۰ نفر
۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۰۴:۲۷

تحلیلگران اقتصادی عنوان می کنند که رشد اخیر قیمت مسکن کاملا حبابی است و هیچ دلیل منطقی برای این رشد وجود ندارد، بنابراین به نظر می‌رسد با رشد حبابی قیمت، باید در انتظار رکود دوباره برای بازار مسکن باشیم.

مریم فکری: همزمان با نزدیک شدن به فصل نقل و انتقال مسکن، نرخ اجاره نیز در بازار اوج گرفته است. این روزها صاحب خانه‌ها نرخ‌هایی را برای واحدهای اجاره ای خود پیشنهاد می‌دهند که تعجب بسیاری از مستاجران را به خود وا می‌دارد؛ به نظر می‌رسد افزایش قیمت دلار در این مساله بی اثر نبوده است و موجران به بهانه شرایط بازارهای موازی و به ویژه ارز، قیمت‌ها را بالا برده‌اند.

این در شرایطی است که بر تعداد اجاره‌نشینان در طول سال‌های گذشته به علت رشد بالای قیمت مسکن و قدرت پایین خرید مسکن مردم افزوده شده است. چندی پیش عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی نیز از این موضوع پرده برداری کرد و گفت: آمارها نشان می‌دهد که میزان اجاره‌نشینی در ایران همانند سایر کشورها رو به افزایش است.

براساس نتایج سرشماری سال 1395، 7 میلیون خانوار در ایران مستاجر هستند و این آمار نشان می‌دهد که اجاره‌نشینی در ایران 36.8 درصد افزایش پیدا کرده است. این در شرایطی است که آمار غیررسمی شمار اجاره‌نشینان در ایران را تا دو برابر اعداد مراجع آماری رسمی اعلام می‌کنند.

حامد مظاهریان در اظهارنظری که چندی پیش در خصوص تعداد مستاجران داشت، عنوان کرد که هر خانوار ایرانی برای تامین مسکن خود به طور میانگین 12 میلیون تومان در سال هزینه می‌کند.

در این شرایط، برخی تحلیلگران بازار مسکن عنوان می‌کنند با توجه به پایین بودن توان اقتصادی خانوارهای اجاره‌نشین و موجودی ۴۹۰ هزارمسکن خالی در تهران و ۲.۶ میلیون مسکن خالی در کل کشور، افزایش نسبی در تابستان امسال که فصل جابه‌جایی است، قطعا رخ خواهد داد. اگرچه رییس تحادیه املاک استان تهران معتقد است که کاهش قیمت مسکن در ماه رمضان اتفاق خواهد افتاد.

اما نکته ای که در این میان مطرح است، این که امسال علاوه بر این موضوع افزایش قیمت مسکن و همچنین افزایش قیمت دلار و سکه و طلا به‌عنوان بازارهای موازی که نقش تعیین‌کننده‌ای از طرف صاحبخانه‌ها در نرخ‌گذاری اجاره ملک دارد، باعث شده قیمت اجاره رشد بیشتری نسبت به سال‌های گذشته داشته باشد و نگرانی از رشد دوباره قیمت‌ها بعد از ماه مبارک رمضان و آغاز فصل جابه‌جایی از این جهت بیشتر هم شده است.

بر اساس آمار بانک مرکزی، اجاره‌بها در زمستان ۱۳۹۶ نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن ۹.۳ درصد رشد داشته است. همچنین براساس آمار بانک مرکزی، در فروردین امسال شااخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب 1.4 و 9.3 درصد رشد نشان می‌دهد.

بر این اساس، سهم هزینه مسکن در محاسبه شاخص کل بهای کالاها و خدمات مصرفی، معادل 33.1 درصد گزارش شده است.

مکانیزم اجاره‌داری سنتی است
نرگس رزبان، کارشناس بازار مسکن در بررسی روند بازار اجاره سال جاری، گفته است: با توجه به اینکه مکانیزم اجاره‌داری در ایران مبتنی بر شیوه‌ سنتی است و اکثریت قریب به اتفاق موجرین، افرادی هستند که مسکن را به عنوان یک دارایی و با انگیزه حفظ قدرت خرید پول و به عبارتی با انگیزه سفته‌بازی خریداری می‌کنند، طبیعی است که میزان اجاره‌بها در تراز سودآوری سایر بازارها، تغییرات قدرت خرید پول (تورم) و قیمت مسکن قرار خواهد گرفت.

به اعتقاد وی، طی سال‌های اخیر تولید مسکن از یک سو کاهش داشته و از سوی دیگر، فزونی تولید در اواخر دهه ۸۰ و اوایل دهه ۹۰، پدیده افزایش تعداد خانه‌های خالی را به دنبال داشته است، بنابراین نمی‌توان قضاوت دقیقی از کمبود واحد اجاره‌ای در مجموعه بازار داشت، اما در سطح واحدهای کوچک متراژ با توجه به ساختار عرضه، با کمبود مواجه هستیم.

رزبان متذکر شده است: طی سال‌های اخیر بیش از ۵۰ درصد واحدهای مسکونی ساخته شده مساحت بیشتر از ۹۰ متر مربع داشته‌اند، اما حداقل ۶۰ درصد معاملات خرید و اجاره به واحدهای کمتر از ۹۰ مترمربع اختصاص دارد که این نابرابری خود باعث رشد قیمت شده است.

رزبان همچنین به تاثیرگذاری عوامل روانی بر تعیین نرخ اجاره‌بها اشاره و عنوان کرده است: عوامل روانی اغلب در سه ماهه دوم سال به دلیل تقارن با فصل نقل و انتقالات بروز می‌کند و در افزایش هیجانی اجاره‌بها اثرگذار است.

رشد قیمت مسکن حبابی است
علیرضا سرحدی، کارشناس و فعال بازار مسکن نیز نرخ اجاره را تابع نرخ تورم دانسته و گفته است: با توجه به افزایش قیمت‌ها در بسیاری از بازارها، افزایش نرخ اجاره دور از ذهن نیست؛ هر چند بسیاری از اجاره‌نشینان توانایی مالی پرداخت اجاره‌های سنگین را ندارند.

به‌گفته سرحدی، افزایش قیمت مسکن دلیل برای افزایش نرخ اجاره از طرف مالکان عنوان می‌شود. این در حالی است که رشد قیمت مسکن کاملا حبابی‌است و هیچ دلیل منطقی برای این رشد وجود ندارد، بنابراین به نظر می‌رسد با رشد حبابی قیمت باید در انتظار رکود دوباره برای بازار مسکن باشیم.

افزایش تدریجی اجاره‌بها قابل انتظار است
بهروز ملکی، تحلیگر بازار مسکن نیز چندی پیش در کانال تلگرامی خود نوشت: اجاره‌بهای مسکن از عوامل مختلف درون‌ و برون‎بخشی متاثر است؛ به طوری که می‌توان آن را تابعی چند متغیره از عوامل متنوعی دانست (دو عامل اصلی موثر بر نرخ رشد اجاره مسکن، نرخ‌های تورم عمومی و رشد قیمت مسکن است).

به اعتقاد وی، در فصول نقل و انتقالات (نیمه اول سال)، با تحریک عوامل روانی و انتظارات، اجاره‌بهای مسکن رشد می‌کند. پس از عبور از این دوره، با فروکش نمودن تقاضای فصلی و فشار روانی در نیمه دوم سال، نوسانات بازار اجاره‌ مسکن، تعدیل می‌شود.

وی همچنین در خصوص چشم‌انداز بازار اجاره نوشت: در خصوص چشم‌انداز بازار اجاره در سال ۹۷ نیز افزایشِ تدریجی اجاره‌بها از خردادماه، قابل انتظار است. این روند، قابلیت تداوم تا شهریور را خواهد داشت.

مردم صبورانه وارد بازار مسکن شوند
با این وجود، مصطفی‌قلی‌ خسروی، رئیس اتحادیه املاک استان تهران با تاکید بر این‌که باید استدلال‌های درست و صحیحی از وضعیت بازار مسکن ارائه کنیم، گفته است: مردم و متقاضیان مسکن باید در این بازار صبورانه‌ اقدام کنند.

وی متذکر شده است: زمانی که مردم و یا مشاوران املاک می‌گویند گرانی در این بازار ایجاد شده، تمامی کالاها‌ گران می‌شود، بنابراین باید صبورانه در این بازار کارها را پیش ببریم.

خسروی تاکید کرده است: قیمت‌ مسکن در ماه رمضان به ویژه در بازار رهن و اجاره تثبیت‌ می‌شود و در برخی از مناطق نیز شاهد کاهش قیمت نیز خواهیم بود.

نرخ اجاره در سال ۹۷ چه تغییراتی می‌کند؟
نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک نیز گفته است: نرخ اجاره‌بها در سال ۹۷ در شهرهای کوچک تغییری نخواهد کرد و در شهرهای بزرگ نیز به نسبت تقاضا نرخ اجاره‌بها افزایش خواهد یافت.

