابی فرد در واکنش به اعتراض نمایندگان اصلاح‌طلب مجلس گفت: هیأت رئیسه و همکاران تصمیم مشترکی گرفته‌اند که تریبون مجلس به صحنه حمایت و یا احیاناً برخورد با کاندیدها در انتخابات ریاست جمهوری و تبلیغات انتخاباتی تبدیل نشود. البته در این تصمیم مقداری تعریف حدود و ثغور آن مشکل است. یعنی اگر از دولت دفاع شود یا تصمیمی اتخاذ شود، آیا به معنای دفاع و یک حرکت تبلیغاتی است و یا در مورد یک نامزد دیگر.

موسی قربانی عضو هیات‌رئیسه مجلس نیز در پاسخ به اعتراض برخی از نمایندگان نسبت به زمان نطق طولانی فدایی گفت: آقای فدایی علاوه بر هفت دقیقه فرصت خودشان، هفت دقیقه فرصت یکی دیگر از نمایندگان را نیز گرفتند و اسم ایشان برای نطق پنج دقیقه‌ای نیز در قرعه‌کشی درآمده بود بنابراین ایشان 20 دقیقه فرصت نطق داشتند.

 حمایت حامیان دولت از فدایی
حسین فدایی پس از آنکه جایگاه ناطقان را ترک کرد، با آنچنان استقبالی از سوی همکاران اصولگرای خود مواجه شد که تا رسیدن به صندلی خود بیش از بیست نماینده او را همراهی می‌کردند. نه تنها نمایندگان مجلس که معاونان پارلمانی دولت نیز فدایی را به خاطر نطقش مورد تشویق و تأیید قرار دادند. مصافحه صفی از نمایندگان با او و فریاد احسنت- احسنت آنها آنقدر به طول انجامید که برای دقایقی نظم جلسه را به هم ریخت. روح‌الله حسینیان یکی از این نمایندگان بود که در راهروهای مجلس در واکنش به این نطق با بیان اینکه "جانا سخن از زبان، دل و قلب ما می‌گویی" در پاسخ به اینکه مگر قرار نبود از تریبون مجلس تبلیغات انتخاباتی شود، پرسید: این قرار را چه کسی گذاشته است؟ رئیس مجلس حق نداشت چنین قراری را بگذارد. ایشان خودشان چنین قراری را گذاشتند، اما نمایندگان این را نپذیرفتند.

کد خبر 6938

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =