بنیاد موزیلا قصد دارد فروشگاهی از نرم‌افزارهای متن‌باز تحت وب ایجاد کند که به فروش افزونه‌های کاربردی مورد استفاده در تمامی مرورگرها و حتی برنامه‌های مستقل دسترسی به وب بدون نیاز به مرورگر خواهد پرداخت.

محبوبه عمیدی: «فکر می‌کنید فروشگاه آنلاین نرم‌افزارهای متن‌باز و افزونه‌ها چطور باید به نظر برسد؟». این پرسش که هفته گذشته توسط پاسکال فینت، مدیر آزمایشگاه‌های موزیلا در جمع 150نفری توسعه‌دهندگان موزیلا مطرح شده است، می‌تواند آینده مجازی کاربران وب و دنیای مرورگرها را متحول کند.

موفقیت مالی فروشگاه مجازی اپل در کنار جذب خریداران تازه برای محصولات این شرکت توانست دورنمای نرم‌افزاری در ابزارهای الکترونیک همراه را تغییر دهد. اما در حال حاضر رقابت بر سر نرم‌افزارهای تحت وب است. نرم‌افزارهایی که مستقل از سخت‌افزار یا سیستم عامل قابل‌اجرا خواهند بود.

به گزارش تکنولوژی ریویو، گوگل اردیبهشت‌ماه گذشته خبر ایجاد فروشگاه آنلاین برای ارائه افزونه‌های گوگل کروم را اعلام کرد. مایکروسافت هم به تازگی ارائه نرم‌افزارهای تحت وب برای نرم‌افزار آفیس را آغاز کرده است.

هم‌زمان با گوگل، موزیلا هم اعلام کرد قصد دارد فروشگاهی آنلاین برای نرم‌افزارهای متن‌باز تحت وب ایجاد کند. این فروشگاه می‌تواند با ارائه نرم‌افزارهای متن باز و جذب کاربران و توسعه‌دهندگان بیشتر، سهم مایکروسافت را از بازار مرورگرها باز هم کاهش دهد.

جی سالیوان، قائم‌مقام بنیاد موزیلا در وبلاگش می‌نویسد: «قانون اول ارائه برنامه‌های مبتنی بر استانداردهای متن باز است و قانون دوم می‌گوید این نرم‌افزارها نباید اختصاصی باشند، باید قابلیت استفاده توسط تمامی مرورگرها را داشته باشند. در دسترس تمامی توسعه‌دهندگان قرار بگیرند و دست به جمع‌آوری اطلاعات کاربران نزنند».

اغلب علت ایجاد این فروشگاه‌ها ارائه تجارب تازه در فضای آنلاین به کاربران عنوان می‌شود اما کارشناسان معتقدند یک فروشگاه موفق و کامل می‌تواند به مرکز دائمی کشف نرم‌افزارهای تازه توسط کاربران تبدیل شود. گاناپاتی، مدیر ارشد محصولات وب‌سایت Salesforce.com که از سال 2006 به فروش نرم‌افزارهای گوناگون پرداخته است، می‌گوید: «امنیت و حفظ حریم خصوصی اولویت اول است. مشتریان ما به حفظ آن بیشتر از حفظ خریداران اهمیت می‌دهند».

فروشگاه آنلاین اپل در مورد امنیت بسیارسختگیرانه عمل می‌کند و به همین دلیل بسیاری از نرم‌افزارهای کاربردی توسط آن رد می‌شوند. در مقابل فروشگاه نرم‌افزارهای آندروئید تا جایی که برنامه‌ای باعث مشکلات متعدد برای کاربران نشود آنرا مورد بررسی قرار نخواهد داد.

فینت می‌گوید: «فکر می‌کنم باید میانه‌رو باشیم. می‌توانیم با تکیه بر خرد جمعی و شفافیت کدهای متن‌ باز امنیت خوبی را در این فروشگاه حاکم کنیم. فروش افزونه‌ها یا نرم‌افزارها می‌تواند گزینه مناسبی برای توسعه‌دهندگان باشد. به خصوص اینکه هیچ نرم‌افزار اختصاصی وجود نخواهد داشت و علاوه بر این نرم‌افزارهایی ارائه خواهند شد که می‌توانند به تنهایی و بدون نیاز به مرورگرها به شبکه دسترسی داشته باشند. در واقع هر برنامه تنها یک‌بار نوشته می‌شود و همیشه و همه جا در دسترس خواهد بود».

کد خبر 76713

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =