ساخت برچسب سیلیکونی نانوسوزنی برای انتقال مولکول‌های زیستی

ایرنا نوشت: محققان دانشگاه پردو آمریکا یک بستر انعطاف پذیر و شفاف برای برچسب های سیلیکونی نانوسوزنی ساختند که امکان انتقال مستقیم مولکول های زیستی را به سلول ها و همچنین مشاهده دقیق آن ها را فراهم می کند.

نانوسوزن های سیلیکونی در حال حاضر بین پوست، ماهیچه ها یا بافت هایی که نیاز به دارورسانی دارند، قرار گرفته و مقدار مشخصی از مولکول های زیستی را با دقت بالا به بافت منتقل می کنند.

معمولا در برچسب های موجود در بازار این نانوسوزن ها روی ویفرهای سیلیکونی سخت و کدر تعبیه می شوند. سختی این برچسب ها موجب ناراحتی بیمار می شود و به همین علت نمی توان برچسب ها را برای مدت طولانی در بدن باقی گذاشت.
برای حل این مشکل، محققان راهکار جدیدی را توسعه دادند که امکان انتقال نانوسوزن های سیلیکونی را که به صورت عمودی روی ویفر سخت سیلیکونی قرار دارند، روی یک برچسب زیستی انعطاف پذیر و شفاف فراهم می کند. این فناوری امکان وارد شدن 8 یا 9 نانوسوزن را به طور همزمان به درون یک سلول، بدون آسیب جدی به آن در اختیار می گذارد.
محققان امیدوارند با بهبود این فناوری بتوانند برچسب هایی را تولید کنند که روی پوست بیمار مورد استفاده قرار گرفته و نیازی به روش های تهاجمی برای ایمپلنت آن در بدن نباشد.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Science Advances منتشر شده است.

5656

کد خبر 824026

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =