رادیو فردا به نقل از رادیو اروپای آزاد گفت:

با انتشار گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اکنون هرگونه تلاش برای اعمال تحریم علیه ایران نیاز به همکاری ترکیه دارد. اما به گفته تحلیلگران با توجه به روابط بازرگانی گسترده ترکیه با تهران چنین همکاری بعید به نظر می‌آید.

مهرداد عمادی مشاور اقتصادی اتحادیه اروپا در لندن می‌گوید که ترکیه همراه با چین یکی از دو بازیگر اصلی مورد نیاز برای اعمال تحریم‌های مؤثرعلیه ایران است، اما در عین حال نمی‌توان بر نقش مؤثر و شفافی که ترکیه می‌تواند در مبارزه با فعالیت بازرگانان و دلال‌های ترک و همراهان ایرانی آن‌ها بازی کند دل بست. تا امروز ترکیه با سرسختی در برابر فشار‌ها برای اعمال تحریم‌های مورد نظر اتحادیه اروپا و ایالات متحده ایستادگی کرده است و همواره بر این تأکید کرده است که خود را تنها موظف به اجرای تحریم‌های سازمان ملل متحد می‌داند.

 سولی اوزل کار‌شناس بین‌المللی دانشگاه قدیرهاس در استانبول می‌گوید که حکومت آنکارا به دلیل وابستگی به منابع انرژی در ایران از جمله 20 درصد گاز طبیعی مورد نیاز خود در وضعیت دشواری قرار دارد. به گفته وی از سوی دیگر ترکیه برای رساندن کامیون‌های خود به آسیای مرکزی نیز به ایران نیاز مبرمی دارد.

رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه بار‌ها تاکید کرده است که اعمال تحریم تأثیری جز اعمال فشار بر مردم عادی ندارد .سوات کنیکلی اوغلی، معاون کمیته خارجی حزب عدالت و توسعه و رئیس پیشین کمیته خارجی پارلمان ترکیه می‌گوید: به نظر من مورد ایران مورد کاملاً متفاوت است و ترکیه باید نسبت به آن با ظرافت و حساسیت برخورد کند.

17302

کد خبر 186526

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =