چگونه می‌توان عزت‌نفس جنسی زنان مبتلا به سرطان پستان را بازگرداند؟

محققان دانشگاه آزاد اسلامی واحد رودهن در پژوهشی که روی زنان مبتلا به سرطان پستان انجام داده‌اند، عزت‌نفس جنسی این زنان را عمدتا پایین ارزیابی کرده و برای رفع این مشکل، روان‌درمانی را توصیه کرده‌اند.

به گزارش خبرآنلاین و به نقل از ایسنا، یافته‌های آماری در ایران حاکی از آن است که سرطان پستان، رتبه اول تشخیص را بین همه سرطان‌ها دارد و نرخ بروز آن از دیگر سرطان‌ها بالاتر است. به عبارتی، سنگینی بار سرطان پستان در زنان ایرانی روزبه‌روز در حال افزایش است.

بررسی تجارب بازماندگان سرطان پستان پس از درمان، نشان می‌دهد که این افراد به‌طورکلی تغییرات فیزیکی مختلفی را تجربه می‌کنند که ادراک، افکار، نگرش‌ها، احساسات و باورهایی را که درباره بدنشان دارند، به جهت منفی سوق می‌دهد.

مشکلات جسمی، مشکلات روانی
درمان سرطان پستان، عملکرد جنسی، باروری، تمامیت بدنی و هویت جنسی زنان را به نحوی تحت تأثیر قرار می‌دهد که نمی‌توان آن را نادیده گرفت. برخی موارداز جراحی پستان می‌تواند به قطع عضو و درنتیجه کاهش خودارزشمندی و احساس از دست دادن زنانگی، جذابیت جنسی و فقدان عملکرد جنسی منجر شود. شیمی‌درمانی نیز از سوی دیگر، تأثیر بسزایی روی فیزیولوژی اندام جنسی می‌گذارد.

عزت‌نفس یکی از عوامل مؤثر در تمایل به گفت‌وگو حول خواسته‌های جنسی است و مهم‌ترین لازمه عزت‌نفس خوب در افراد، ادراک مثبتی است که از ظاهر جسمانی و ارزش خود نزد خانواده و اطرافیان دارند. افرادی که عزت‌نفس جنسی مثبتی ندارند، نمی‌توانند بدنشان را با تغییراتی که در طول دوره بیماری رخ داده است، بپذیرند و برخی از آن‌ها درباره نقش جنسی و لذت و خشنودی از روابط جنسی‌شان دچار عدم اطمینان می‌شوند.

جزئیات تحقیق پژوهشگران ایرانی
پژوهشگران و روان‌شناسان دانشگاه آزاد اسلامی واحد رودهن با همکاری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، برای کاهش بار روانی ناشی از بیماری سرطان پستان بر عزت‌نفس جنسی، روان‌درمانی را در این زنان موردبررسی قرار داده‌اند.

در این پژوهش، تمام زنان متأهل مبتلا به سرطان پستان که به بیمارستان شهدای تجریش مراجعه کرده بودند و شرایط لازم را داشتند، با استفاده از پرسش‌نامه مورد بررسی قرار گرفتند. این زنان سپس زیر پوشش درمان روان‌شناختی به مدت ۱۰ جلسه هفتگی ۹۰ دقیقه‌ای قرار گرفتند.

نتایج پژوهش
نتایج این پژوهش که در «فصلنامه بیماری‌های پستان ایران» وابسته به مرکز تحقیقات سرطان پستان جهاد دانشگاهی چاپ شده است، نشان می‌دهد که میانگین نمرات کلی عزت‌نفس جنسی در پیش از روان‌درمانی، مناسب نیست؛ اما در مرحله پس از روان‌درمانی و پیگیری، این تفاوت مشهود است و درواقع جلسات روان‌درمانی باعث می‌شود که عزت‌نفس جنسی زنان به میزان قابل‌توجهی بالا رود.

یافته‌های حاصل از این مطالعه نشان می‌دهد که روان‌درمانی، روش مؤثری در افزایش عزت‌نفس جنسی زنان مبتلا به سرطان است، ولی برای باقی ماندن این عزت‌نفس، انجام پیگیری از سوی بیمار ضروری است.

پژوهشگران این مطالعه عنوان کرده‌اند که روان‌درمانی، اگر به صورت گروهی انجام شود، تأثیر زیادی در مبتلایان به سرطان و به‌ویژه سرطان پستان که عزت‌نفس بیمار را شدیدا تحت تأثیر قرار می‌دهد، خواهد داشت.

متخصصان معتقدند که برنامه‌های آموزشی و مشاوره‌ای بر افزایش عزت‌نفس جنسی زنان نابارور و بهبود عملکرد جنسی بازماندگان سرطان پستان نقش مفیدی دارند؛ بنابراین با انجام مشاوره و ارائه آموزش جهت رویارویی با این مشکلات، می‌توان نیروی تطابق بیماران را تقویت کرد و از پیشرفت یا تجدید مشکلات آن‌ها جلوگیری کرد.

۵۴۵۴

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 752429

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 10 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام IR ۱۶:۴۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۶
  7 0
  چرا بیمه ها جراحی ترمیمی را در این مورد قبول نمی کنند؟ چرا جراحی ترمیمی و تکمیلی در این مورد بخصوص به عنوان جراحی زیبایی تلقی می شود؟
 • بی نام A1 ۱۴:۴۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۱
  0 1
  شما بیمه و خرج بیمارستان و قوانین اجتماعی ازدواج را درست کنید باقیش با زنان سرطانی وقتی ارزشی برای زن قائل نیستید حالا اومدیم یکی اش هم با سرطان یا بی سرطان سرحال و امیدوار بود امیدش از این جامعه ... قطع می شود چه بخواهد چه نخواهد نبود قانون های حمایت کننده از زنان به آنجا می رسد که در صندوق کبابش می کنند و دوباره مرد را از زندان آزاد می کنند تا برود و این دفعه جزغاله اش کند
  • بی نام A1 ۱۵:۲۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۱
   2 1
   اینطور هم نیست. لطفا مظلوم نمایی نکنید. قوانین ازدواج فعلا که با جمع کردن امتیاز ازدواجهای سنتی و مدرن برای زنها، به نفع اونهاس. ازدواجهایی که سر سفره عقد همه پایبند به اسلام میشن و مهریه و نفقه و خونه و ماشین و ... میخوان ولی قبل و بعد از ازدواج دنبال آزادی و برابری و سفر تنهایی خارجی و حق طلاق و ... هستن. پس لطفا دست پیش رو نگیرید.
 • بی نام DE ۰۵:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۶/۳۱
  0 0
  تو کجای دنیا با زنان اینهمه بها میدن،تو اروپا که زن مساوی مرد باید کار کنه برای تامین مخارج زندگی،مهریه و غیره هم در کار نیست ،اما تو ایران مرد باید صبخ تا شب کار کند ،آخرش بدهکار هم هستند