۱ نفر
۱۷ مهر ۱۳۹۹ - ۰۸:۲۶
واکسن آنفولانزا؟ شاید وقتی دیگر!

از ابتدای امسال و هرگاه موجی از کرونا جامعه را فرا می گرفت متولیان بهداشت و درمان از ادغام دو اپیدمی آنفولانزا و کرونا در پاییز امسال ابراز نگرانی کردند و عطش واکسن آنفلوانزا را در جامعه بالا بردند .

تقریباً هر هفته خبری در مورد واکسن آنفلوآنزا منتشر شد. این اواخر از ضرورت تزریق واکسن برای زنان باردار و بیماران زمینه ای بسیار سخن گفته شده و نگرانی و اضطراب آنها را افزایش داده است .
من خودم  یک بیمار دیابتی هستم و چند سالی است واکسن آنفولانزا می زنم و می دانم زمان طلایی تزریق این واکسن ۱۵شهریور تا ۱۵ مهر ماه است.
 در خبرها آمده بود که حدود ۸ برابر سال گذشته واکسن آنفولانزاوارد کشور شده و نیز از یک تولید کننده هندی ایرانی تبار سخن به میان آمد که قرار است ۲۰ میلیون واکسن به ایران بفروشد.

مهمترین ویژگی بیماری کرونا سرعت واگیری آن و نیز وحشی بودن ویروس کوئید- ۱۹است اماگفته می‌شود میزان تلفات این بیماری کمتر از ۳ درصد است. اما آنفولانزا اگرچه سرعت واگیری کمتری دارد ولی میزان تلفات آن حدود ۱۰ درصد اعلام شده که نشان می‌دهد کشنده تر ازکروناست وهمین نکته بر نگرانی بیماران زمینه ای افزوده است .
بر اساس اعلام وزارت بهداشت قرار بود از اول مهر ماه تزریق واکسن آنفولانزابرای زنان باردار و بیماران زمینه ای در مراکز بهداشتی آغاز شود و پس از آن از طریق داروخانه‌ها و با کارت ملی به متقاضیان ارائه گردد.

 اما اکنون در حالی که به نیمه مهرماه و پایان زمان طلایی تزریق واکسن نزدیک می‌شویم هنوز در هیچ مرکز بهداشتی واکسن توزیع نشده و در داروخانه ها هم با واژه تکراری" نداریم" مواجه هستیم. این در حالی است که گفته می‌شود واکسن در انبارشرکت‌های توزیع‌کننده موجود و منتظر تصمیم و ابلاغ برای توزیع است.شاید هم تنها واکسن توزیع شده همان ۱۵۰۰ واکسنی است که به مجلس اختصاص یافت و برگشت داده شد!

 اگر چه تلاشهای شبانه روزی مسئولان وزارت بهداشت ودرمان وفرماندهان قرارگاههای مبارزه با کرونا غیر قابل انکارو شایسته قدردانی است امابه نظر می‌رسد بحران "بی تصمیمی" حالا به واکسن آنفولانزا سرایت کرده و بر اضطراب بیماران زمینه‌ای افزوده است.
پس از این فرصت سوزی ،بایک تصمیم نادرست -نظیر بازگشایی حضوری مدارس- وتوزیع بدون برنامه دوباره شاهدازدحام و صف‌های طولانی برای واکسن آنفولانزاخواهیم بودو زمینه عدم رعایت پروتکل های بهداشتی فراهم خواهد گردید.

 وقتی قرار است در وهله اول بیماران زمینه‌ای از واکسن استفاده کنند و بنابر اعلام مسئولان وزارت بهداشت ۱۶ میلیون واکسن نیز ۰خریداری شده است چرا زمان طلایی تزریق واکسن را از دست می دهید تا موج سوم کرونا و آنفولانزا همراه شده و فاجعه دیگری به بارآید؟
با ادامه روند فعلی و عدم توان برنامه ریزی و تصمیم گیری برای توزیع صحیح و متوازن و از دست رفتن فرصت طلایی باید گفت : واکسن آنفولانزا؛شاید وقتی دیگر!

* منتشر شده در روزنامه قدس . ۱۳ مهر ۱۳۹۹

کد خبر 1441107

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =