۰ نفر
۱۸ فروردین ۱۳۹۰ - ۱۷:۱۷

با کشف گور دسته جمعی جدیدی در ایالت شمالی تامائولیپاس، انگشت اتهام بار دیگر بسوی قاچاقچیان و کارتل های مواد مخدر نشانه رفت.

رییس جمهور مکزیک در دستوری عاجل از نیروهای محلی خواسته تا سریعا مسببین را شناسایی کنند. گور دسته جمعی نزدیک محلی است که تابستان سال قبل در آنجا 72 جسد دیگر کشف شده بود.اجساد از 8 حفره بدست آمد و به گفته پلیس تنها در یکی از چاله ها 43 جسد پیدا شد. این موضوع باعث شد تا مردم به خیابانها ریخته و علیه خشونتی که در 4 سال اخیر باعث مرگ 34 هزار نفر شده، تظاهرات کنند.

البته معترضین گفتند خشونت بیش از اندازه دولت علیه قاچاقچیان منجر به ترویج خشونت شده است. آلما لیلیان رورا 60 ساله بعنوان تاریخدان در بخش هنر می گوید این جنگی است که دولت شروع کرده و باید آنرا پایان دهد. نه خون بیشتر! حتی یک نفر؛ امروز یک دانش آمور، فردا یک نعش؛ شعارهایی بود که هزاران معترض در جنوب مکزیکو سیتی سر دادند.

این تضاهرات همچنین واکنش خشم آلود مردم مکزیک به کشته شدن پیر شاعر معروف، خاویر سیسیلیا بود که همراه 6 نفر دیگر در کوئرناواکا به قتل رسیدند. ما حیواناتی هستیم که با بخشودگی به قتل می رسیم! این جمله خاویر است که بعنوان واکنش نسبت به مرگ پسرش با ناله می گوید.

فرماندار ایالت تامائولیپاس درباره کشف جدید گفت اجساد روز 4 شنبه پیدا شده و در این رابطه 11 نفر بازداشت شده اند. اما وزیر داخلی ایالت پیشتر گفته بود اولین گور روز شنبه گذشته کشف شد و 5 نفر نیز بازداشت شدند. موره لوس کانسکو سخنگوی وزارت داخله ایالت تامائولیپاس گفت دو تن از قربانیان زن هستند و شواهد نشان می دهد بسیاری از اجساد بین 10 تا 15 روز قبل کشته شده اند و این با زمان وقوع حادثه حمله به چند اتوبوس در ایالت مطابقت دارد.

ظاهرا چندی پیش قاچاقچیان مواد مخدر (حدود 25 مارس) با حمله به چند اتوبوس سعی کرده بودند تا از مسافران بعنوان برده های مواد مخدر استفاده کنند. چند مورد مشابه دیگر نیز بعد از 25 مارس توسط شاهدان محلی گزارش شده بود. کارتل ها برای جابجایی و انتقال مواد مخدر و بخصوص کوکائین به خاک امریکا از کسانی که قصد عبور غیر قانونی از مکزیک را دارند، سوء استفاده کرده و آنها را وادار می کنند تا نقش حامل مواد مخدر را بازی کنند. اگر در برابر این روش کثیف مقاومتی صورت گیرد، قاچاقچیان دست به قتل عام کسانی می زنند که از فرمان انها سرپیچی کرده اند.

اجساد پیدا شده در مورد اخیر، به گفته سخنگوی وزارت داخله برای شناسایی و تعیین علت مرگ به اداره پزشک قانونی منتقل شده اند. در بیانیه صادر شده اشاره ای به اینکه کدام کارتل مواد مخدر در این موضوع ممکن است دست داشته باشد؛ نشده و حتی اشاره نشده که بازداشت شدگان متعلق به کدام باند قاچاق هستند.

فیلیپه کالدرون، رییس جمهور قتل عام مردم بی گناه توسط کارتل ها را نامردی خوانده و مسبب آنرا سازمانها و باندهایی که جنایات سازمان یافته انجام می دهند؛ دانسته است. البته کارتل مشخصی بعنوان مسوول نام برده نشده است. گورها در بلندی لاجویا در مزرعه ای در منطقه سن فرناندو - جایی که تابستان گذشته 72 جسد پیدا شده بود- کشف شد. اغلب قربانیان اهل امریکای مرکزی بودند که قصد مهاجرت و ورود غیر قانونی را به امریکا از طریق مکزیک داشتند. این منطقه در 80 مایلی شهر مرزی برونسویل امریکا در ایالت تگزاس است. در حادثه تابستان گذشته معلوم شد که مسبب قتل عام، کارتل زتاس بوده که با رقیب سر سختش (کارتل گلف)در حال مبارزه برای کنترل منطقه بوده است.

قربانیان از کشورهایی مانند السالوادور، هندوراس، گواتمالا، اکوآدور و برزیل بودند که به گفته دو اکوادوری و هندوراسی که از این حادثه جان سالم بدر برده بودند، بعد از اینکه این مهاجران غیر قانونی تقاضای همکاری با کارتل ها را رد کردند، چنین فاجعه ای رخ داد.

کارتل ها برای ارسال مواد مخدر از این راه آسان نهایت استفاده را می برند. در مورد حادثه اخیر هنوز معلوم نشده قربانیان، مهاجر بودند یا نه، هر چند مهاجران اغلب با اتوبوس داخل مکزیک سفر می کنند. سن فرناندو شاهراه عمده ای است که اغلب از این طریق وارد امریکا می شوند و گروههای مواد مخدر نیز با سد کردن جاده و حمله به اتوبوس ها در بزرگراههای تامائولیپاس مسافران را می ربایند و از انها سوء استفاده می کنند و اگر کسی مقاومت نماید، کشته می شود.

کارتل ها همچنین گاهی اوقات اجساد گروههای رقیب را بین سایر اجساد در گورهای دسته جمعی می اندازند تا پلیس و یا رقبا نتواند آنها را ردیابی کند. بهر حال حادثه اخیر باعث شده تا برخی مردم بر دولت فشار بیاورند تا خشونتها و جنگ میان دولت و کارتل های مواد مخدر باعث قربانی شدن مردم بی گناه نشود.

/56

کد خبر 141499

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 14 =