شنبه 1 اردیبهشت 1397

نصری، علی

متولد 1357 / تحصیلات؛ علوم سیاسی: دانشگاه York تورنتو٬ کانادا٬گرایش روابط بین‌الملل: دانشگاه UQAM مونترال تحقیقات در حوزهء روان‌شناسی اجتماعی - با بررسی تجربهء «آشتی ملی» در آفریقای جنوبی پس از دوران آپارتاید - در موسسه Integral Institute دانشگاه JF Kennedy.
 • «ناامیدی»، سلاحِ روانیِ کُشتار جمعی

  - امروز همهء جناح‌ها و جریان‌های داخل کشور باید به این توافق برسند که «ناامیدی» را از زرادخانهء سیاسی خود حذف کنند و با یکدیگر وارد یک گفت‌وگوی واقعی و مذاکرهء سازنده بشوند و مشکلات کشور را با هم‌کاری و هم‌دلی و احترام به نظرات و سلیقه‌ها و مطالبات یکدیگر حل کنند.

 • یک بار هم مایکل مور باش

  - دلم می‌خواست یک بار - فقط یک بار - یک هنرمند ایرانی در یکی از جشن‌واره‌های بین‌المللی بلندگو را در دست می‌گرفت و به سه دهه اعمال تحریم‌های اقتصادی «فلج‌کننده» دولت‌هایشان علیه مردم کشورش اعتراض می‌کرد.

 • اهداف واقعی در پشت واژه‌‌سازی‌های مجازی

  - پس از پایان جنگ سرد و فروپاشی اتحاد شوروی - به عنوان رقیب اصلی نظامی/سیاسی/ایدئولوژیک آمریکا - و تک‌قطبی شدن جهان٬ «مجتمع نظامی صنعتی» آمریکا (Military–industrial complex) و جریان‌های جنگ‌طلب و نئوکانسرواتیو (NeoConservative) این کشور٬ طرح «نظم نوین» جهانی را از زبان رئیس‌جمهور وقت - جرج بوش - اعلام کردند.

 • جامعه زخم‌خورده اژدهای کومودو

  - اژدهای کومودو یکی از درنده‌ترین حیوانات است. در یک تحقیقی در زیر میکروسکوپ در چنگال‌‌های یکی از آن‌ها پوست و استخوان ۱۹ جانور مختلف مشاهده شده بود.

 • صحت‌سنجی و خودویران‌گری

  - شبکه‌های اجتماعی ایرانی مملو از دروغ است. کارخانه‌های دروغ‌سازی -مانند «آمدنیوز»- به طور شبانه روزی بی‌وقفه در فضای مجازی اخبار و اطلاعات دروغ تزریق می‌کنند و کاربران ایرانی بدون لحظه‌ای درنگ و بدون کوچک‌ترین تلاشی برای «صحت‌سنجی»، آن‌ها را به طور گستره بازنشر می‌کنند.

 • استفاده سازنده از انژری آزادشده

  - جمعه شب گذشته به وقت آمریکا در جلسهٔ اضطراری شورای امنیت سازمان ملل که آمریکا به منظور بررسی موضوع اعتراضات خیابانی در ایران درخواست کرده بود، نمایندگان تمام کشورهای اروپایی، آمریکای جنوبی، آسیایی و همسایگان منطقه‌ای ایران، بر این چند نکته محوری تاکید داشتند: - محکوم کردن سوءاستفادهٔ ابرازی آمریکا از نهاد شورای امنیت سازمان‌ملل برای دخالت در امور داخلی ایران. - لزوم حفظ ثبات و امنیت ایران برای حفظ ثبات و امنیت منطقهٔ خاورمیانه و جهان. - لزوم احترام به حق حاکمیت و تمامیت ارضی ایران. - لزوم حمایت از برجام برای حفظ صلح و ثبات در منطقه خاورمیانه و جهان.

 • برای کسانی که دل به حمایت ترامپ بسته‌اند!

  - مایکل وُلف (Michael Wolff) در کتاب جنجالی جدیدش در مورد دونالد ترامپ -به نقل از یکی از دوستان نزدیک او - نوشته که دونالد ترامپ همیشه می‌گفت که: «تنها چیزی که به زندگی ارزش زیستن می‌بخشد این است که بتوانی با همسر دوستانت هم‌بستر شوی».

 • نصب پوستر مارتین‌ لوترکینگ بر روی تصویر ابوبکر البغدادی‌ها

  - «سید محمد حسینی» رهبر گروه موسوم به «ری استارت» در پیام تلویزیونی خود به پیروانش دستور داده تا پس از یک ضرب‌الاجل زمانی مشخص٬ تعداد معینی از مامور امنیتی را به قتل برسانند و همسران و فرزندان‌شان را نیز به آتش بکشند و سپس فیلم‌هایش را برای شبکه‌ء تلویزیونی او ارسال نمایند.

 • یک چشم به خارج، یک چشم به داخل

  - اعتراضات خیابانی اخیر را باید هم‌زمان از ۲ منظر مورد توجه قرار داد. غفلت از هر کدام از این زوایا خسارت‌های جبران‌ناپذیری را برای امنیت و آینده کشور به دنبال خواهد داشت.

 • قایق اعتدال در دریای اسید افراطی‌گری

  - به اطراف کشورمان بنگریم. گویی در قایقی چوبی در میان دریایی از اسید نشسته‌ایم. اسیدی که از خشونت و افراطی‌گیری در جوش و قلیان است و کشورهای اطرافمان را یکی پس از دیگری در خود می‌بلعد و ذوب می‌کند.

x