۰ نفر
۵ اردیبهشت ۱۳۸۹ - ۰۸:۳۸

خبر خوب برای کاربران تب‌لت‌ها: با استفاده از نسخه جدید HTML5، مرزی بین فایل‌های رایانه‌ای و برنامه‌های اینترنتی وجود نخواهد داشت و فقط با استفاده از یک برنامه می‌توانید از رایانه‌تان استفاده کنید.

بهنوش خرم‌روز: تا به حال شده که دلتان بخواهد رایانه‌تان تنها و تنها یک برنامه می‌داشت؟ یعنی به جای این همه برنامه که باید از بینشان انتخاب کنید، تنها یک آیکون وجود داشت که برنامه‌ای را باز می‌کرد که می‌توانست همه کارها را انجام دهد؟ شاید ندانید اما تقریبا همین حالا هم از چنین برنامه‌ای استفاده می‌کنید: مرورگر اینترنتی‌تان.

بر اساس گزارش نیوساینتیست، نسخه جدیدی از زبان HTML که در ساخت صفحه‌های اینترنتی به کار می‌رود، در حال آماده شدن است. این نسخه جدید که HTML5 نام دارد، هنوز کامل نیست اما با پشتیبانی گسترده‌ای که سازندگان بزرگ برنامه‌های رایانه‌ای و صفحات اینترنتی از آن می‌کنند، به نظر می‌رسد که HTML5 قرار است نحوه استفاده ما از رایانه‌هایمان را تغییر دهد.

قدرت نسخه جدید در این است که می‌تواند مانع بین برنامه‌هایی فعال روی رایانه و برنامه‌هایی را که به طور آنلاین از آن‌ها استفاده می‌کنید، به طور کامل از میان بردارد.

پیش از این، سرویس‌های پیشرفته اینترنتی مانند گوگل داکز و فوتوشاپ آنلاین امکان ویرایش فایل‌ها و عکس‌های موجود روی رایانه‌تان را به نحوی فراتر از روش های قدیمی‌تر فراهم کرده بودند. اما ظاهرا جایی در این برنامه‌ها ایرادی وجود دارد،‌ چون نسخه فعلی HTML که ما در حال حاضر از آن استفاده می‌کنیم، به نوعی با ایجاد حصار،‌ برنامه‌های اینترنتی را از سایر برنامه‌های رایانه جدا می‌کند.

برای مثال،‌ شما نمی‌توانید یک فایل را از روی برنامه‌های رایانه خود بگیرید،‌ بکشید و روی مرورگر اینترنتی‌تان جای بدهید،‌ همین طور نمی‌توانید فایل اینترنتی دلخواه خود را بگیرید بکشید و روی دسک‌تاپ بگذارید. به علاوه وقتی آنلاین هستید نمی‌توانید بدون برنامه‌های اضافی به موسیقی گوش بدهید. اما حالا قرار است که HTML 5 همه این امکانات را تامین نماید. بدین ترتیب،‌ فناوری تازه‌ای خواهیم داشت که هم برای کاربران و هم برای تولیدکنندگان و طراحان سرویس‌های اینترنتی جذاب خواهد بود.

اعلامیه رسمی آی‌پد
هفته گذشته گوگل با استفاده از این نسخه جدید، امکان انتقال فایل‌ها بین سرویس آنلاین ای‌میل و رایانه شخصی را فراهم آورده است. همچنین این شرکت اعلام کرده به زودی کاربران می‌توانند حتی زمانی که به اینترنت متصل نیستند فایل‌های آنلاین خود را ویرایش کنند و تغییر بدهند و تمامی تغییرات به محض اتصال به اینترنت اعمال خواهد شد.

اپل هم اعلام کرده است که در آی‌پد خود، ‌امکان تازه‌ای را فراهم کرده است که به وسیله آن، مرورگر اینترنتی برای پخش ویدئو یا مانند آن، به برنامه دیگری مثل ادوب فلش یا مایکروسافت سیلورلایت نیازی نخواهد داشت.

اپل به وضوح اعلام کرده که آی‌پد و آی‌فون هرگز از فلش استفاده نخواهند کرد، ‌در حالی که این نرم‌افزار پرکاربرد شرکت ادوب،‌ برای استفاده از فایل‌های ویدئویی و مانند آن، توسط حدودا 99 درصد دستگاه‌هایی که به اینترنت متصل می‌شوند، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

حرکت بارز
بسیاری از نظرپردازان گفته بودند که اقدام اپل برای استفاده نکردن از فلش،‌ باعث می‌شود که خریداران آی‌پد نتوانند به طور کامل استفاده از اینترنت را تجربه نمایند. اما اپل به خوبی از HTML5 استقبال کرده است. در نتیجه، بسیاری از تولیدکنندگان بزرگ محتواهای اینترنتی از این نسخه استقبل کرده‌اند. چه بسا از این طریق، بتوان ویدئو، فایل صوتی و حتی بازی‌های رایانه‌ای را به سادگی عکس روی صفحه‌های اینترنتی قرار داد و به همین نحو هم از آن‌ها استفاده نمود.

با این که 6 سال از آغاز کار بر روی HTML5 می‌گذرد،‌ اما هنوز به طور کامل آماده نیست. مجموعه‌ای از برنامه‌نویسان اینترنتی، علاقه‌مندان به اینترنت و متخصصین دانشگاهی هنوز دارند روی شکل نهایی آن کار می‌کنند و از نحوه باز شدن صفحه‌های اینترنتی گرفته تا نحوه به نمایش درآمدن لینک‌ها،‌ همچنان با این چالش مواجهند که چه‌طور می‌توانند از نیاز به برنامه‌های واسطه و هزاران نکته جزیی دیگر خلاص بشوند.

با این که همچنان بحث‌ها بر سر شکل نهایی HTML5 جریان دارد، اما هر روز که می‌گذرد، به زمانی که تنها با استفاده از یک برنامه،‌ بتوانیم هر کاری که بخواهیم روی رایانه‌مان انجام بدهیم، یک روز نزدیک‌تر می‌شویم.

کد خبر 57267

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =