۰ نفر
۱۲ دی ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۶
همراه با اندیشه‌ورزان حوزه علمیه مشهد

دیدارها و برنامه های سفر به مشهد مقدس/ بخش نخست

در پی توفیق تشرف به سرزمین مقدس روضه رضویه وزیارت بارگاه ملکوتی وملائک پاسبان معین الضعفاء وامام مهربانی ها ، همواره سعی بر این داشته ام که از تمام لحظات حضورم در سفرها ، کمال بهره برداری را نموده وضمن آگاهی واطلاع از فعالیتهای دانشگاهی ، حوزوی ، اجتماعی وخدماتی وپزشکی ، به گونه های مختلف ، انجام وظیفه نموده وبه سهم خویش ، در هریک از فعالیتهای یاد شده با رایزنی با صاحبان فکر واندیشه ونیز فرهیختگان دانشگاهی وحوزوی ، ونیز فعالان اجتماعی که برای خود حدً ومرزی را بشمار نمی آورند ، ضمن بهره گیری از تجربیات این عزیزان وفعالان ، خود در راستای وظیفه ای که بر عهده دارم ، گامی برداشته وبه جویشگری بپردازم که شاید همچون تحفه موری  تاثیر گزار باشم.

از این رو ودر همین راستا از یک سال پیش که بنظرم در مهرماه سال ۱۳۹۷ شمسی بود ، از تشکیل هیأت أندیشه ورز دین ، سلامت وسبک زندگی در حوزه علمیه خراسان آگاه گردیدم. شایسته است که در این هنگام تقدیر وتشکر خود را از تلاش های پیگیر وبدون وقفه دوست ارجمندم حجة الاسلام والمسلمین حاج سید مسعود مرتضوی تقدیم دارم. نخستین بار در سال پیش ، هنگام تشرفم به این سرزمین مقدس ، ساعتی را در موسسه الهادی که به کوشش وتلاش صدیق ارجمند ، وفرهیخته گرامی ،  آیة الله حاج سید هادی مرتضوی بوجود آمده حضور یافته واز این هنگام بود که به فعالیتهای برجسته وبه روز معاونت پژوهش حوزه علمیه خراسان آگاهی یافتم.

در این راستا می توان چنین اظهار داشت که تاسیس هیأت های اندیشه ورز  با هدف رصد مشکلات جامعه اسلامی وپیدا کردن راه حلً مناسب براساس آموزه های دینی ، یکی از گام ها واقدامات حوزه علمیه خراسان در سالهای اخیر است که گرچه معتقدم این گونه اقدامات بسیار دیر صورت پذیرفته است لیکن باز جای امیدواری است که چنین تحولاتی در حوزه ها بوجود آمده وباتشکیل پودمان های عمومی ونیز تخصصی فقه پزشکی ، به دستآوردهای نوینی در جهان علمی وارتباطی امروزین ، دست یابند.

از آنجا که نزدیک به یک دهه پیش در فرهنگستان علوم پزشکی ایران ، شاخه ای بنام قرآن ، عترت وسلامت تشکیل گردید وفعالیت گسترده ای را در گسترش آموزه های قرآن و بخش تکمیل کننده وتفسیر کننده آن ، یعنی عترت وخاندان گرامی پیامبر ص وبه بیانی ، امامان معصوم علیهم السلام را در سلامت به دانشگاههای پزشکی وپزشکان وبطور کلی خانواده پزشکان آغاز نمود که شایسته است اشاره نمایم ، توفیقات ودست آوردهای فراوانی را در طول این یک دهه بدست آورده ونتیجه و فعالیت سالانه این گروه ، همه ساله در همایشی ملی وسراسری وبا حضور وزیر و روسای دانشکده های پزشکی کشور وچهره های ماندگار پزشکی وجز اینها در یکی از دانشگاههای پزشکی ایران تشکیل گردیده وخوشبختانه سال به سال بر نوافزایی وپرباری وباروری وپرتوافشانی های علمی آن افزوده می گردد.

از این رو تشکیل چنین هیأت های اندیشه ورز فقه پزشکی در حوزه ها ، خود گام بسیار مهمی در تحقق پیوند حوزه ودانشگاه از نظر علمی بشمار آمده ، زیرا معتقدم که امروزه ، همانطور که جامعه پزشکی در حل مسائل ومشکلات پزشکی اجتماعی خود ، نیازمند به حوزویان است ، صاحبنظران وفرهیختگان واساتید حوزوی نیز برای حلً بسیاری از مسائل تازه ویا باصطلاح حوزویان ( مستحدثه) همچون جراحی زیبایی ، سقط  درمانی و سقط جنین ، پیوند اعضای بدن از یک انسان دچار شده به مرگ مغزی به انسان بیمار ونیازمندی که در آستانه مرگ است ، ونیز تغییر جنسیت ودهها مورد دیگر ، همه نیاز به رایزنی وهم فکری ومشاوره با جامعه پزشکان را دارند. گفتنی است که عمل تغییر جنسیت در استان خراسان ، مقام اوًل کشور را داشته ودر حدود یکصد عمل جراحی در این راستا ، سالنه در استان صورت می پذیرد

بدین منظور و برای آگاهی بیشتر از فعالیتهای این هیأت اندیشه ورز حوزوی ، در بامداد روز پنج شنبه ۵ دی ماه جاری ( ۱۳۹۸ شمسی) ، به همراه جناب مهندس فرج الله معماری ، سید محمد حسین سبزواری ، دکتر علاء انصاری و دکتر سبحان معماری در برنامه ای از پیش تعیین شده ، به مدرسه قرآن وعترت مشهد مقدس که ساختمان هیأت های اندیشه ورز حوزه علمیه خراسان در آن قرار دارد ، رهسپار شدیم .
در این مرکز از سوی آیة الله سید هادی مرتضوی ، حجج اسلام سید مسعود مرتضوی ، شیخ محمد ضیاء روحانی (دبیر هیأت اندیشه ورزان)  ، سید جواد ازغدی (مسوول آموزش موسسه الهادی) ، آقای حسین منتظر ( کارشناس اجرایی هیأت )، رضا مروارید( ریاست موسسه آل البیت شاخه مشهد) و سید حسین صبًاغ و دیگر کارشناس اجرایی این هیأت و تنی چند از دیگر عزیزان مورد استقبال گرم قرار گرفتیم.

در این نشست جناب آقای مرتضوی ونیز جناب آقای روحانی ، اطلاعاتی را که با تشکیل کار گروه های فقه پزشکی ، فرآورده های حلال ، طبً پژوهی وسلامت معنوی در اختیارمان قرار دادند. همچنین از تشکیل پودمان های عمومی ، فقه پزشکی با هدف تربیت پژوهشگر ومتخصص فقه پزشکی یاد کردند.

این هیأت در یک سال کاری خود ، ارتباط گسترده ای را با مراکز بهداشتی ودرمانی ، سالن تشریح پزشکی قانونی ، دانشکده داروسازی وجز اینها را داشته اند که در نوع خود می توان گفت که در حوزه های علمیه بی سابقه  بشمار می رود.

در ادامه جلسه ، اینجانب ضمن اظهار خوشوقتی از این رخداد علمی که خود تضمین کننده علمی وعملی وحدت حوزه ودانشگاه بشمار می رود ، اضافه نمودم  ، ما در این دوران ودر جهان کنونی که آن را به دهکده ای جهانی نیز می توان تعبیر نمود ، به یکدیگر نیاز داشته وبا تشکیل جلسات ورایزنی ودر اختیار داشتن دین مبین اسلام وبه ویژه شیعه وپیروی از مکتب اهل بیت علیهم السلام ، که از غنای گسترده ای برخوردار است ، می توانیم به دستآوردهای گسترده وژرفی در زمینه های فقه پزشکی، ورصد مشکلات وپیچشهای فقهی در رابطه با حوزه سلامت وپزشکی دست یابیم. بدون تردید این دستآوردها با تشکیل گروههای پژوهشی وعلمی از میان نخبگان پزشکی وحوزوی بدست می آید.

در پایان مجددا ضمن اظهار خوشوقتی خویش وسایر اعضای فرهنگستان علوم پزشکی ایران از این رخداد ، از عزیزان دعوت نمودم که بصورت رسمی در هفتمین همایش ملی قرآن ، عترت وسلامت که امسال پنل آن به مدیریت اینجانب وبا عنوان ( مبانی سلامت در گام دوم انقلاب از منظر قرآن وعترت) در دهم ویازدهم بهمن ماه جاری در دانشگاه علوم پزشکی اراک تشکیل می گردد ، حضور یابند.

همچنین بنا گردید که تفاهم نامه ای میان فرهنگستان علوم پزشکی ایران ، در شاخه های قرآن ، عترت وسلامت ، ونیز شاخه سلامت معنوی فرهنگستان صورت پذیرد که از این سو بتوانیم با همکاری دوسویه ، به دستآوردهای گسترده ای در نیازهای پزشکی جامعه دست یابیم.

این جلسه زیبا و پر بهره در ساعت ده بامداد با ذکر صلوات بر محمد وآل محمد ودرود بر تلاشگران علمی جامعه  به پایان رسید.

کد خبر 1337781

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =