۰ نفر
۲۹ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۲
کشف باکتری الکتریکی در روده انسان

ایرنا نوشت: محققان دانشگاه برکلی کالیفرنیا گونه‌هایی از باکتری‌های روده را شناسایی کردند که توانایی تولید الکتریسیته را دارد.

 

باکتری‌های الکتریکی از مدت‌ها قبل شناخته‌شده‌اند، اما این نخستین بار است که گونه‌هایی از آن‌ها در بدن انسان کشف می‌شود. به‌طورمعمول این موجودات زنده درون دریاچه‌ها، خاک، اطراف چاه‌های گرمابی و به‌طور خاص در محیط‌های اسیدی یافت می‌شوند.

باکتری‌های الکتریکی درون روده شامل گونه‌های Listeria monocytogenes، Clostridium perfringens، Enterococcus faecalis، streptococcus و Lactobacilli هستند که از انواع باکتری‌های بیماری‌زا محسوب می‌شوند و عامل بیماری‌های ناشی از غذا، اسهال، قانقاریا، عفونت‌های بیمارستانی و حتی سقط‌جنین هستند.

این ‌گونه‌ها از مکانیزم‌هایی کاملا متفاوت با مکانیزم‌های مورداستفاده باکتری‌های الکتریکی، بهره می‌برند. در فرآیند متابولیسم باکتری‌های الکتریکی، درون سلول‌ها الکترون‌هایی ایجاد می‌شوند که باید به‌نوعی از سلول خارج شوند. این باکتری‌ها برای تنفس مواد معدنی مثل آهن یا منگنز تکامل‌یافته‌اند. این مواد معدنی در جریان مجموعه‌ای از واکنش‌های شیمیایی برای انتقال الکترون‌ها به بیرون سلول مورداستفاده قرار می‌گیرند و یک جریان الکتریکی کوچک را ایجاد می‌کنند.

اما باکتری‌های الکتریکی روده از یک زنجیره انتقال الکترون بسیار ساده‌تر از سایرین بهره می‌برند. این باکتری‌ها به‌جای آهن یا اکسیژن، از مولکول‌های فلاوین که از مشتقات ویتامین B2 هستند و در محیط زندگی آن‌ها به وفور یافت می‌شود، بهره می‌گیرند.

محققان با استفاده از الکترودهایی توانستند شدت جریان الکتریکی تولید شده توسط باکتری را اندازه‌گیری کنند و دریافتند شدت این جریان الکتریکی 500 میکروآمپر است.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nature منتشر شده است.

 

5656

 

کد خبر 806055

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =