تیتر سه وبلاگ‌ها

 • آسان‌ترین راه برای ساماندهی بازار ارز

  آسان‌ترین راه برای ساماندهی بازار ارز

  علم اقتصاد هم مانند تمام علوم دیگر دارای مبانی و اصولی است که تخطی از آن باعث گمراهی فعالان در حوزه عملی آن می‌شود.

 • چرا حال بازار ارز خوب نیست؟

  چرا حال بازار ارز خوب نیست؟

  اگر بخواهیم تحلیلی از اوضاع کنونی ارز در کشور ارائه کنیم، با تاسف باید عرض کنم که وضعیت مطلوب نیست، نه این‌که بخواهم کسی را یا کسانی را مقصر این وضعیت را بدانم. مهمترین دلیل نامطلوب بودن وضعیت را بنده چند نرخی بودن ارز می‌دانم، چون چند نرخی بودن را باعث ایجاد رانت و فساد در بازار می‌بینم.

 • چرا نرخ ارز نباید کاهش یابد؟

  چرا نرخ ارز نباید کاهش یابد؟

  گفتند آش‌فروشی، آشی درست کرده بود که  خیلی بی‌مزه و بی.رمق بود و کسی به آن اقبالی نمی‌کرد.

 • چرا دلار کانال عوض می‌کند؟

  چرا دلار کانال عوض می‌کند؟

  قیمت دلار که اخیرا تا ۲۴ هزار و ۵۰۰ تومان کاهش نشان می‌داد، دیروز و امروز به بالای ۲۵ تومان برگشت و البته  همین قیمت هم با توجه به نرخ ۴۴ درصدی تورم در تیرماه و افزایش نقدینگی حدود ۶ درصد در یک ماه اردیبهشت به علت تشدید استقراض دولت از بانک مرکزی، قیمتی مناسب و حتی  ارزان به نظر می رسد.

 • هشدارها را جدی بگیریم

  هشدارها را جدی بگیریم

  قرار است روز جمعه اول مردادماه سال‌جاری توسط کانون صرافان، مجمع عمومی، برگزار و همچنین انتخابات برای انتخاب اعضای شورای عالی برای دوره جدید انجام شود.

 • بازار ارز از رییسی چه انتظاری دارد؟

  بازار ارز از رییسی چه انتظاری دارد؟

  وقتی می‌گوییم انتظار، باید ببینیم از دید چه کسی می‌گوییم؟ آیا از دید یک کارشناس اقتصادی می‌گوییم؟ یا انتظار آحاد جامعه را ملاک قرار می‌دهیم؟ آیا خواسته قشری خاص مثلا جامعه صرافان را شاخص می‌دانیم؟ یا برآیند خواسته همه مردم را؟

 • رمزگشایی از نرخ ارز بعد از انتخابات

  رمزگشایی از نرخ ارز بعد از انتخابات

  این‌که بعد از انتخابات، برای بازار ارز چه چشم‌اندازی در پیش رو داریم، به نظرم عوض شدن رییس‌جمهور و رییس‌کل بانک مرکزی و معاونین و مسوولان اقتصادی نمی‌تواند اثر جدی در وضعیت اقتصادی داشته باشد، مگر این‌که بگوییم قرار است روش عوض شود.

 • وقتی ۲۵ میلیارد تومان برابر سود ۱۵۵ سال صرافی‌های عادی است

  وقتی ۲۵ میلیارد تومان برابر سود ۱۵۵ سال صرافی‌های عادی است

  اخیرا شورای محترم پول و اعتبار زحمت کشیده و مصوبه‌ای را به تصویب رسانده اند که به موجب آن صرافان مکلف شده‌اند سرمایه شرکت خود را تا بیست و پنج میلیارد تومان افزایش دهند.

 • ارزانی مصنوعی دلار با اقتصاد ایران چه می‎کند؟

  ارزانی مصنوعی دلار با اقتصاد ایران چه می‎کند؟

  نرخ ارز که قبل از انقلاب اسلامی وابسته به دلار امریکا بود،بعد از انقلاب شناور شد، ولی دولت به علت شرایط انقلاب و سپس پیش آمدن مسئله جنگ ، قیمت ارز را ثابت اعلام می‌کرد .

 • واکاوی ارتباط نقدینگی و قیمت دلار

  واکاوی ارتباط نقدینگی و قیمت دلار

  وقتی از حال روز بازار در وضعیت ابهام درباره "اف ای تی اف " سوال می کنید، ظرف شربتی را در نظر بگیرید که به طور منظم به آن  آب اضافه میشود یعنی بیش از آنکه احتیاج داشته باشد، به آن ظرف آب داخل می شود؛ حالا به ما می گویند:" اگر راه باز شود ممکن است،  شکرهای بلوکه شده ما به دستمان رسیده و باعث قوت گرفتن شربت ما شود؟"