۰ نفر
۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۰ - ۱۶:۱۷

«نورالدین، پسر ایران»؛ خاطرات سید نورالدین عافی از جنگ تحمیلی عراق علیه ایران نوشته معصومه سپهری به زودی توسط سوره مهر منتشر می‌شود.

 

به گزارش خبرآنلاین، این کتاب به خاطرات سیدنورالدین عافی از اهالی روستای خنجان در حوالی تبریز می پردازد که سال 1359 در سن 15 سالگی وارد جبهه‌های جنگ شده و حضور در گردان‌های خط ‌شکن لشکر عاشورا را به عنوان نیروی آزاد،غواص و فرمانده دسته، تجربه کرده و بارها مجروح شده است.

معصومه سپهری درباره چگونگی روند انجام مصاحبه و تدوین خاطرات عافی گفت: سال 73، توسط موسی غیور، 40 ساعت مصاحبه با سید نورالدین عافی صورت گرفت و از سال 83، پیاده‌سازی و تنظیم مصاحبه‌های وی به من سپرده شد.

وی درباره ویژگی تدوین این اثر تصریح کرد: وفاداری به لحن راوی، ویژگی تدوین خاطرات افراد است. بر همین اساس گرچه نورالدین عافی از لحنی ساده برخوردار بود، اما به دلیل گویش ترکی، باید عبارات و اصطلاحات به فارسی برگردانده می‌شد که این موضوع به سختی کار افزوده است.

نویسنده کتاب « لشکر خوبان» اضافه کرد: البته از آنجا که رزمندگان آذری زبان، در جبهه و در موقعیت‌های متفاوت از عبارات و اصطلاحات خود آفریده‌ شان به زبان ترکی استفاده می‌کردند، برای حفظ حس و حال خاطرات، این عبارات در متن با گویش ترکی آمده و در پاورقی توضیحات فارسی آن‌ها تشریح شده‌اند.

291/60 

کد خبر 151585

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 10 =