۰ نفر
۲۸ اسفند ۱۳۸۸ - ۰۹:۴۷

با ورود رایانه‌های لوحی یا همان تبلت‌ها، احتمال زیادی می‌رود که بازار ای‌ریدرها (کتاب‌خوان‌های الکترونیکی) به شدت کساد شود و حتی این ابزارها از بورس خارج شوند؛ اما سازندگان ای‌ریدرها چنین فکر نمی‌کنند.

فریبا فرهادیان: آیا روی کار آمدن تبلتها باعث مهجور شدن کتابخوانهای الکترونیکی خواهد شد؟ ممکن است پاسخ شما به این سئوال مثبت باشد، اما هیات رئیسه صنعت کتابخوان‌های الکترونیکی مثل شما فکر نمی‌کنند و خیلی نگران این قضیه نیستند.

به نظر آنها ورود تبلت‌هایی از شرکت‌هایی چون اپل، اچ.پی و دل و یا حتی شرکت جدیدی مثل جوجو باعث نخواهد شد کار و بار این ابزار کساد شود. درواقع باید گفت هر فردی بر اساس قدرت خرید خود، میزان تعاملات مورد نیازش و نیز الگوی مطالعه‌اش مشتری خاص یکی از این ادوات الکترونیکی است.

شاید بد نباشد اگر کتابخوان‌های الکترونیکی و تبلت‌ها را با صنعت چاپ کاغذی مقایسه کنیم. در چاپ کاغذی کتاب 2 نسخه متفاوت از یک کتاب وجود دارد یکی گران و جلد مرغوب و طراحی بهتر و دیگری ارزان‌تر اما با همان کاربری. در دنیای دیجیتال هم همین اتفاق می‌افتد؛ یعنی تبلت‌هایی با خصوصیات کامل و صفحه نمایشگر رنگی و با قیمتی 400 دلار یا بیشتر در کنار کتابخوان‌های الکترونیکی سیاه و سفیدی عرضه می‌شوند که قیمتشان 150 دلار یا کمتر است.

سال گذشته در حدود 5 میلیون کتاب‌خوان الکترونیکی خرید و فروش شد و انتظار می‌رود این رقم امسال به 2 برابر افزایش یابد. در کنار این باید خاطرنشان کرد که شرکت‌هایی چون اپل و اچ.پی هم تبلت‌هایشان را به گونه‌ای ساخته‌اند که به کاربرانشان توانایی مطالعه کتاب‌های دیجیتالی را می‌دهند.

وقتی خبر از عرضه این تبلت‌ها به میان آمد، شایعه پایان کار کتابخوان‌های الکترونیکی هم برسر زبان‌ها افتاد. خیلی‌ها می‌گفتند وقتی فقط با مقدار کمی بیشتر پول می‌توان یک آی‌پد خرید که علاوه بر مطالعه کتاب به شما امکان چک کردن ای‌میل، نمایش فیلم، دیدن عکس و ویرایش مدارکتان را نیز می‌دهد، چرا باید به خرید یک کتابخوان الکترونیکی سیاه و سفید که تنها کاربردش مطالعه کتاب است، فکر کنید؟

در پاسخ به این سئوال گلن برچرز، مدیر فروش فری اسکیل، معتقد است که اگر مطالعه اصلی‌ترین فعالیت مدنظرتان باشد بهتر است فقط به خریدن یک کتابخوان الکترونیکی بسنده کنید، درست مثل شخصی که در اوقات فراغتش به جای روشن کردن تلویزیون یا کامپیوتر به سراغ کتابخانه‌اش می‌رود و یک کتاب را برمی‌دارد و مطالعه می‌کند.

در مطالعه‌ای که توسط فری‌اسکیل، سازنده بیش از 90 درصد از پردازشگرهای مورد استفاده در کتابخوان‌های الکترونیکی انجام گرفت، مشخص شد خریداران این دستگاه‌ها به طور متوسط 43 ساله‌اند، درآمد ماهانه‌شان 2هزار دلار است و ماهانه 2 کتاب الکترونیکی می‌خرند. اما آن‌هایی که تبلت می‌خرند، خیلی جوان‌ترند و علاوه بر مطالعه دوست دارند صفحات فیس‌بوک و توییترشان را نیز به کمک آن ببینند. دلیل آن نیز واضح است، چون کتاب‌های الکترونیکی که برای تبلت‌ها طراحی شده‌اند، رنگی و دارای عناصر اینتراکتیو هستند و قابلیت نمایش فیلم را نیز دارند؛ این درحالی است که صفحات یک کتابخوان الکترونیکی به جز برای مطالعه به درد کار دیگری نمی‌خورد.

کد خبر 50236

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =