۰ نفر
۲۲ مهر ۱۳۹۷ - ۰۵:۱۵
افزایش ضریب هوشی با داشتن باور مثبت

سیناپرس نوشت: یک گروه پژوهشی در جدیدترین بررسی‌ها و پژوهش‌های خود به این نتیجه رسید که باورهای ذهنی می‌تواند در افزایش ضریب هوشی افراد مؤثر بوده و باعث رشد آن شود.

داشتن یک باور ذهنی ساده نسبت به خود، می‌تواند عملکرد ذهنی را به طرز چشمگیری افزایش دهد. به عقیده محققان افرادی که باور دارند هوش را می‌توان بهبود بخشید بهتر است این مسئله را امتحان کنند. به گفته دانشمندان، دانشجوهای سال اولی که معتقدند امکان ارتقای هوششان وجود دارد، می‌توانند نمرات بهتر و بالاتری کسب کنند.

از دو سال گذشته فاصله و شکاف بین افرادی که نوعی رشد ذهنی پیداکرده‌اند باکسانی که اعتقاددارند هوش ثابت بوده و رشد نمی‌کند، بسیار زیاد شده است.

پژوهش‌های این گروه تحقیقاتی حاصل بررسی اطلاعات 464 دانشجو که به دو بخش تقسیم می‌شدند، است. هر دو تحقیق نشان‌دهنده رشد فکری و هوش افراد بوده است. در تحقیق اول صرفاً باورهای دانشجویان موردسنجش و اندازه‌گیری قرار گرفت. در تحقیق دوم، گروهی به دانشجویان آموزش دادند که باور کنند هوششان قابل‌بهبود پیدا کردن است.

با این روش دانشجویانی که باور کردند که هوش قابل ارتقا بوده توانستند نمرات بهتری بگیرند و شکاف و فاصله نشان با دانشجویانی که تصور می‌کردند هوش ثابت است، افزایش پیدا کرد. محققان عملکرد پیشرفت رشد ذهنی دانشجویان را نتیجه تلاش بیشتر و واکنش مثبت‌تر می‌دانند.

پروفسور کارول دوک (Carol Dweck) از محققان این گروه پژوهشی اعلام کرد: «این تحقیقات اهمیت اعتقادات دانشجویان و اثر آن را در پیشرفت تحصیلی نشان را نشان می‌دهد. علاوه بر این می‌توان گفت این باورها و اعتقادات قابل‌تغییر بوده و می‌تواند باعث موفقیت بیشتر دانشجویان شود.»

5656

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 812066

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =