۰ نفر
۳۰ خرداد ۱۳۹۲ - ۱۹:۰۹

یزدان سلحشور

یادم هست سال 76 هم نوشتن همین قدر سخت بود. عادت کرده بودیم به نقطه‌چین‌ها، به درگوشی گفتن‌ها، به در پرده صحبت کردن‌ها و یک دفعه همه چیز عوض شد و این امتحانی سخت بود برای شاعرها، قصه‌نویس‌ها، روزنامه‌نویس‌ها، منتقدها، فیلمنامه‌نویس‌ها و فیلمسازها. عادن کرده بودیم به نوعی گویش که زیباشناسی خود را رفته رفته پیدا کرده بود و ناگهان ویران شد.

این اتفاق، تازه نبود سال 57 هم افتاد و هنر و نقد و روزنامه‌نگاری کشور را لااقل برای یک دهه دچار سردرگمی کرد. به نظر می‌رسد این دفعه باید درس گرفت و از افراط [شعاری‌نویسی و اعلامیه‌محوری] و تفریط [مبهم‌نویسی و برای مخاطبِ فرضیِ خاص نویسی] دست برداشت.

واقعیت این است که نه شعارنویسی جواب داده و زیباشناسی خودش را به جامعه منتقل کرده نه مبهم‌نویسی که در واقع نتیجهٔ جنگ مؤلف با زبان است نه تعامل با آن. [کسی را سراغ ندارم که از این جنگ جان به سلامت در برده باشد چون زبان خیلی قوی‌نر از استعدادهای موجود است.].

می‌ترسم در چهارسال یا هشت سال پیشِ رو دوباره فرصت‌ها را برای جهانی شدن هنر و ادبیات و روزنامه‌نگاری خود به باد دهیم و همان بلایی که سرِ نسل هفتاد آمد سرِ نسلِ نود هم بیاید. نسل هفتاد واقعاً این توانایی را داشت که حتی جلوتر از دیپلماسی کشور با تاریخ و جهان پیرامونی مرتبط شود و بن‌بست‌های ساختاری رسانه‌ای را از پیش پای هنر معاصر ایران بردارد اما همه چیز همه چیز همه چیز قربانی استراتژی اشتباه این نسل شد. بچه‌های دو دهه اخیر به یاد ندارند اما من به یاد دارم من وسط این جنگ بودم.

آنچه خواهان آنم بازنگری تجربه‌های گذشته است. فقدان جهان‌نگری دندان‌گیر در آثار نسل هفتاد، کج‌روی استراتژیکشان را رقم زد. حتی در حوزهٔ رسانه هم ما شاهد این قصه بودیم و از رسانه به مثابه توپخانه استفاده شد. روزنامه‌نگاری آن دهه می‌توانست ما را هم‌شانهٔ اروپایی‌ها و امریکایی‌ها مطرح کند اما آنچه اتفاق افتاد استفاده از موشک کروز برای شکار یک گنجشک بود. هنوز هم اگر به آرشیو روزنامه‌های 1376 تا 1380 مراجعه کنید از خلاقیت و درخشانی زبان و رهاشدگی انفجاری انرزی متن حیرت‌زده می‌شوید و البته از عمق دانش و بینش روزنامه‌نگاران آن دهه. افسوس که همه برباد شد.

فرصت ما برای بازسازی هنر و رسانه کشور چندان زیاد نیست. حتی اگر چهار سال بعد یا هشت سال بعد هم این فرصت تمدید شود دیگر ما پیرتر از آنیم که طرحی نو در اندازیم. من از همین الان دارم به ساعتم نگاه می‌کنم و شمارش معکوس را شروع کرده‌ام. وقتی که انتخابات 76 تمام شد من 29 ساله بودم اما الان 45 ساله‌ام و هشت سال بعد [اگر زنده باشم] 53 ساله. زمان را دستِ کم نگیرید. بی‌ترحم است برابر جوانی.

5858

کد خبر 299758

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 6
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۱۹:۴۸ - ۱۳۹۲/۰۳/۳۰
  3 7
  عدد 37 بزار زیر عکس بی ام دبلیو چراغش روشن میشه!
 • بی نام IR ۲۱:۲۰ - ۱۳۹۲/۰۳/۳۰
  1 0
  این افسوسی را که امروز شما میخورید، قبل از شما باید کسانی بخورند که متاسفانه در بوجود آوردن این شرایط دخیل بودند !
 • مينو A1 ۲۱:۵۳ - ۱۳۹۲/۰۳/۳۰
  1 0
  ولي وضع الان ربط چنداني به سال 76 نداره!
 • بی نام A1 ۰۷:۱۷ - ۱۳۹۲/۰۳/۳۱
  1 0
  انتخابات تمام شد انتخابات ها تمام می شود و ما در حال تکرار تجربه های گذشته ایم متاسفم اما من هم دقیقا به همین موضوع فکر می کردم چند روز پیش فکر می کردم که رای مثبت ملت به آقای روحانی معنی داشت یک معنی نزدیک این بود که از افراط و تفریط دوری گزینند اما بعضی از همین رای دهنده ها دارند دوباره در مدار افراط و تفریط می افتند کجای کار اشکال دارد نمی دانم فقط می دانم این 4 یا به یک قاعده نا نوشته 8 سال هم می گذرد و ما هنوز نمی توانیم فکری به حال فرهنگ و رسانه کنیم نمی دانم چرا اما می دانم که یک دلیل بیشتر ندارد تا نان بعضی ها در ایجاد دو دسته گی در میان ملت چرب می شود وضع همین است و همواره همه انرژی ها می رود به سمت تخریب جناح رقیب و چون این طور است وقتی برای شمارش عمر نمی ماند
 • هادی جهان زاده طرقبه A1 ۱۲:۱۷ - ۱۳۹۲/۰۴/۰۳
  3 0
  انتخابات؟ تمام شد! حالا چه می‌کنیم!؟... خوب است حالاکه همه ی سیاست مداران کشوربه سلایق وذائقه ی بیش ازپنجاه درصدملت بزرگ ایران برای خاتمه ی دعواهای زرگری وسیاست زدگی هاپی بردندوخواست عمومی ملت برای حرکت برمداراعتدال ونهی افراط گری به رخ همگان کشیده شد، دولت تدبیروامیدنیزرویکردی متفاوت ازخویش بروزدهدوازدستپاچگی های سیاسی اقتصادی فرهنگی خودداری نمایدوازکنارگذاشتن نیروهای متعهدومتخصص به بهانه ی خط وجناح وگروه وعلایق سیاسی خودداری نمایدتاپس ازخلق حماسه ی سیاسی به سراغ خلق بزرگترین حماسه ی اقتصادی کشورقدم برداریم
 • دخترگیلانی IR ۲۰:۲۴ - ۱۳۹۲/۰۴/۲۴
  0 0
  قربونت برم واسه این مملکت همیشه جریاناتی واسه دنبال کردن ..،به هیجان انگیز بودن انتخابات وجود داره نگران نباش جانم