تیتر سه وبلاگ‌ها

 • وظائف اصلی بانک مرکزی چیست؟

  وظائف اصلی بانک مرکزی چیست؟

  برای بانک‌های مرکزی دو وظیفه اصلی تعریف شده است؛

 • یارانه رانت است، چه برای بنزین چه برای مطبوعات

  یارانه رانت است، چه برای بنزین چه برای مطبوعات

  یک دوچرخه سوار وقتی قرار باشد در یک تور بین المللی رکاب بزند ، باید بداند ، که تمام مسیر مسابقه مسطح نخواهد بود .

 • برداشتن صفرها از پول مفید است، اگر...

  برداشتن صفرها از پول مفید است، اگر...

  هر یک از ما به شغلی و کاری مشغول هستیم، عده‌ای از ما تعریف و تمجید می‌کنند، عده‌ای هم طعنه می‌زنند یا تنقید می‌کنند، و البته روح ما از تعریف و تمجید خشنود و فربه می‌شود و از انتقاد کدر و کسل می‌شود.

 • توانایی‌ها و ناتوانی‌های بازار متشکل ارزی

  توانایی‌ها و ناتوانی‌های بازار متشکل ارزی

  این‌طور که گفته می شود انشااله بازار متشکل بعد از راه‌اندازی در زمینه عرضه و خرید و فروش اسکناس فعالیت خواهد داشت و قیمت اسکناس را کشف و اعلام می کند من دعا می کنم که این بازار متشکل واقعاً از پس این کار برآید.

 • تحمیل هزینه‌های تازه بر بازار ارز

  تحمیل هزینه‌های تازه بر بازار ارز

  اخیرا شنیده می شود که بانک محترم مرکزی مقررات سختی را برای تاسیس صرافی وضع کرده و متقاضیان تاسیس صرافی مجبورند، در تهران و شهر های بزرگ دوازده میلیارد تومان را برای مدتی فریز کنند تا بتوانند جواز احداث صرافی را دریافت کنند.

 • ردپای عربستان و امارات در نوسان بازار ارز

  ردپای عربستان و امارات در نوسان بازار ارز

  وقتی مشغول کاری هستید و عده‌ای به کمک شما می آیند طبعاً خوشحال می‌شوید، ولی اگر کمک کنندگان از دشمنان شما باشند، چطور؟ آیا نباید به حسن نیت آنها شک کنید؟

 • بازار متشکل ارزی واقعا بازار است؟

  بازار متشکل ارزی واقعا بازار است؟

  قبلا هم گفته ایم بازار دارای هر اسمی که باشد تنها در یک صورت بازار واقعی خواهد بود و آنهم اینکه قیمت در آن واقعی و واحد باشد، بنابراین اگر منظور از  بازار متشکل، برانداختن انواع قیمت های قبلی و تعریف یک قیمت واقعی و یا نزدیک به واقعیت باشد، باید گفت که این تصمیم تصمیمی مبارک و نافع و قدمی در جهت اصلاح ساختار های اقتصادی کشور است و البته این در صورتی است که درباره قیمت های غیر واقعی در باره کالاها و خدمات دیگر هم بررسی و اصلاح به عمل آید.

 • فرمان نرخ ارز در دست کیست؟

  فرمان نرخ ارز در دست کیست؟

  از یک ماه پیش تا دیروز، قیمت ارز، حداقل حدود ۲۶۰۰ تومان کاهش یافت که این رقم، چیزی در حدود ۲۰ درصد را تشکیل می‌دهد. اولین سوالی که پیش می آید این است که اگر قیمت ۱۵۵۰۰ تومانی در یک ماه پیش، غلط بود چرا باید اجازه داده می‌شد که در آن زمان آن نرخ در بازار مورد معامله  قرار گیرد.

 • چرا کاهش نرخ ارز خبر خوبی نیست؟

  چرا کاهش نرخ ارز خبر خوبی نیست؟

  یادم‌ هست، وقتی قطعنامه ۵۹۸ از سوی ایران پذیرفته شد، یعنی ایران و عراق صلح را قبول کردند، چهار صراف عربستانی در دوبی شروع به خریدن و جمع کردن تومان ایران کردند.

 • تعدیل نرخ ارز به چه معناست؟

  تعدیل نرخ ارز به چه معناست؟

  تعدیل یعنی عادلانه کردن، وقتی رئیس کل محترم بانک مرکزی می فرماید"برای تعدیل نرخ ارز برنامه داریم،سخنی بسیار حکیمانه می فرماید."

 • چرا قیمت ارز بالا می‌رود؟

  چرا قیمت ارز بالا می‌رود؟

  سوال می‌کنیم که چرا نرخ ارز بالا می رود؟به نظرم بیائیم این سوال را جور دیگری مطرح کنیم و بگوییم چرا نرخ ارز بالا نرود؟

 • عبارتی تحت عنوان «قیمت ارز»

  عبارتی تحت عنوان «قیمت ارز»

  قیمت ارز هم مانند هر کالای دیگری که قابلیت خرید و فروش دارد، از قانون معروف عرضه و تقاضا پیروی می‌کند، البته خود عرضه و تقاضا از قانون نیاز و ارزش تبعیت می‌کنند،  یعنی عرضه کننده اگر ارزش کالای خود را بیش از قیمت آن در بازار بداند، طبعا عرضه را محدودتر می‌کند و از طرف دیگر متقاضیان نیز اگر قیمتی را بیش از آن‌چه باید و شاید ببینند، سعی می‌کنند با کم کردن مصرف تقاضا در بازار را کاهش داده و باعث تعدیل قیمت شوند.