مهر نوشت:

"آتنا قجر" کودک سه ساله سنندجی که به دلیل مشکل لوزه تحت عمل جراحی قرار گرفته بود، به دلیل نبود تجهیزات مراقبتهای ویژه بعد از عمل و اهمال کاری پزشکان دچار مرگ مغزی شده است و پزشکان از بازگشت مجدد وی به زندگی قطع امید کرده اند.
آتنا قجر که دو سال و 9 ماه سن دارد، روز سه شنبه سوم خردادماه سال جاری در کلینیک آرا سنندج که متعلق به بخش خصوصی است تحت عمل جراحی قرار گرفت و هم اکنون دچار مرگ مغزی شده است که والدین آتنا عدم وجود تجهیزات مورد نیاز مراقبت های بعد از عمل و اهمال کاری پزشکان معالج را دلیل اصلی این وضعیت اعلام می کنند.

آتنا که هم اکنون در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان بعثت سنندج بستری است طی مدت پنج روز اخیر در وضعیت کما بوده و پزشکان متخصص مغز و اعصاب بیمارستان بعثت سنندج، مرگ مغزی وی را تائید کرده اند و در حال حاضر در انتظار اخذ رضایت از والدینش برای قطع کردن دستگاه تنفس مصنوعی هستند.

مادر آتنا در خصوص وضعیت کودک خود و روند عمل جراحی اش به خبرنگار مهر در سنندج گفت: با توجه به تشخیص پزشک متخصص، آتنا روز سه شنبه در کلینیک جراحی آرا تحت عمل قرار گرفت و متاسفانه از همان روز تاکنون وی دچار مرگ مغزی شده است و با توجه به اعلام پزشکان امید به زنده ماندن وی در حد صفر درصد است.

وی ادامه داد: بعد از اعلام نیاز به عمل جراحی آتنا و دستور پزشک معالج وی خانم دکتر آ. ف، مشاوره بیهوشی وی نیز توسط دکتر ر. ش انجام شد و آنها وضعیت عمومی آتنا را برای انجام عمل جراحی مساعد عنوان کردند و روز سه شنبه سوم خرداد ماه راس ساعت 9 صبح وی در کلینیک جراحی آرا که متعلق به بخش خصوصی است، بستری شد.

وی می گوید: در حالی که من و پدر آتنا درخواست کرده بودیم که وی را برای عمل جراحی به تهران اعزام کنند ولی پزشک معالج وی اعلام کرد که این عمل سرپایی است و مشکل چندانی ندارد و می توان آن را به راحتی در کلینیک بخش خصوصی آرا در سنندج انجام داد.

مادر آتنا می گوید، راس ساعت 10 صبح فرزند من به اتاق عمل برده شد و بعد از گذشت 20 دقیقه پزشک معالج وی از اتاق عمل خارج شده و اعلام کرد که عمل با موفقیت انجام شده و وضعیت عمومی بیمار نیز مساعد است ولی متاسفانه بعد از گذشت چندین ساعت و پیگیری های مختلف مشخص شد که آتنا دچار مشکلاتی شده و خبری از خروج وی از اتاق عمل نشد.
وی افزود: بعد از گذشت بیش از چهار ساعت مشخص شد که آتنا دچار مرگ مغزی شده و علیرغم اینکه کلینیک آرا فاقد هرگونه تجهیزات مورد نیاز برای مراقبت های ویژه بیمار بعد از عمل جراحی بود ولی متاسفانه از اعزام آتنا به بیمارستان های سطح شهر نیز خودداری می شد.

مادر آتنا قجر افزود: بعد از تلاش های بسیار بالاخره موفق شدیم که شرایط اعزام وی را به یکی از بیمارستان های سطح شهر سنندج فراهم کنیم که متاسفانه کلینیک آرا نیز فاقد آمبولانس بود و سئوال اصلی اینجاست که چگونه این کلینیک که مجوز انجام عمل جراحی به آن داده شده، فاقد آمبولانس است.

بر اساس محتویات موجود در پرونده آتنا قجر، وی روز سه شنبه راس ساعت 15:30 دقیقه بعد از ظهر در بیمارستان بعثت سنندج پذیرش شده و در همان بدو ورود به بخش مراقبت های ویژه انتقال داده شده است و در همان لحظات اولیه پزشکان متخصص داخلی، مغز و اعصاب وی را ویزیت کرده و آزمایش های لازم را روی وی انجام داده اند.

در گزارش های موجود در پرونده آتنا قجر آمده است که وی در زمان پذیرش در بیمارستان بعثت سنندج در شرایط بسیار وخیمی قرار داشته و ضریب هوشی وی 3 و 4 بوده است که میزان ضریب هوشی افراد در حالت طبیعی عددی بالای 15 است و این شرایط نشان از وضعیت وخیم این بیمار بوده است.

همچنین در گزارش های ثبت شده و موجود در پرونده این بیمار مرگ مغزی نشان می دهد که هوای بسیار زیرپوست وی جمع شده و عملا امکان تنفس نداشته است که البته این وضعیت در صحبت های مادر و سایر بستگان وی نیز وجود داشت و آنها نیز این شرایط را تائید می کردند.

مادر آتنا و سایر بستگان این کودک بیمار ضمن تقدیر از همکاری های مسئولان و پرسنل بیمارستان بعثت سنندج اعلام کردند که همکاری های بسیار خوبی طی مدت پنج روز اخیر صورت گرفته و تمام کادر پزشکی و پرستاری این مرکز بهداشتی و درمانی از هیچ تلاشی برای خدمت رسانی به بیمار ما دریغ نکرده اند.

مادر آتنا که در شرایط روحی بسیار بدی قرار دارد و به سختی با خبرنگار مهر گفتگو می کرد، در ادامه سخنان خود گفت: سئوال من از همه مسئولان این است که چرا به وضعیت مراکز بهداشتی و درمانی بخش خصوصی که فعالیت می کنند رسیدگی نمی شود و چه کسی پاسخگوی مرگ کودک سه ساله من است و من باید چگونه این شرایط و وضعیت را تحمل کنم.

وی خواستار دخالت و رسیدگی فوری به این پرونده از سوی مسئولان استانی و کشوری شد و افزود: ما از مقامات مسئول دلیل به وجود آمدن این شرایط را پیگیری خواهیم کرد و انتظار می رود که با رسیدگی به این پرونده از تکرار مسائلی این چنین در استان کردستان جلوگیری شود.

اهمال کاری پزشکان و نبود تجهیزات در کلینیک عامل مرگ مغزی کودک سنندجی/عکس

 

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان نیز در جواب سئوال خبرنگار مهر در خصوص وضعیت آتنا قجر و پرونده وی عنوان کرد: در حال حاضر نمی توان اظهار نظری در این خصوص داشت و باید پزشکی قانونی دلیل مرگ را اعلام و در صورت شکایت والدین مسئله در نظام پزشکی مطرح شود ولی آنچه که واضح است اینکه این بیمار در حالت عادی و بدون دلیل به این شرایط دچار نشده است.

چشم های آتنا کودک معصوم و سه ساله سنندجی که امروز بنا به هر دلیلی بر تخت بیمارستان بعثت سنندج میخکوب شده، دیگر باز نخواهد شد و ناله های والدینش نیز پایانی ندارد ولی این انتظار به حق والدین آتناست تا عوامل و یا عاملین این وضعیت مورد بازخواست قرار گیرند تا دیگر آتنا و آتناها در این شرایط قرار نگیرند.

تلاش های خبرنگار مهر در سنندج برای ارتباط با مسئولان کلینیک آرا به ویژه دکتر اسعد ادیبان که مدیرعاملی این مرکز را بر عهده دارد به جایی نرسید و متاسفانه وی پاسخگوی تلفن همراه و تلفن ثابت محل کارش نیز نبود ولی خبرگزاری مهر آمادگی لازم را برای انتشار دیدگاه های مسئولان دانشگاه علوم پزشکی، نظام پزشکی سنندج و سایر مراجع را دارد و وضعیت این کودک نیز برای روشن شدن ماجرا پیگیری خواهد شد.
/5656

 

کد خبر 154060

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 18
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام DE ۰۵:۳۱ - ۱۳۹۰/۰۳/۰۸
  0
  تنها چيزي كه ارزش ندارد جان انسانهاست
 • بدون نام CA ۰۶:۰۸ - ۱۳۹۰/۰۳/۰۸
  1
  وزیر بهداشت ودرمان کجایی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
 • بدون نام IR ۰۶:۰۸ - ۱۳۹۰/۰۳/۰۸
  0
  اون پزشک بیسوادرابایداعدام کرد
 • بدون نام IR ۰۶:۴۵ - ۱۳۹۰/۰۳/۰۸
  0
  در بیمارستانها و مراکز درمانی ما این چیزها دیگر عادی شده (مرگ بیماران به علت عدم رسیدگی و بی کفایتی پزشکان) و شکایت هم هیچ راهی به جایی ندارد!!!
 • بدون نام IR ۰۶:۵۴ - ۱۳۹۰/۰۳/۰۸
  0
  چرا یه فکر اساسی برای جلوگیری از اهمال کاری ها و جنایت های این به اصطلاح جامعه ی پزشکی صورت نمی گیره ؟؟؟؟؟؟؟ چند نفرو باید بکشن و یا عین آشغال تو بیابونا رها کنن تا کسی کاری صورت بده ؟؟؟؟؟
 • kasra NL ۰۶:۵۴ - ۱۳۹۰/۰۳/۰۸
  0
  moteasefam baraye in bacheh va khanevadeash,vali hamantor ke medoneem dar shoghle pezeshki ashtebahate zeyadi sorat megereh vali resedegee be in masaleh dadgostaree Iran hast na mardom,belakhareh ghanoon bayad ba doktore eshan barkhord koneh.
 • بدون نام IR ۱۰:۳۶ - ۱۳۹۰/۰۳/۰۸
  0
  واقعا خدا لعنتشون کنه خدا به مادرش صبر بده آخه تا کی باید این صحنه ها رو ببینیم منو تو غمت شریک بدون
 • علیرضا IR ۱۹:۰۳ - ۱۳۹۰/۰۳/۰۸
  0
  خدا بهخونوادش صبر بده باید اون دکتر احمقو اعدام کنن این دختر نازنینو از زندگی محروم کرد
 • علیرضا IR ۱۹:۰۵ - ۱۳۹۰/۰۳/۰۸
  0
  خدا به خونوادش صبر بده باید این دکتر نفهمو اعدام کنن که این دختر نازنینو از زندگی محروم کرد
 • 1122 IR ۰۴:۲۶ - ۱۳۹۰/۰۳/۰۹
  0
  من خیلی ناراحت شدم و الان یکی از خاطرات بد یادم اومد -اون بچه ناز دیگه بر نمیگرده اما این انسانهای مغرور و بی مسئولیت هستن و هستن کاش یه مسئولی پیدا میشد که اینارو سر جاشون بشونه-من الان سنندجم و امیدوارم که که... نمیدونم چی بگم اما غم عزیز خیلی سخته
 • ندا A1 ۰۵:۲۶ - ۱۳۹۰/۰۳/۰۹
  0
  من خیلی دوستش داشتم چندروز قبل بامن بودباورکردنش هم برام ممکن نیست خدابه خونوادش صبر بده
 • جریان انحرافی IR ۰۶:۳۷ - ۱۳۹۰/۰۳/۰۹
  0
  من نمی دونم واقعا تا کی باید شاهد چنین صحنه هایی باشیم خدایا تو کجایی
 • m IR ۱۱:۱۳ - ۱۳۹۰/۰۳/۰۹
  0
  manam ghorbanie ye bi tavajohie ye doktore ahmagham ke be lotfe khodao peygirie pedar va hamsaram dobare daram nafas mikesham
 • ايراني IR ۱۲:۰۸ - ۱۳۹۰/۰۳/۰۹
  0
  ننه خبر خوابي !!!!!!!1 چرا كامنت هاي ارسالي را درج نميكني از مسئولين ميترسي يا خانواده هاي بي گناه قربانيان.
 • ايراني IR ۱۴:۴۲ - ۱۳۹۰/۰۳/۱۰
  0
  دراين مملكت تنها چيزي كه ارزش ندارد جان انسانهاست
 • بدون نام IR ۰۸:۰۳ - ۱۳۹۰/۰۳/۱۲
  0
  اولا ایدجاد عارضه در عملهای جراحی هست.دوما جراح در این مساله هیچگونه تقصیری نداره ومشکل این بیمار مشکل بیهوشی بوده نه جراحی.مثال فوق مثل این میمونه که بگیم رانندگی تصادف نداره بالاخره عمل جراحی این ریسکها را داره حتی تو پیشرفته ترین کشورها
 • 1111 IR ۰۹:۵۶ - ۱۳۹۰/۰۳/۱۲
  0
  من الان 3 ساله که سنندج زندگی میکنم و توی این 3 سال متوجه شدم که برای کوچکترین مشکلی به پزشکای اینجا اعتماد نکنم و به شهر خودم برم چون اینجا جون آدمها اصلا ارزش نداره فقط و فقط پزشکا دنبال 1 چیز هستن پووول!
 • احمد A1 ۰۷:۲۷ - ۱۳۹۰/۰۳/۱۸
  0
  پزشکان(بخوانید تجار)وضعیت امکانات به اصطلاح بیمارستانها وکلنیک ها همه همه افتضاحه.