۰ نفر
۱۱ آذر ۱۳۸۷ - ۱۲:۵۰

همزمان با ادامه نزول شاخص ها، شرکت بورس از ارایه فهرست تاثیر افت قیمت شرکت ها بر شاخص کل اجتناب کرد.

گروه اقتصاد: بورس اوراق بهادار تهران هر چند که در طول 27 ماهی که از روی کار آمدن دولت محمود احمدی نژاد می گذرد، روزهای بسیاری را با افت شدید شاخص ها سپری کرده است ولی بودن تردید امروز به لحاظ این که نوسان قیمت سهام 16 شرکت مثبت بر شاخص ها تنها 1 واحد تاثیر مثبت گذاشت و جملگی شرکت ها یعنی بیش از 100 شرکت از حرکت مثبت قیمت درماندند، یکی از تلخ ترین معاملات بازار سرمایه در دولت نهم رقم خورد.
به طوری که شرکت بورس اوراق بهادار تهران در اقدامی بی سابقه در ساعاتی امکان بازدید از صفحه ای از پایگاه اینترنتی بورس تهران که میزان تاثیر شرکت ها بر شاخص کل را نشان می دهد، مختل کرد تا فضای منفی حاکم شده بر بورس تهران نمود عینی نیابد.
همچنین در ساعاتی از بعد از ظهر امروز امکان بازدید بیش از 30 ثانیه از پایگاه اینترنتی بورس تهران میسر نبود و صفحه اصلی این سایت نیز دچار اختلال می شد.
امروز همزمان با ادامه افت شاخص کل بورس تهران که نسبت به روز گذشته شتاب بیشتری گرفته بود، ارزش تقاضای فروش 10 شرکتی که با صف فروش سهام مواجه هستند به بیش از 66 میلیارد تومان رسید. این در حالی بود که 10 شرکت پرطرفدار بازار تنها حدود 4 میلیارد تومان تقاضای خرید سهام داشتند.
کارشناسان در تحلیل وضعیت موجود و نقش دولت در بروز این بحران معتقدند، درست زمانی که تولید کنندگان سیمان به دلیل افزایش تعرفه واردات، قادر به صدور محصولات خود نیستند و بازارهای خارجی خود را از دست داده اند، تولید کنندگان فولاد از درد کاهش تعرفه واردات و کاهش قیمت فولاد می نالند و جالب این که حسگرهای دولت، یعنی وزارت بازرگانی و گمرک هنوز به این واقعیت دست نیافته اند که سیاستگذاری های آنها در 3 سال گذشته دو صنعت سیمان و فولاد را زمینگیر کرده است.
این دو صنعت مهم بورس با وضع قوانین دست و پا گیر اکنون در شرایط مناسبی به سر نمی برند و با صف های سنگین فروش مواجه اند.
اما سوال اغلب کارشناسان این است که با توجه به رونق فعالیت‌‏های اقتصادی ایران در سال‌‏های گذشته و بالا بودن بودجه‌‏های عمرانی و از آنجا که دولت بر این باور بود که با نرخ تعرفه فولاد می‌‏تواند کمکی به کاهش نرخ تورم کرده با شد ، چرایکباره نرخ تعرفه فولاد را به صفر رساند و این امر باعث بروز مشکلات فراوانی برای تولیدکنندگان داخلی شد.
قیمت محصولات شرکت‌‏های بزرگی مثل فولاد خوزستان و مبارکه، که در بازار سرمایه حضور پررنگی دارند به نصف قیمت‌‏های اولیه کاهش یافته تا آنجا که قیمت ورق تولیدی فولاد مبارکه از 850 دلار به 1200 دلار افزایش یافت و در حال حاضر به 600 دلار کاهش قیمت داشته و در نتیجه این شرکت‌‏ها قادر به تحقق سود خود نیستند و درگیر صف‌‏های فروش طولانی می‌‏شوند.
امروز قیمت سهام شرکت فولاد مبارکه که در قالب سیاست های اصل 44 در بورس عرضه شد با قیمتی که در روز اول عرضه و معامله شد فاصله چندانی نداشت تا زمزمه های شکست واگذاری های پرریسک اصل 44 در بازار شنیده شود.


کمک بی کمک
در حالی که در اوضاع بحرانی بورس تهران خبر کمک دولت برای تزریق 200 میلیارد نقدینگی به بورس کورسویی برای عبور از بحران فعلی بود، کارشناسان معتقدند که با توجه به ایجاد بحران های اقتصادی جهانی و کمبود بودجه دولت و بانک مرکزی و عدم تمایل بانک های خصوصی امیدی برای تزریق این میزان نقدینگی وجود ندارد.
این در حالی است که جوروانی حاکم بر بازار در پی تداوم ریزش شاخص ها جز با ورود نقدینگی جدید و جلوگیری از فروش سهام شرکتهایی که به دلایل تحلیل های فاندامنتال دچار صف فروش نشده اند، رفع نخواهد شد.
از طرفی در سایر کشورها نیز دولت ها در شرایط بحرانی به کمک بازار سرمایه می آیند و این دخالت در بورس ما به جهت این که خصوصی سازی و انتفاع دولت نیزدر میان است باید نمود بیشتری داشته باشد.
خروج هزارها میلیارد نقدینگی از بورس و سرازیر شدن آن به خزانه دولت،بازار سرمایه را با ضعف نقدشوندگی و نقدینگی مواجه کرده است.
امروز با برداشتن محدودیت حجم مبنا، شرکتهای بزرگی چون چادرملو، پالایشگاه نفت اصفهان، سیمان شمال، سنگ آهن گل گهر، ملی صنایع مس ایران، سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات، پتروشیمی خارک، سیمان کرمان، سیمان شرق، نورد قطعات فولادی، سیمان هگمتان، لبنیات پاک، ایران مرینوس، کشت و صنعت پیاذر که دارای صف فروش بودند،شاخص ها دوباره کاهش یافتند به طوری که شاخص کل قیمت با 73.5 واحد افت به رقم 9416 واحد و شاخص بازده نقدی و قیمت نیز با 296.6 واحد افت به رقم 37968 واحد رسید.

کد خبر 574

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =