ایران هر روز از جانب ده​ها رسانه فارسی زبان از خارج از کشور رصد می​شود.

اخبار مرتبط با گزارش یوکیا آمانو مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی همچنان در رسانه های فارسی زبان خارج از کشور انعکاس داده می‌شود. تلاش های اوباما برای جلب نظر چین و روسیه درباره اعمال فشار به ایران، تقاضای هیلاری کلینتون برای پاسخ صریح ایران به گزارش آژانس و انتقادهای جمهوریخواهان از عملکرد اوباما در قبال ایران در صدر این اخبار قرار دارند.
در ادامه خلاصه برخی از آخرین اخبار رسانه​های خارجی فارسی زبان می​آید:
* رادیو فردا *
تلاش اوباما برای جلب نظر چین و روسیه در مقابله با برنامه اتمی ایران
باراک اوباما در دیدار با روسای جمهور روسیه و چین، موضوع پرونده هسته ای ایران را بررسی کرد ولی با وجود تاکید آمریکا بر لزوم هماهنگی قدرت‌های جهانی در مواجهه با جمهوری اسلامی، تصمیم مشخصی در مورد نحوه رویارویی با تهران اعلام نشد.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، مقام های آمریکایی می گویند که در دیدار روز شنبه رییس جمهور آمریکا با همتایان روس و چین خود که در هاوایی انجام شد، اگرچه هر سه مقام بر سر لزوم پاسخگویی ایران در قبال تعهدات بین‌المللی هسته‌ای خود اتفاق نظر داشتند، ولی اشاره‌ای به اعمال تحریم‌های شدید‌تر علیه ایران نشد؛ امری که آمریکا خواهان آن است و روسیه و چین بارها مخالفت خود را با آن اعلام کرده‌اند.
* رادیو فرانسه *
آمریکا در انتظار پاسخ صریح تهران به گزارش آژانس
هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا در آستانه اجلاس سران آپک ( فوروم اقتصادی آسیا- اقیانوسیه) در یک نشست خبری گفت که ظرف چند روز آینده در انتظار پاسخ صریح تهران به موارد مطرح شده در گزارش اخیر آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره ابعاد نظامی پرونده هسته ای جمهوری اسلامی ایران است. وی در سخنانش مدعی شد که زمان زیادی است که جمهوری اسلامی با مخفی نگهداشتن ابعاد واقعی برنامه هسته ای اش جامعه جهانی را فریب داده است.
هیلاری کلینتون که پس از اجلاس وزرای امور خارجه کشورهای عضو آپک در این نشست خبری شرکت می کرد، با اعلام این مطلب که در این باره با آنان گفتگو و تبادل نظر نموده، اظهار کرد: آمریکا تلاش می کند تا با مشورت متحدان خود تدابیر جدیدی را جهت افزایش فشار ها بر جمهوری اسلامی اتخاذ نماید.
* بی بی سی *
جمهوریخواهان اوباما را متهم به نرمی در برابر ایران کردند
هشت نامزد جمهوریخواهان برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، در مناظره اخیر خود، باراک اوباما را متهم کردند که سیاست ملایمی در قبال ایران در پیش گرفته است.
این هشت نامزد در این مناظره که درباره سیاست خارجی و دفاعی آمریکا در کارولینای جنوبی برگزار شد گفتند که برنامه اتمی ایران را متوقف می‌کنند، اما درباره نحوه مقابله با تهران اختلاف نظر داشتند. هرمن کین بازرگان ثروتمند و یکی از نامزدهای رقابت های درون حزبی جمهوریخواهان با عملیات نظامی مخالفت کرد و گفت اگر رئیس جمهور شود به گروه های مخالف ایران کمک و از تحریم‌های شدید اقتصادی علیه این کشور حمایت می کند.
اما میت رامنی، فرماندار پیشین ایالت ماساچوست،گفت اگر همه فشارهای اقتصادی و دیپلماتیک علیه ایران شکست بخورد، به شیوه نظامی متوسل می شود.
* صدای آمریکا *
تولید نفت ایران دوباره کاهش یافت
سیر نزولی تولید نفت در ایران همچنان ادامه دارد. بر اساس تازه ترین گزارش سازمان کشورهای تولید کننده نفت (اوپک) «تولید نفت ایران در مهر ماه نسبت به ماه قبل روزانه 23 هزار بشکه کاهش یافته است.»
بر اساس این گزارش «تولید نفت ایران در ماه گذشته 3 میلیون و 578 هزار بشکه در روز بوده است که این رقم از متوسط تولید نفت ایران در سال گذشته میلادی 128 هزار بشکه در روز و از متوسط 3 ماهه اول سال جاری میلادی 78 هزار بشکه در روز کم تر بوده است.» به گزارش اوپک «تولید نفت ایران حتی در قیاس با تولید دو سال گذشته هم 147 هزار بشکه در روز کاهش یافته است.»
29219
کد خبر 184787

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =