به گفته محققان آمریکایی، آزمایش ماه گذشته سازمان هوا-فضای آمریکا، ناسا، برای کشف آب در ماه موفقیت آمیز بوده است.

بی‌بی‌سی خبر داد:

محققان آمریکایی از کشف مقدار قابل ملاحظه ای از آب در ماه خبر داده اند. به گفته آنها آزمایش ماه گذشته سازمان هوا-فضای آمریکا، ناسا، برای کشف آب در ماه موفقیت آمیز بوده است.

ناسا ماه گذشته با پرتاب موشکی به سوی قطب جنوب کره ماه سعی کرد وجود لایه های یخ و بخار آب در لحظه اصابت را بررسی کند. دانشمندانی که داده های ثبت شده از لحظه اصابت را بررسی کرده اند می گویند این تصادم باعث شد بخار آب و یخ در فضا پراکنده شود.

آنتونی کولاپرت، از محققان ارشد ناسا گفت: "ما فقط مقدار کمی آب ندیدیم. مقدار قابل ملاحظه ای دیدیم."

آزمایش ناسا که در ماه اکتبر رخ داد، شامل اصابت یک موشک ۲۲۰۰ کیلوگرمی به دره ای در جنوب ماه بود. ناسا امیدوار بود ضربه ناشی از این برخورد به بلند شدن ستونی از گرد و غبار به ارتفاع ده هزار متر منجر شود. ستون به وجود آمده در اثر این برخورد ۱۶۰۰ متر ارتفاع داشت ولی برای بررسی های ناسا کافی بود. کاوشگر ناسا که موشک پرتاب شده را دنبال می کرد توانست ذرات یخ و بخار آب را در این ستون شناسایی کند.

به گزارش ناسا، برخورد موشک با سطح ماه حفره ای به عرض ۲۰ تا ۳۰ متر را بر روی ماه ایجاد کرد و وجود حدود یکصد کیلوگرم آب به وسیله حسگرهای کاوشگر پرتاب شده ثبت شد. محققان ناسا هشدار می دهند نتیجه اعلام شده، نتیجه اولیه تحقیقات آنهاست.

تحقیقات نشان می دهد آن قسمت از سطح ماه که رو به خورشید است و از زمین دیده می شود، از بیابان ها روی زمین خشک تر است ولی مدت هاست این گمان وجود دارد که بتوان دخایری از آب را در سطوح تاریک ماه پیدا کرد. محققان می گویند این ذخایر آب ممکن است به وسیله شهاب سنگ ها به ماه منتقل شده باشند.

در ماه سپتامبر نتیجه داده های ارسال شده از سه ماهواره تحقیقاتی، از جمله یک کاوشگر هندی نشان داد لایه های بسیاری باریکی از آب بر سطح ذرات موجود در ماه وجود دارد.

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 24493

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =