ایران هر روز از جانب ده​ها رسانه فارسی زبان از خارج از کشور رصد می​شود.

در ادامه خلاصه برخی از آخرین اخبار رسانه​های خارجی فارسی زبان می​آید:
* العربیه *
وزیر دفاع ایالات متحده: حمله به ایران به اقتصاد جهان ضربه می زند
وزیر دفاع ایالات متحده اعلام کرد حمله به ایران می‌تواند به اقتصاد جهان ضربه بزند. وی که با خبرنگاران کانادایی مصاحبه می کرد افزود: آمریکا در این مرحله به تحریم اقتصادی و فشارهای بین المللی علیه ایران اکتفا می کند.
اظهارات لئون پانتا در باره پیامدهای حمله نظامی به ایران زمانی مطرح می شود که رسانه های اسرائیلی از احتمال حمله نظامی این کشور به ایران خبر داده بودند. به گزارش رویترز وزیر دفاع ایالات متحده برای حضور در یک نشست امنیتی با برخی از کشورهم پیمان آمریکا به کانادا سفر کرده است.وی همچنین قرار است امروز جمعه در کانادا با وزیر دفاع اسرائیل اهود باراک دیدار کند.
ناظران سیاسی می گویند لئون پانتا در این دیداردر باره نگرانی‌های آمریکا از پیآمدهای منفی اقدام نظامی علیه ایران با وزیر دفاع اسرائیل گفت وگو خواهد کرد. پیشتر اسرائیل تهدید کرده بود که به تاسیسات اتمی ایران حمله خواهد کرد.
تحلیلگران نظامی اعتقاد دارند حمله به تاسیسات اتمی ایران برنامه هسته‌ای این کشور را حداکثر دو سال به تأخیر خواهد انداخت.
* دویچه وله *
صدور قطعنامه‌ای بدون تعیین مهلت برای ایران
قطعنامه جدید شورای حکام ‌آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از ایران خواسته به اتهام‌های اخیر آژانس پاسخ دهد ولی هیچ مهلتی برای ارائه پاسخ‌ تعیین نکرده است. در این قطعنامه از ایران به خاطر ادامه برنامه هسته‌ای انتقاد شده است.
دیپلمات‌ها اعلام کردند که قطعنامه جدید شورا برای ایران ضرب‌الاجل تعیین نکرده است. در این قطعنامه در عوض از یوکیو آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی، خواسته شده که اعضا را در جریان پیشرفت پرونده اتمی ایران قرار دهد.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، دیپلمات‌های غربی می‌گویند، همگی قدرت‌های بزرگ جهان به جز چین در مورد این قطعنامه توافق کرده‌اند. یک هیأت اروپایی گفت، روسیه با قطعنامه موافقت کرده و به نظر نمی‌رسد که چین مخالفتی بنیادین با قطعنامه داشته باشد.
ایهود آزولی، نماینده اسراییل در آژانس، از نتیجه بحث‌های چندین ساعته این نشست در باره چگونگی رویکرد با برنامه اتمی ایران ابراز ناامیدی کرد و گفت، امید داشت که گزارش هفته گذشته آژانس پاسخی «جدی‌تر» از شورای حکام دریافت دارد.
* بی بی سی *
تلاش جمهوری خواهان برای تحریم بانک مرکزی ایران
جمهوری خواهان در مجلس سنای آمریکا تلاش جدیدی را برای تحریم بانک مرکزی ایران با هدف تشدید فشار بر برنامه اتمی این کشور آغاز کرده اند. مارک کرک، سناتور جمهوری خواه طرحی را به مجلس سنا تقدیم کرده است که به رئیس جمهوری ایالات متحده اختیار می دهد موسسه های مالی خارجی را که با بانک مرکزی ایران ارتباط مالی و تجاری دارند، تحریم و دارایی های آنها را در آمریکا مسدود کند.این طرح در حالی به مجلس سنا تقدیم می شود که گزارش هفته پیش آژانس بین المللی انرژی اتمی نگرانی هایی را درباره برنامه هسته ای ایران مطرح کرده بود.
29219
کد خبر 185459

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =