۰ نفر
۴ آبان ۱۳۸۸ - ۱۳:۰۳

برنامه نگاهداری نمونه هایی از انواع مرجان ها در نیتروژن مایع سبب خواهد شد که چنانچه در آینده درجه حرارت هوای کره زمین با ثبات شد، بتوان این نمونه ها را به منظور تکثیر دوباره وارد دریاها کرد.

بی‌بی‌سی نوشت:

در یک کنفرانس بین المللی در باره تغییرات جوی گفته شده چشم انداز وضعیت صخره های مرجانی تا آن حد نگران کننده است که برنامه هایی برای منجمد کردن نمونه هایی از مرجان های این صخره ها جهت حفظ آن برای آینده مد نظر قرار گرفته است.

در این کنفرانس که با شرکت نمایندگان 16 کشور اقتصادی مهم دنیا در کپنهاگ پایتخت دانمارک تشکیل شده، شواهد و مدارکی که پژوهشگران تهیه کرده بودند ارائه شد که نشان می داد حتی اگر مقررات سخت جدیدی برای کنترل گازهای گلخانه ای به اجرا درآید، مرجان های صخره ای دوام نخواهند آورد.

برنامه نگاهداری نمونه هایی از انواع مرجان ها در نیتروژن مایع سبب خواهد شد که چنانچه در آینده درجه حرارت هوای کره زمین با ثبات شد، بتوان این نمونه ها را به منظور تکثیر دوباره وارد دریاها کرد.

صخره های مرجانی کمتر از 25 صدم درصد بستر اقیانوس ها را تشکیل می دهد ولی برای قریب به 500 میلیون نفر در سراسر جهان منبع اصلی غذا، درآمد و نیز حفاظت سواحل است.

دانشمندان و سیاستمداران شرکت کننده در کنفرانس کپنهاگ، اذعان داشتند که میزان گازهای گلخانه ای با چنان سرعتی در حال افزایش است که بشر قدرت مقابله با از بین رفتن صخره های مرجانی را از دست می دهد و باید در فکر چاره دیگری بود.

دکتر سیمون هاردینگ از انجمن جانورشناسی لندن می گوید: " حفظ گونه های مرجانی در نیتروژن مایع تنها راه چاره برای حفظ گونه های متنوع مرجانی است. البته برای بازسازی مجدد صخره ها و آغاز روند درست کردن صخره های مرجانی باید کارهای زیادی صورت گیرد ولی در حال حاضر حفظ نمونه های مرجانی قطعا تنها راه چاره است."

بررسی های جدید نشان می دهد که یکی از مهمترین محل انباشت مرجان ها در جنوب شرق آسیا که مثلث مرجانی خوانده می شود ممکن است در اثر گرمتر شدن هوای کره زمین تا قبل از پایان قرن بیست و یکم کاملا نابود شود.

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 21523

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =