۳۶ نفر
۲۴ آبان ۱۳۹۸ - ۰۱:۰۴
دریافت‌های انسانی برای زیستنی نورانی

گرامیداشت روز میلاد انسان کامل، پیامبرعادل و روز میلاد نور امکان، امام انسان، جعفرصادق ( که درود خدا بر ایشان باد) با یادداشت هایی از چهره های علمی و فرهنگی در گروه نخبگان خبرآنلاین.

ستاره‌ای بدرخشید و ماه مجلس شد
دل رمیده ما را رفیق و مونس شد

نگار من که به مکتب نرفت و خط ننوشت
به غمزه مسئله آموز صد مدرس شد

درباره آنان که عقل خلقت اند و نور خالق برای مخلوق اند چه می شود نوشت. و مگر این نوشته های عقل استدلالی ما، اصلا توان بازگویی حقیقت را دارند. که فرمود:
کرشمه تو شرابی به عاشقان پیمود
که علم بی‌خبر افتاد و عقل بی‌حس شد

راه استدلالی اگرچه از مقدمات حرکت انسانی است برای شکوفایی راه تکامل عقل به سوی نور معنویت انسان کامل، اما درک مقام آن وجود نورانی، تنها اندکی به دست می آید و آن هم با عمل صالح و اقدام و اصلاح درون خود و بیرون جامعه؛

ما در این مختصر البته با پای چوبین استدلالیان، ادای احترامی کرده ایم به دو مقام انسان کاملی که در قلم ما نگنجند. گرچه « قلم» و «کلمه» نیز از نور وجوی ایشان است. که اولین وجودی که خالق، خلق کرده است نور «محمد»است( که درود خدا بر او باد)؛ و «نور» او عین «کلمه» است و «قلم».
برای گرامیداشت و شادباش، با دو گروه از یادداشت چهره های علمی و فرهنگی منتشر شده در گروه نخبگان خبرآنلاین به استقبال این روز بزرگ رفته ایم.

در گروه اول یادداشت هایی که کوشیده اند اندکی از دریافت های بشری ما را برای زیستنی الهی و فهمیدنی محمدی و جامعه ای نبوی، آشنا کنند:

غلامرضا اعوانی، چهره ماندگار فلسفه ایران، در یادداشتی با عنوان «عقلی که برای همه بشر آفریده شد»، بحثی فلسفی دارد درباره مقام خلقت و ولایت پیامبر خاتم

محسن اسماعیلی، استاد دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران، در یادداشتی با عنوان «لطف بی پایان»، اشاره ای کرده است به هدایت نبوی و دو گروه از دلدادگان پیامبر خاتم

محمود حکیمی، محقق و نویسنده پیشکسوت، در یادداشتی با عنوان «اسرائیلیات در زندگی‌نامه‌های پیامبر(ص) »، هشداری داده است به نویسندگان و محققانی که آثاری درباره پیامبر نوشته اند.

علی اکبر اشعری، مدیر پیشکسوت فرهنگ نیز در یادداشتی با عنوان « رمزگشایی رفتار پیامبر(ص) در داستان»، دو نکته ظریف را برای داستان نویسان درباره پیامبر خاتم، یاداور شده است.

در گروه دوم یادداشت های منتشر شده در وبلاگ های نخگان در خبرآنلاین، چهار چهره علمی و فرهنگی کوشیده اند اندکی آموزه های صادق آل محمد(درودخدا براو) را ترسیم کنند:

نصرالله پورجوادی، استاد فلسفه دانشگاه به بررسی تفسیری منسوب به امام جعفرصادق(ع) پرداخته که از قرن دوم قمری به امروز ما رسیده است.

هادی انصاری، عضو فرهنگستان علوم پزشکی، در یادداشتی با عنوان «جنبش علمی و فرهنگی تشیع جعفری»، مروری بر تحولات فرهنگی و علمی‌ای داشته که ششمین امام انسان داشته است.

احمد مسجدجامعی، مدیرپیشکسوت فرهنگی نیز در یادداشتی با عنوان «مکتبی درمقابل خشونت و تندروی» به تحلیل فرهنگی و تاریخی از مجموعه آموزه های مکتب امام صادق(ع) پرداخته است.

محمدهادی موذن جامی، محقق علوم اسلامی، در یادداشتی با عنوان « 40 شاخص برای شناخت رفتارهای محبت‌آور و دشمنی‌آور» به مرور چهل حدیث اخلاقی از امام صادق(ع) پرداخته است.

اینان البته همه مصداق آب دریا را اگر نتوان چشید است که به قدر تشنگی باید چشید. امید که بتوانیم به رهیافت هایی عمیق و بلند از معارف انسان ساز الهی دست یابیم.

/6262

کد خبر 1321267

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =