سالگرد تاسیس انقلابی مانده ترین نهاد جمهوری اسلامی به نقطه عطفی برای آن تبدیل شده است.

سید محسن فرجادی: جهاددانشگاهی که‪ ۱۶مرداد ۱۳۵۹به دنبال فرمان امام خمینی(ره) برای تحقق انقلاب فرهنگی تشکیل شد در هفته های اخیر شاهد تلاش های جدی برای ماندن در مسیر اصیل خود بوده است.

این نهاد برخواسته از انقلاب اسلامی برخلاف بسیاری از نهادهایی که یا کارکردهای خود را از دست داده اند و یا مشمول روزمرگی های مرگ آفرین شده اند نشان داده است که در دهه چهارم انقلاب بر اساس دواندیشی های پیشین اش و شناخت دقیق نیازها توانسته به عنوان اصلی ترین نهاد تولید کننده علم عصای دست و پشتوانه نظام باشد. شاید پژوهشکده رویان نشان دارترین و شناخته شده ترین ثمره تلاش فرزندان جهادگر ایران باشد اما 18 پؤوهشکده و پژوهشگاه جهاددانشگاهی یکی پس از دیگری با تولیدات خیره کننده شان در صف افتخارات ملی قرار دارند.

جهاددانشگاهی نهادی عمومی و غیردولتی محسوب می شود که زیرنظر شورای عالی انقلاب فرهنگی اداره می شود، مجموعه ای از نیروهای متخصص که در دو دهه اخیر با رویکرد تولید علم حرکت های آرام و مستمری را آغاز کرده است. رهبر معظم انقلاب اسلامی در جمع اعضا و مدیران جهاد دانشگاهی در جریان بازدید از پژوهشکده رویان در تاریخ 25 تیرماه 1386 جهاد دانشگاهى را مولود مبارک انقلاب دانستند و یادآور شدند که «جهاد دانشگاهى جزو معدود رویشهاى اصلى خود انقلاب است.»

این نهاد در دولت های پیشین معمولا تلاش می کرد تا از ورود گرایش های سیاسی و جناحی خودداری کند اما اکنون به میدان منازعه ای جدید بدل شده و نگرانی هایی را آفریده است. نگرانی که بیم دورشدن این نهاد علمی از کارویژه هایش را به دنبال دارد.

در حالی که در اساسنامه این نهاد «عمومی و غیردولتی» تعریف شده است اما اکنون دولتی شدن آن به نگرانی فزاینده بدل شده است تا جایی که در چند روز اخیر ستاد انتصابات در آن بدون حضور مدیران جهادی تشکیل شده است.

بازگشت به 7ماه پیش
از آذر ماه 88 و پایان یافتن حکم ریاست طیبی رئیس جهاددانشگاهی زمزمه هایی برای تغییر در این نهاد شنیده شد. موضوعی که با توجه به کارکرد های غیر سیاسی این نهاد دامنه نیافت و در رده های بالای مدیریتی پیش رفت اما هراز چندی نام برخی چهره های متمایل به دولت برای ریاست این نهاد از سوی برخی رسانه ها مطرح شد. چهره هایی همچون غلامحسین الهام وزیر دادگستری دولت نهم و سخنگوی سابق دولت و فرهاد رهبر رئیس سابق دانشگاه تهران از این گمانه ها بودند.

از آنجایی که بر اساس اساسنامه جهاددانشگاهی پس از پایان دوره هر رئیس و تا زمانی که هیات امنا فرد جدیدی را انتخاب نکند رئیس قبلی مسئولیت خواهد داشت، طیبی بارها خواستار تعیین وضعیت می شود.  

رایزنی ها در دو سطح
تاخیر مدام برای تصمیم گیری در خصوص انتخاب رئیس جهاد دانشگاهی که بیشتر به دلیل حضور نیافتن اعضای دولتی هیات امنا شامل وزرای علوم، تحقیقات و فن آوری، بهداشت و درمان و آموزش پزشکی و معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور رخ داد  تا آنجا پیش رفت که کامران دانشجو وزیر علوم مسئول رایزنی با رئیس جهاد شد. مذاکرات این نتیجه را در برداشت که تصمیم گیری در این خصوص باید به رده ای بالاتر از وزیر واگذار شود و به همین منظور در اسفند ماه 88 اسفندیار رحیم مشایی در جلسه ای خواسته های دولت از جهاد دانشگاهی را به رئیس این نهاد ابلاغ می کند.

اگر جهاد بخواهد با دولت همراه باشد، «باید برای انتصاب در رده معاونین، مدیران کل و رؤسای واحدهای بزرگ جهاد دانشگاهی و واحدهای استانی استعلام انجام شود.» این خواسته ای بود که دکتر طیبی برای آنچه «حفظ جهاد و زیر سئوال نرفتن جایگاه مدیریتی» آن گفته می شود با آنها موافقت می کند. 

بی سرانجامی یک ملاقات
بر اساس این توافق در واپسین روزهای سال 88 میان رئیس دفتر رئیس جمهور و رئیس جهاددانشگاهی مقرر می شود که او به کار ادامه دهد ولی تقاضای گفت و گو و مذاکره با رئیس‌جمهور بعد از عید نوروز به دلیل سفر به نیویورک و سفرهای استانی به سرانجامی نمی رسد.  

