تیتر سه وبلاگ‌ها

 • شهر پایدار و ارتقای کیفی سیمای شهرها

  شهر پایدار و ارتقای کیفی سیمای شهرها

  روز هشتم نوامبر روز جهانی شهرسازی نامیده شده است. هدف اصلی از نام‌گذاری چنین روزی، بازشناسی و ارتقای جایگاه برنامه‌ریزی در شکل‌دهی به جوامع سرزنده است.

 • معضلی به نام اطاله دادرسی

  معضلی به نام اطاله دادرسی

  اول آبان ماه که مصادف با تصویب اولین قانون استقلال کانون کارشناسان رسمی دادگستری در سال ۱۳۵۸ توسط شورای عالی انقلاب اسلامی است، به نام روز کارشناس نام‌گذاری شده است. به‌طور قطع در مسیر اجرای عدالت، همکاری کارشناسان با نظام قضایی مساله‌ای قابل اهمیت است، اما در بسیاری موارد اطاله دادرسی را می‌توان معضلی در نظام قضایی دانست.

 • لزوم توجه به «اقتصاد کلان» در سیاست‌های توسعه مسکن شهری

  لزوم توجه به «اقتصاد کلان» در سیاست‌های توسعه مسکن شهری

  بخش مسکن دارای نقشی اساسی در عرصه‌های اقتصادی و اجتماعی جامعه است. از ضروریات برنامه‌ریزی مسکن می‌توان به تامین عدالت در دسترسی به سرپناه مناسب با قیمت مناسب، هدایت هدفمند سرمایه‌های ملی در راستای افزایش کارآیی در پاسخگویی به نیازهای عموم جامعه، کاهش نوسانات بازار مسکن از نظر قیمت و نیز حجم تولید، افزایش و تثبیت حاشیه امنیت بخش مسکن با توجه به ارتباط مسکن با سایر بخش‌های اقتصادی به منظور اشتغال پایدار و کمک به رشد اقتصادی اشاره کرد.

 • جایگاه «هویت» در «بازآفرینی بافت‌­های فرسوده شهری»

  جایگاه «هویت» در «بازآفرینی بافت‌­های فرسوده شهری»

  یک سال از توجه به بافت‌های فرسوده شهری می‌گذرد. در این یک سال بحث‌های بسیاری پیرامون بافت‌های ناکارآمد شده و البته چالش‌های بسیاری نیز برای بازآفرینی این بافت‌ها وجود دارد.آن‌چه قابل توجه است این که باید توجه داشت که فرسودگی ساختمان‌ها و محله‌ها در نابرابری میان «خدمات عرضه شده توسط بافت و نیاز امروز» نمود می‌یابد.