آقای نماینده مجلس، لطفا به دانشگاه برنگردید!

محمدحسین نجاتی: نماینده‌ای را که صدایش در سالن‌های گمرک بالا رفت در کلاس درس و پای گچ و تخته تصور کنید.

سال‌هاست دانشگاه در ایران، به ژستی برای مسئولان تبدیل شده. شهردار برکنار می‌شود، نامه می‌زند با سوز و آه، که به دانشگاه برمی‌گردم، وزیر استضیاح می‌شود می‌گوید به خانه اول‌م دانشگاه برمی‌گردم، نماینده در حوزه انتخابیه خود رأی نمی‌آورد می‌گوید به دانشگاه می‌روم و  این ژست به آنجا رسیده که امروز از لابلای فیلمی که از جلسه غیرعلنی مجلس برای بررسی درگیری لفظی آقای نماینده و مأمور گمرک درز کرده، آقای نماینده تهدید می‌کند: اگر فلان نشوند و بیسار نشود، گچ و تخته دانشگاه انتظارم را می‌کشد! (اینجا ببیند)

واماندگی امروز دانشگاه در ایران را در لابلای همین تهدیدهای آقای نماینده می‌توان دید.

دانشگاهی که روزگاری پایگاه مولدی از اندیشه و تولید علمی نافع بود حالا حیات خلوتی برای برخی سیاسیون در روزهای قهر و عزل و دورافتادگی از صندلی‌های محبوب‌شان شده.
در هیچ‌ دانشگاهی و در هیچ گروه آموزشی‌ای در دانشکده‌ها نیست که اتاقی به نام یکی از سیاسیون و مسئولان ضرب نشده باشد، خاک بخورد و دانشجویی هم در آن را نزند. از اتاق آن مقام مسئول در دانشکده فلسفه دانشگاه تهران چه خبر؟ از اتاق آن مقام مسئول که می‌خواست به دانشگاه برگردد، در دانشگاه تربیت مدرس چه خبر؟ از اتاق آن وزیر سابق در دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران چه خبر؟ از اتاق رییس‌جمهور سابق و همکاران و اتاق‌های‌شان در دانشگاه علم و صنعت چه خبر؟ نه از گچ و تخته‌ای خبری است و نه از دانشجویی که در اتاق این اساتید را بزنند. 

نفس‌تنگی امروز دانشگاه را همین اساتید با تغییر هوای دانشگاه رقم زده‌اند. وقتی دانشگاه ژست می‌شود، فیک می‌شود و مدرک و عنوان نام مسئولان را طولانی‌تر می‌کند: جناب آقای دکتر…. تلخ اما آنجاست اساتیدی که دانشگاه خانه آنها بوده، خانه را روی آب می‌بییند و آنها هم که دوام می‌آورند و می‌مانند، محکوم به بازنشستگی.

حالا نماینده‌ای را که صدایش در سالن‌های گمرک بالا رفت در کلاس درس و پای گچ و تخته تصور کنید.

۴۲۴۲

کد خبر 1214391

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 8
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 1
 • IR ۱۹:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۸
  84 1
  خیلی زیبا و بجا بود
  • IR ۰۸:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۹
   17 0
   دمت گرم واقعا زیبا بود
 • IR ۱۹:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۸
  46 3
  تک تک کلمات عین واقع و باید با رنگ طلا نقش کرد. ولی مسئله از اعتبار افتادن دانشگاه، سیاست کلی نظام مذهبی عقب افتاده واپسگرا برساخته بر فقه متحجر که از اتفاق بسیاری از سیاست گذارن ، تصمیم سازان و تصمیم گیران آن ریشه و هویت ایرانی ندارن بل ریشه و زاده عربستان، عراق، شام و جبل آمل ند...از ذهن فقیر و متحجر و منجد در ۱۴۰۰ سال پیش نباید انتظار رواداری و مدارا و تمکین از اهل دانش که دانشگاه خواستگاه آنست داشت
 • آ IR ۲۱:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۸
  19 0
  ایشون شایستگی تدریس در دانشگاه را نداره مثل خیلی های ویگه
 • IR ۰۳:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۹
  20 0
  کلا تپه ای باقی نمونده
 • PL ۰۹:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۹
  13 0
  از سرقت علمی این نماینده و خانم اب...... هم گزارش تهیه کنید
 • IR ۰۹:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۹
  29 0
  بخدا این مجلس شایسته به توپ بسته شدن داره نه مجلس دوره مظفرالدین شاه مرحوم بخدا اشتباه شده
 • DE ۱۷:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۹/۳۰
  0 0
  احسنت احسنت به احساس مسئولیتی که برای نوشتن این مقاله داشتید. فقط می تونم بگم گل گفتید