پایان غیبت چندین ماهه دولتی ها
اواخر خردادماه 89 مطلع دیگری بود که دولت به یاد جهاددانشگاهی افتاد. در حالی که اعضای دولتی هیات امنا از دی ماه سال قبل یکی از غایبان به حساب می آمدند اما در اواخر خرداد ماه همه پیغام می دهند که در جلسه آتی در صورتی که موضوعات جاری و داخلی جهاد در دستور کار نباشد و با دستور کار انتخاب رئیس جدید حضور خواهیم یافت.

بر این اساس در 28 تیر ماه جلسه هیات امنای جهاددانشگاهی با حضور همه اعضا تشکیل شد.

جلسه ای که سه عضو هیات علمی جهادددانشگاهی به علاوه رئیس این نهاد و رئیس نهادنمایندگی مقام معظم رهبری، دو وزیر، معاون رئیس جمهور و دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در آن حضور داشتند.  

رونمایی از نظر نهایی
این جلسه پیش از آنکه فرصتی برای رایزنی برای رئیس جدید باشد معرفی گزینه دولت برای تصدی ریاست جهاددانشگاهی می شود اما گزینه دولت هیچکدام از گزینه های از پیش شایع شده نبود و حتی چهره ای همچون دکتر واعظ زاده معاون سابق علمی رئیس جمهور نیز نبود.

موضوعی که ظاهرا بدون اطلاع مخبر دزفولی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، مرضیه وحید دستجردی وزیر بهداشت و حجت الاسلام محمدیان رئیس نهادنمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاهها مطرح شد.

رزومه «دکتر یادگاری» در این جلسه برای اولین بار به سمع حاضران می رسد تا جایی که اعتراض تعدادی از اعضای جلسه را به دنبال می آورد ولی یک جمله تکلیف کار را مشخص می کند«چون دیر می‌شود، اگر نمی‌شناسید، رأی ندهید!»

بر این اساس اعضای هیات علمی جهاد «طیبی» و از سوی دیگر« یادگاری» را انتخاب می کنند تا نتیجه رای گیری 5 به 4 شود و در برگه A5 صورت جلسه که پیش از این نوشته شده و فقط جای امضا و تعداد رأی آن خالی بود نام  فرد منتخب نوشته شود. 

بر اساس اساسنامه جهاددانشگاهی رئیس جهاد پس از این باید در نامه ای به دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی فرد پیشنهادی هیات امنا را برای بررسی و انتصاب از سوی این شورا معرفی کند. اقدامی که آن را وزیر علوم انجام می دهد و صورت جلسه این بار توسط وی به شورای عالی انقلاب فرهنگی داده می شود تا در جلسه روز سه شنبه29 تیر - یعنی یک روز بعد از این تصمیم گیری-  در دستور کار قرار گیرد.  

پایان با فکس
انتخاب رئیسی ناشناخته برای این نهاد دانشگاهی و علمی باعث می شود که دوشنبه شب 28 تیرماه تعدادی از مدیران برتر جهاددانشگاهی با توجه به اینکه مقام معظم رهبری نظر ویژه ای بر روی این نهاد دارند در جلسه ای که تا ساعت 11 شب ادامه می یابد تصمیم می گیرند تا در نامه‌ای به مقامی عالی نسبت به این روند معترض شوند. در این نامه درخواست می شود که بررسی صورت جلسه ارسالی از دستور کار جلسه هیات امنای جهاد دانشگاهی در جلسه سه شنبه حذف شود. فردای آن روز این دستور کار از جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی حذف می شود.

اما روز چهارشنبه با فکسی که به دفتر طیبی رئیس جهاد دانشگاهی ارسال می‌شود شرایط تغییر می کند؛ بر اساس این فکس آقای دکتر یادگاری به عنوان سرپرست جهاد دانشگاهی منصوب می شود و رونوشتی از این حکم نیز به مخبر دزفولی جهت طرح در شورای عالی انقلاب فرهنگی زده می شود.

روز بعد دکتر یادگاری با حضور در ساختمان جهاد دانشگاهی و ملاقات با طیبی و ورود به اتاق رئیس پیش از تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی و با حکم سرپرست در این نهاد حضور می یابد. 

نگرانی از سیاسی شدن
نگرانی از سیاسی شدن مساله جهاددانشگاهی موضوعی است که تا کنون از هرگونه اظهار نظر درباره رویدادهای این نهاد علمی دانشگاهی جلوگیری کرده است تا جایی که بسیاری از مسئولین و اعضای هیات علمی این نهاد از هرگونه اظهارنظر درباره رویدادهای رخ داده خودداری می کنند.

آنها می گویند که «هیچ مرجع و پناهگاهی جز مقام معظم رهبری را برای حل این موضوع نمی‌شناسیم و به کسی جز ایشان امید نبسته‌ایم.»

نگرانی از اثرات و مشکلاتی که «رئیس بیرونی» بر ظرفیت‌های این نهاد می گذارد یکی از دغدغه های موجود است. این در حالی است که هم اکنون چهره های با سابقه ای در این نهاد برای اداره آن وجود دارد که از جمله می توان به دکتر واعظ زاده اولین رئیس جهاد دانشگاهی پس از دوران مدیریت شورایی و دکتر منتظری رئیس سابق جهاد دانشگاهی اشاره کرد.

کد خبر 82903

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =