یکشنبه 29 مهر 1397

نصری، علی

متولد 1357 / تحصیلات؛ علوم سیاسی: دانشگاه York تورنتو٬ کانادا٬گرایش روابط بین‌الملل: دانشگاه UQAM مونترال تحقیقات در حوزهء روان‌شناسی اجتماعی - با بررسی تجربهء «آشتی ملی» در آفریقای جنوبی پس از دوران آپارتاید - در موسسه Integral Institute دانشگاه JF Kennedy.
 • جامعه‌ای که نیاز به «شنیده شدن» دارد

  - «شنیده شدن» خاصیت درمانی دارد، و منظور از درمان صرفاً یک احساس آرامش لحظه‌ای یا تسکین آنی درد نیست.

 • ناامیدی: محصول «واقع‌بینی» یا الگوهای غلط ذهنی‌-زبانی

  - آقای نادر فتوره‌چی در مطلبی در صفحنهء فیس بوکش نوشته: «متن نامه محمود صادقی را به ۳ نفر جوان (یک کارگر آبمیوه‌فروشی، یک کارگر سوپرمارکت،یک آکاردئون‌نواز دوره گرد) نشان دادم و گفتم ایشان مدعیست با رفتن مدنی و بازداشت جلایی‌پور امید شما ناامید شده. هرسه الفاظ رکیکی خطاب به آقای صادقی گفتند که از بازنشر آنها معذورم.»

 • جهان پسا گرگ‌ و‌ بره

  - داستان تلخ «گرگ و بره» ژان دو لا فونتن (Jean de La Fontaine) را شنیده‌اید. بره‌ای در کنار برکه‌ء آب مشغول نوشیدن بود.

 • نبرد گفتمان‌ها: «جنگ علیه ترور» و «اتحاد علیه مجتمع‌نظامی‌صنعتی»

  - در ۱۶ سپتامبر سال ۲۰۰۱ ( ۵ روز بعد از حادثهء ۱۱ سپتامبر) جرج بوش برای اولین بار از اصطلاح « جنگ علیه تروریسم» (war on terrorism) استفاده کرد. چند روز بعد - در تاریخ ۲۰ سپتامبر - در سخنرانی‌ش در کنگره‌ این اصطلاح را به «جنگ علیه ترور (وحشت)» (war on terror) تغییر داد.

 • سوال‌های بنیادی ما از شیرین عبادی و دیگران

  - ۱۵ سال از دریافت جایزه صلح‌نوبل خانم شیرین‌عبادی میگذرد و امروز به عنوان یک شهروند ایرانی و جهانی٬ چند سوال از مواضع او نسبت به مسائل جهان٬ منطقه و ایران دارم. سوالهایی که شاید می‌بایست ۱۵ سال پیش از او می‌پرسیدیم٬ در زمانی که تنها افتخارمان «ایرانی» بودن او بود.

 • جنبش‌ دانش‌آموزی آمریکا، متحدین ما علیه هیولای مجتمع‌ نظامی‌ صنعتی

  - در ۱۷ ژانویه سال ۱۹۶۱ ژنرال دوایت آیزنهاور ( Dwight D. Eisenhower ) - سی و چهارمین رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا - در آخرین پیام خداحافظی خود سخنانی را به زبان آورد که برخی تحلیل‌گران معاصر آن را مهم‌ترین «هشدار» تاریخی از سوی بالاترین مقام سیاسی آمریکا به شهروندان این کشور نامیده‌اند.

 • «ناامیدی»، سلاحِ روانیِ کُشتار جمعی

  - امروز همهء جناح‌ها و جریان‌های داخل کشور باید به این توافق برسند که «ناامیدی» را از زرادخانهء سیاسی خود حذف کنند و با یکدیگر وارد یک گفت‌وگوی واقعی و مذاکرهء سازنده بشوند و مشکلات کشور را با هم‌کاری و هم‌دلی و احترام به نظرات و سلیقه‌ها و مطالبات یکدیگر حل کنند.

 • یک بار هم مایکل مور باش

  - دلم می‌خواست یک بار - فقط یک بار - یک هنرمند ایرانی در یکی از جشن‌واره‌های بین‌المللی بلندگو را در دست می‌گرفت و به سه دهه اعمال تحریم‌های اقتصادی «فلج‌کننده» دولت‌هایشان علیه مردم کشورش اعتراض می‌کرد.

 • اهداف واقعی در پشت واژه‌‌سازی‌های مجازی

  - پس از پایان جنگ سرد و فروپاشی اتحاد شوروی - به عنوان رقیب اصلی نظامی/سیاسی/ایدئولوژیک آمریکا - و تک‌قطبی شدن جهان٬ «مجتمع نظامی صنعتی» آمریکا (Military–industrial complex) و جریان‌های جنگ‌طلب و نئوکانسرواتیو (NeoConservative) این کشور٬ طرح «نظم نوین» جهانی را از زبان رئیس‌جمهور وقت - جرج بوش - اعلام کردند.

 • جامعه زخم‌خورده اژدهای کومودو

  - اژدهای کومودو یکی از درنده‌ترین حیوانات است. در یک تحقیقی در زیر میکروسکوپ در چنگال‌‌های یکی از آن‌ها پوست و استخوان ۱۹ جانور مختلف مشاهده شده بود.