۵ نفر
۱۱ تیر ۱۳۹۹ - ۰۹:۵۱
چرا ما نظامی را ایرانی می‌دانیم؟

احمد مسجدجامعی در روزنامه ایران نوشت: از کارهای درخشان این سال‎های فرهنگستان هنر، چاپ نسخه نفیس خمسه شاه طهماسبی است که از شاهکارهای هنری در جهان به شمار می‌آید و پنج مثنوی نظامی گنجوی را در خود دارد.

این نسخه به کتابت شاه محمود نیشابوری، استاد برجسته خط و خوشنویسی و نستعلیق و نگارگری و هنرمندان و بزرگانی چون سلطان محمد، میرک اصفهانی، میرسید علی، مظفرعلی و محمد زمان از مهم‌ترین نسخ خطی فارسی محسوب می‌شود. خمسه نظامی شاه طهماسبی ۸۰۸ صفحه و ۱۷ نگاره دارد که از نگاره‌های معروف آن معراج حضرت رسول(ص) اثر سلطان محمد است. تاریخ انجام این نسخه سال ۹۴۶ هجری بوده است. هر صفحه از این نسخه، تشعیری متفاوت دارد که بیشتر، تصاویر مناظر طبیعی و نقوش حیوانی را در می‌گیرد.

حکیم ابومحمد الیاس بن یوسف بن زکی ابن مؤید، متخلص به نظامی را می‌توان نماینده شاخص زبان و فرهنگ فارسی در منطقه قفقاز دانست. از دیرباز گفته‌اند که زبان فارسی ۵ رکن دارد. فردوسی، مولانا، سعدی و حافظ و بالاخره نظامی. باید اذعان کرد که در میان این پنج رکن نظامی کمتر مورد توجه واقع شده و از انبوه آثار و کلیات خمسه او غفلت شده است نه تنها در آمار که حتی در شهر هم سهم مناسبی برای نظامی در نظر نگرفته‌ایم.
جز شاهنامه فردوسی شاید کمتر منظومه‌ای به اندازه خمسه جلوه گاه هنر خوشنویسی و تذهیب و نگارگری و جلدسازی بوده است. با این اقدام شایسته فرهنگستان می‌توان امیدوار بود که به دوران غفلت از نظامی پایان داده شود و همچنان که کسانی به خواندن شاهنامه و مثنوی ترغیب می‌کنند خمسه نظامی را هم باید در فعالیت‏‌های فرهنگی گنجاند . زمانی که سفری به جمهوری آذربایجان داشتم گروه‌هایی بودند که می‌پرسیدند چرا ما نظامی را ایرانی می‌دانیم، پاسخ به این سؤال دشوار نیست. نظامی در واقع تبار کسی است که خمسه او را می‌خواند و فارسی زبان اندیشه اوست و از طریق این زبان با فکر نظامی ارتباط برقرار می‌کند. هر کس که مقدمه خمسه را بخواند متوجه مراتب عالی اندیشه شاعر در توحید و ستایش خداوند با بهترین تعابیر خواهد شد و بیجا نیست که شروح متعددی بر خمسه نظامی در دست است.

ای نام تو بهترین سرآغاز / بی‌نام تو نامه کی کنم باز
ای هست کن اساس هستی /کوته ز درت دراز دستی
از ظلمت خود رهایی‌ام ده / با نور خود آشنایی‌ام ده


حال که به همت فرهنگستان و یاری شهرداری تهران مجموعه‌ای ارزشمند از نظامی چاپ و منتشر شده است بجاست که در جنبه‌های شهری نیز به این مهم توجه شود از یاد نبریم که تهران پایتخت سرزمین زبان فارسی است و در این پایتخت بایستی جایگاه رفیع پدران و نیاکان این فرهنگ و ادب بازنمایانده شود. از این‌رو بجاست که میدان و خیابان و بوستان نظامی مورد توجه ویژه‌ای قرار گیرد و با بازسازی و پیراستن آن، راسته نظامی در تهران تعریف شود.

در جمهوری آذربایجان تندیس‎های هنرمندانه و فاخری از این شاعر اندیشمند ساخته‎اند. که برخی از آنها با همکاری دیگر کشورهای صاحب سبک در این عرصه بوده است ما در تهران می‎توانیم از آن تجربه‎ها بهره گیریم. کار شهری درخوری برای شاعر نغزاندیش جهانی به سامان برسانیم.

دیپلماسی شهری اقتضا می‌کند که نظامی را مایه وحدت و همدلی و همبستگی بویژه با همسایگان شمالی در قفقاز و آسیای میانه قرار دهیم نه آن چنان که برخی می‌پندارند اسباب تفرقه و حذف یکدیگر. در این کار بیش از دیپلماسی رسمی- دیپلماسی شهری گره گشاست.
۲۴۱۲۴۱


 
برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1405327

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 8 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 10
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۰۹:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
  16 9
  همه عالم تن است و ایران دل / نیست گوینده زین قیاس خجل
  • توسی IR ۱۱:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
   4 1
   واقعا پس از حکیم سخن فردوسی توسی این ۴شاعر بنام زبان پارسی قرار دارند
  • IR ۱۲:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
   4 17
   اون افرادی که در این قسمت منفی دادن! واقعا علت منفی دادنشون به این نظر چی بود؟این بیت از نظامی گنجویه.تیتر این خبر هم در این قسمت اینه:"چرا ما نظامی را ایرانی میدانیم؟".بعضیا هم بی ربط و بدون دلیل منطقی به نظرم در این قسمت منفی ندن.بعضیا هم اگر از حکومت ایران خوششون نمیاد اما ایرانو دوست دارند اما یک دیده تحقیر آمیز نسبت به ایران دارند هم به نظرم در این قسمت منفی ندن.
  • IR ۲۳:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
   0 4
   این سخن از باب ایرانپرستی و ... نیست. ایراپرستی موقله ای متاخر است . اقلیم ایران یکی از هفت اقلیم در روایت پارسیان از جغرافیاست . که ایران در وسط (دل)این اقالیم قرار دارد . اقالیمی مانند روم و چین و هند و....
 • GB ۰۹:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
  22 0
  این را باید از مسئولین فرهنگی پرسید. بودجه فرهنگی در بخش بین الملل چگونه خرج میشه. رایزنی های فرهنگی ما در خارج کشور فقط فکر برگزاری مراسم های مذهبی هستند و اگه ازشون بپرسی اسم 10 تا شاعر و نویسنده ایرانی را نام ببر بلد نیستند
 • IR ۲۳:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
  0 17
  نظامی گنجوی در اشعار خود به ترک بودنش اشاره میکند.. پدر مرمرا هریکی ترک بود به فرزانگی هر یکی گرگ بود و ....
  • علی IR ۱۰:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۲
   1 0
   این بیت شعر جعلی و مربوط به زمان استالین است. اون زمان در راستای تلاش برای جداسازی قسمتهایی از ایران افکار پان تورکیسم رواج داده شد.
  • IR ۱۰:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۲
   3 0
   در حــال رسیـد قاصد از راه / آورد مثــال حضــرت شــاه خواهم کـه بیاد عشق مجنون/ رانی سخنی چو درّ مکنــون از زیــور پـــارسی و تــازی / این تازه عـروس را طــرازی ترکی صفـت وفای ما نیست/ ترکانه سخن سزای ما نیست.
  • IR ۱۲:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۸
   1 0
   آخه آدم باهوش ترک با گرگ هم قافیه ست ؟؟؟؟ تا کلاس چندم درس خوندی؟
 • IR ۰۵:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۲
  0 0
  ایشون گفتن پاسخ به این سوال دشوار نیست، اما پاسخ رو نگفتن. پاسخشون چی بوده؟