وی تاکید کرده است: یکی از عواملی که موجب رشد نرخ اجاره می‌شود، سوداگری در این بازار است و نرخ اجاره به صورت حباب‌گونه و منطقه‌ای افزایش می‌یابد و برخی از سوداگران عامل رشد سفته‌بازانه نرخ اجاره‌بها در بازار هستند.

35225

کد خبر 777263

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 28
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 3
 • مجید IR ۰۵:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۶
  61 2
  لامصب وضع مملکت جوری شده که همه جا رو حباب ورداشته، اجاره مسکن، خرید مسکن، خودرو، دلار، سکه، خخخخ ...
  • بی نام IR ۰۶:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۶
   30 3
   حباب یعنی بی ثباتی...
  • رشید A1 ۰۸:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۷
   3 1
   حباب یعنی این که نقدینگی زیادی توسط دولت ایجاد شده است و بانک مرکزی در چاپ اسکناس زیاده روی کرده است وخطوط اعتباری نقدینگی را به عرش برده اند. دولت باید تولید نقدینگی را کمتر کند تا حباب در بازارها ایجاد نشود وقیمتها مجومی نشود و سر به فلک بکشدوگرنه این بازی افزایش قیمت متوقف نخواهد شد.
 • یک مستأجر A1 ۰۵:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۶
  17 6
  یادمه چند ماه قبل خیلی از دوستان همیشه حاضر در صحنه، در جهت جلوگیری از گران شدن ساختمان، زیر یکی از اخبار مربوط به ملک، پیشنهاد برگزاری کمپین نه " به خرید مسکن گران " را مطرح کردند. لذا با توجه به موفقیت 100 درصدی کمپین قبلی این عزیزان ، همچنان منتظرم ببینم چه وقت پیشنهاد برگزاری کمپین نه " به اجاره مسکن گران " را هم مطرح میکنند.
  • بی نام A1 ۰۸:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۶
   6 6
   از همين الان شروع شده فقط اطلا ع رساني جامعي لازم داره
  • بی نام A1 ۱۰:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۶
   3 3
   همین کمپین نخریدن مسکن خیلی ها رو بیچاره کرد، خیلی ها با کلی بدبختی پولاشون رو جمع کرده بودن که چند ماه پیش خونه بخرن اما اسیر همین حرفای جو کمپین نخریدن مسکن شدن و خونه نخریدن والانم که خونه کلی گرون شده و دیگه متاسفانه اصلا پولشون نمیرسه
  • دانشجوی مستاجر، تهران A1 ۱۰:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۶
   2 3
   "نه به اجاره مسکن گران" مساوی است با بی‌خانمانی و یا اجاره ی خانه در حاشیه شهر
  • بی نام A1 ۰۵:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۹
   2 1
   از همين امروز نه راشروع ميكنم.
 • بی نام A1 ۰۶:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۶
  26 6
  ما از وزیر انتظار داریم برنامه ای طراحی و اجرا کند تا مسکن از حالت سرمایه ای خارج شود. مردم به دلار یا به طلا حقوق نمی گیرند که اجاره ها بر آن اساس تعیین می شود. در ضمن من نمی فهمم چرا می گویند امسال 9 درصد تورم داشته ایم پس اجاره ها هم 9 درصد افزایش پیدا می کند. 9 درصد تورم یعنی 9 درصد قدرت خرید مردم کم شده. اونوقت مردمی که 9 درصد قدرت خریدشان کم شده باید 9 درصد هم بیشتر اجاره بپردازند؟ خواهشا به وضع مسکن رسیدگی کنید.
  • بی نام A1 ۰۸:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۶
   2 0
   بيخيال وزير خودش اون وريه
 • بی نام A1 ۰۶:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۶
  20 7
  وزارت مسكن يك دايره تشريفاتي شده كه هيچ نظارتي بر خريد و فروش و اصالت و اجاره كه بيش از هزاران ميليادر سرمايه در گردش در آن جريان دارد ؛ ندارد
 • کاظم IT ۰۶:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۶
  30 8
  تجربه نشون داده که تو ایران چیزی گرون بشه ملت همیشه در صحنه بیشتر میخرن
  • بی نام IR ۰۶:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۹
   4 3
   كف اسفالت خوابيدن و چادر زدن بهتر از پول مفت و زور دادن است.يكبار براي هميشه نه
 • همشهری A1 ۰۶:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۶
  8 9
  سال گذشته اول فروردین .اظهار نظر همه کارشناسها حباب قیمتی تیر ماه سال گذشته .اظهار نظر کارشناسها رشد در حد تورم با اندکی حباب اخر آذر ماه اظهار نظر کارشناسها رشد 10 درصدی با حباب قیمتی اخر اسفند ماه .96...................رشد 30 درصدی با حباب قیمت اخر فروردین97 .........افزایش غیر منطقی وحباب قیمتی وکاهش قیمت بعد از ماه مبارک اخر اردیبهشت شروع ماه رمضان افزایش اجاره بها قیمت مسکن به همراه تعادل در قیمت وترکیدن حباب قیمت در تیر ماه وکاهش قیمت .. . اخر شهریور افزایش اجاره بها افزایش قیمت مسکن وجود جباب قیمتی و وبلاخره در اخر اسفند 97 کارشناسها معتقدند که قیمت ها 30 درصد دیگر نسبت به سال 96 افزایش یافته جباب قیمتی وجود دارد وهمچنان در مقابل ترکیدن مقاوت میکند اما درسال 98...
 • علیرضا ۰۷:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۶
  4 0
  خیلی جالبه، از دید مسولین قیمت همه چی حبابه ، مسکن حبابه ، دلار حبابه ، ماشین حبابه . خوبه والا ما کلا تو حبابیم این همه حباب بخواد یهو بترکه چی میشه
 • بی نام A1 ۰۷:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۶
  3 0
  هرسرابالایی یه سرازیری داره
 • بی نام A1 ۰۷:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۶
  3 0
  توان زير صفر .فقط چادر نشيني
 • اسماعیل A1 ۰۷:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۶
  5 0
  خدا لعنتتون کنه بی عرضه ها که بلد نیستید اقتصادو بچرخونید و من مستاجر با حقوق 3 میلیونی باید صاحبخونم زنگ بزنه و بگه با قراداد جدید باید 2/5 میلیون اجاره بدی اونوقت نمیدونم به زن و بچم چی بدم بخورن تازه دم از افزایش زاد و ولد میزنید واقعا جز خدا نابودتون کنه دعایی ندارم بگم
 • بی نام IR ۰۸:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۶
  2 1
  جناب آقای خسروی مردم که صبردان خودشون رو جر دادن ولی امان از سوءاستفاده همکاران شما در مشاوران املاک که با اشتیاق و البته بی رحمی تمام برای افزایش کمیسیون خودشون اجاره ها رو بالا می برن
 • بی نام A1 ۰۸:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۶
  26 2
  من که نمیگذرم از عمر و جوونیم
 • بی نام IR ۰۹:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۶
  33 1
  مسئولین با این وضع مملکت ما داریم به قهقرا میریم فقط بذارین بریم از این کشور به خدا خسته شدم
 • بی نام A1 ۱۴:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۶
  4 1
  مستاجران تحت فشار هستند صاحبخانه هم از افزایش ملکشان خوشحال هستند و مستاجران باید بهای افزایش ملک اذیت شوندمملکت سرمایه داری است وطبقه پایین و مستاجران چرا باید له شوند؟
 • بی نام IR ۰۵:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۹
  2 8
  همه کارشناسان متفق القول هستند که سال ۹۷ قیمت مسکن حداقل ۲۵ تا ۳۰ درصددیگرافزایش خواهدیافت هرکس الان بخره بردکرده
 • بی نام IR ۰۵:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۹
  4 1
  مگه میشه قیمت یه آپارتمان 100 متری در تهران با حساب متری 10 میلیون بشه 1 میلیارد ، یا به عبارت دیگه بیشتر از 200 هزار دلار باشه ؟
 • بی نام IR ۰۵:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۹
  2 8
  قیمت مسکن سال بعد حداقل ۴۰ درصد افزایش خواهد داشت
 • بی نام IR ۰۵:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۹
  0 2
  جرات نداریدکامنت هارامنتشرکنیدضدمسکن ها؟
 • بی نام IR ۰۵:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۹
  2 0
  با 100 میلیول کجا می توان خانه قوطی کبریتی خرید؟
 • بی نام IR ۰۵:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۹
  2 1
  ماشاا... فروشنده هاش چه اعتماد به نفسي دارن نسبت به جا و آنچيزي كه مي توني ببيني اين قيمت خيلي بالاست يه جورايي ارزش سرمايه گذاريش كمه مگه اينكه يه نفر خيلي ديگه در مضيقه باشه متري 3 ميليون بريانك اصلا به اون بافت و فضا متري 3 ميليون اوج گراني با همين ميزان پول در شهرهاي ديگر يك خانه بسيار خوب مي توان خريد