شنبه 28 مهر 1397

ماندگاری، محسن

روزنامه نگارو پزوهشگر رسانه است. در بیست سال گذشته در مقام خبرنگار، دبیر سرویس سیاسی و سردبیر در روزنامه ها و خبرگزاری های کشور فعالیت کرده است.
 • چرا برجام هم‌چنان بهترین گزینه است؟

  - مخالفان داخلی برجام پس از سه سال، امروز با خروج آمریکا از برجام جان تازه‌ای یافته و در هیبت نوستراداموس‌های بابصیرت، سرزنش روحانی و ظریف را به‌خاطر توافق هسته‌ای آغاز کرده‌اند. این یادداشت در پی توضیح این نکته مهم است که اگر الان هم به سه سال قبل بازگردیم، برجام بهترین و عاقلانه‌ترین گزینه پیش روی ایران است.

 • پیام‌رسان‌های داخلی را دچار مرگ زودرس نکنیم

  - من از حامیان جدی پیام‌رسان‌های داخلی و محدود کردن تلگرام در کشور هستم، اما آنچه هم اکنون در حال اجرا است، نتیجه ای جز مرگ زودرس پیام‌رسان‌های داخلی ندارد.

 • رئیس‌جمهور نظامی، سیاه‌نمایی بزرگ علیه جمهوری‌اسلامی

  - اصولگرایان بی آنکه متوجه باشند سیاهنمایی بزرگی علیه جمهوری اسلامی راه انداخته اند؛ پیش شرط ایده رئیس جمهور نظامی یعنی پذیرش اینکه نظام جمهوری اسلامی در 40 سال حیات خود بسیار ناکارآمد بوده است و امیدی به روسای جمهور غیر نظامی که با رای مردم روی کار می آیند نیست.

 • نشانه‌های همدلی بی‌بی‌سی با معترضان خیابان پاسداران

  - تحلیل محتوای سایت بی بی سی فارسی و حسابهای این رسانه در شبکه های اجتماعی تلگرام و توئیتر نشان می دهد این شبکه فارسی زبان علیرغم ادعای بیطرفی در ارائه اخبار، روایت منصفانه و غیرجانبدارانه ای در درگیری های خیابان پاسداران نداشته است.

 • سقوط هواپیما یا سقوط اخلاقی منتقدان دولت؟

  - دوسال قبل دقیقا در چنین روزهایی، پس از تصمیم دولت روحانی برای بازسازی ناوگان فرسوده هوایی کشور و خرید هواپیما از ایرباس و چند شرکت دیگر اروپایی، منتقدان، حملات گسترده ای علیه دولت تدارک دیده بودند که «مگر خرید هواپیما اولویت چندم کشور است که دولت می‌خواهد دلارهای آزادشده برجام را به پای شرکتهای خارجی بریزد!»

 • چرا نباید از رفراندوم ترسید؟

  - در سوئیس بطور متوسط سالانه چهار بار همه پرسی برگزار می شود. در سال 2017 هفت موضوع به رفراندوم گذاشته شده و در 2016 درباره 13 مساله در سوئیس رفراندوم برگزار شد که رای مخالف سوئیسی ها به دریافت 2200 یورو به عنوان حقوق پایه ماهانه (یارانه)، سال گذشته در ایران نیز بازتاب فراوانی داشت.

 • چرا اصولگرایان از رفراندوم می‌ترسند؟

  - به نظر می‌رسد اصولگرایان نباید از رفراندوم هراس داشته و یا حداقل نباید هراس خود را به عنوان پاشنه آشیل جدیدی به اطلاع رقیب برسانند.

 • ۷ نکته درباره مصاحبه رشیدپور با رئیس‌جمهور

  - مصاحبه تلویزیونی دوشنبه شب رئیس جمهور بر خلاف گفتگوهای 12 سال گذشته با روسای جمهور، به استانداردهای مصاحبه های تلویزیونی نزدیک تر بود.

 • در حکومت معصوم، کسی حق نقد ندارد!

  - سخنرانی هفته گذشته رئیس جمهور که در آن از ضرورت نقد در جامعه سخن گفته با خشم و عصبانیت زیادی در برخی مجامع مذهبی روبرو شده است.

 • انتقاد ضرغامی لازم بود اما کافی نیست

  - اصولگرایان جوان تنها در صورتی می توانند از شکست های پی در پی رهایی یابند که هزینه نقد مداوم علنی رهبران کهنسال خود را بپردازند، در غیر اینصورت همیشه در تمامی رقابتها باید چشم به دوپینگ بدوزند.

آرشیو ماهانه