۰ نفر
۲۷ شهریور ۱۳۸۹ - ۱۳:۳۳

نامجو با اشاره به جریمه مشترکان پرمصرف گفت:این قبض ها بدون یارانه محاسبه شده است؛ منتها براساس قانون ابلاغی دو سال پیش نه قانون هدفمندشدن یارانه‌ها.

وزیر نیرو گفت: دولت به دلیل حساسیت و بالا بودن یارانه‌های مصرفی در بخش انرژی‌، کار را از برق شروع کرده ضمن اینکه ما بسته پیشنهادی قیمت خود را هم به دولت داده ایم. احتمالا پس از جمع و جور کردن بسته انرژی و برق نوبت به آب هم می‌رسد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، مجید نامجو درباره علت افزایش صورتحساب‌های برخی از مشترکان برق در شهریورماه اظهار داشت: افزایش قیمتی در کار نبود. امسال هوا به شدت گرم شد و حجم استفاده از کولرهای گازی به طور عجیبی افزایش پیدا کرد. همان طور که می‌دانید کولر گازی چهار برابر کولر آبی برق مصرف می‌کند. این دو عامل باعث شد تا اثر مضاعفی روی میزان مصرف برق در کشور گذاشته شود. تعرفه‌های برق منحنی است که هرچه به سوی افزایش مصرف حرکت کند افزایش قیمت هم به همان نسبت بالا می‌رود. به همین دلیل وقتی که مصرف بالا رفته قیمت هم به شکل پلکانی افزایش پیدا می‌کند. اما نکته‌ای که برخی رسانه‌ها به آن اشاره نمی‌کنند این است که این افزایش مصرف درچه دهکی اتفاق افتاده است.

وی افزود: دهک دهم بیشترین میزان مصرف برق را داشته است. قطعاً این رقم در دو ماه بعدی کاهش پیدا می‌کند. این اتفاق را هر ساله داریم به ویژه در تیر و مرداد که این اعتراض‌ها به اوج خود می‌رسد. از نظر اینکه برق اجازه داشته باشد تعرفه و قیمت را تغییر دهد چنین چیزی صحیح نیست که متأسفانه یرخی‌ها سعی دارند این ابهام را در جامعه به وجود بیاورند.

وزیر نیرو خاطر نشان کرد: روند ورود کولر گازی سال به سال به صورت تصاعدی بالا می‌رود. یک سری از این واردات به صورت رسمی است و بخش عمده‌ای هم به طور غیر‌رسمی و قاچاق وارد کشور می‌شود که رشد چشمگیری داشته است. در کنار محل زندگی خودمان‌، مجتمع‌های زیادی وجود دارند که وقتی نمای بیرونی آنها را با سال گذشته مقایسه می‌کنم با حجم زیادی از کولرهای گازی رو به رو می‌شوم که امسال در منازلشان نصب شده است.

نامجو درباره اجرای قانون هدفمندی یارانه ها گفت: در سناریوهای ما چنین چیزی وجود ندارد که بخواهیم قیمت واقعی برق را به یکباره از مردم اخذ کنیم چرا که قانون این اجازه را به ما نداده است. قانون از دیگر سو به ما گفته که اگر قرار است قیمت را واقعی کنید، راندمان نیروگاه‌های خود را افزایش دهید. تلفات را کاهش دهید. پیش بینی شده است که از محل صرفه‌جویی‌های حاصل شده از هدفمند شدن یارانه‌ها‌، بتوانیم این امور را انجام دهیم.

وی درباره قیمت برق اظهار داشت: مردم فکر می‌کنند که قرار است از ماه آینده و با اجرای قانون هدفمند شدن‌، محاسبه کردن قیمت تمام شده برق در دستور کار قرار ‌گیرد که اشتباه است. این خانواده‌ها زیاد مصرف کردند و بر اساس قانون تکلیفی سال 87 برای آنها قبض صادر شد. طبق آخرین بررسی‌ها 26 صدم درصد کل مصرف‌کنندگان برق کشور شامل این گروه می‌شوند. قرار نیست این درصد ‌اندک نماینده کل مردم باشند. اگر هوا گرم شده است و استفاده از وسایل سرمایشی رشد کرده است پس چرا برای 70 درصد مشترکان برق کشور اتفاقی رخ نداده است.

وزیر نیرو قبض‌هایی که برای این درصد کم صادر شده است را نشاندهنده وضعیت پنج سال آینده دانست و افزود: این قبض ها بدون یارانه محاسبه شده است؛ منتها براساس قانون ابلاغی دو سال پیش نه قانون هدفمندشدن یارانه‌ها. از مردم خواهش می‌کنم که به این نکته توجه کنند که این اتفاق به خاطر هدفمند شدن یارانه‌ها نیست. همان طور که ذکر شد قیمت‌ها پلکانی است و زمانی که این پله‌ها را با هم جمع می‌زنیم، عددش بیشتر از رقمی می‌شود که بخواهیم قیمت آزاد برق را حساب کرده و در قیمت آزاد هرکیلو وات ساعت ضرب کنیم و صورتحساب مشترک را حساب کنیم. به همین علت‌، نرم افزارمان‌، این محاسبه پلکانی را کنار می‌گذارد و برایش سقف تعیین اگر صورتحساب مشترک از سقف بالاتر زد، در این صورت کل کیلو وات‌های مصرف شده را با قیمت 77 تومان و سه ریال که بر اساس قانون به ما اجازه داده شده تا آن را برای پرمصرف‌ها محاسبه کنیم ضرب کرده و قیمت را محاسبه می‌کنیم.

نامجو خاطر نشان کرد: اگر صورتحساب مشترک از سقف بالاتر زد، در این صورت کل کیلو وات‌های مصرف شده را با قیمت 77 تومان و سه ریال که بر اساس قانون به ما اجازه داده شده تا آن را برای پرمصرف‌ها محاسبه کنیم ضرب کرده و قیمت را محاسبه می‌کنیم. قیمت واقعی این نیست.

وی قیمت فعلی که برای پرمصرف‌ها ثبت شده‌ است را بر اساس قانون دو سال پیش ذکر کرد و افزود: مجلس در قانون بودجه سال جاری تکلیف کرده است که قیمت برای این گونه مصرف‌کنندگان 88 تومان و دو ریال است. در پنج سال آینده پیش بینی می‌شود این رقم به 100 تومان به ازای هر یک کیلو وات ساعت برسد.

وزیر نیرو در ادامه گفت: این بحث کاملاً جدای هدفمند شدن است چرا که جریمه‌ها را نیز شامل حال پر مصرف‌ها می‌کند. تغییر رفتار باید در مشترکان پرمصرف رخ دهد. برای کسی که مثلاً قبض 500 هزار تومانی برایش ارسال شده هر دوره قابل تحمل نیست که چنین صورتحسابی برایش صادر شود پس به سمت کاهش مصرف و رعایت الگوی مصرف حرکت می‌کند. حلقه رابطه ما با مشترک، کنتور است که امکان دستکاری آن هم وجود ندارد. اگر رقم برخی قبض‌ها بالا رفته بر اساس ثبت این کنتورهاست که هیچگونه محلی از ابهام برای آن باقی نیست. مضاف بر اینکه تعرفه‌های ترجیحی‌، تشویقی و... هم در این میان می‌تواند نقش ویژه‌ای را در تغییر مصرف مشترک ایفا کند. شما وقتی با مشترکی مواجه هستید که 28 هزار مگاوات و 10 برابر استاندارد برق مصرف داشته است با بهره گیری از چه ابزاری می‌خواهید مصرفش را کاهش دهید.

نامجو درباره بهای هر کیلو وات ساعت و میزان افزایش برق اظهار داشت: وزارت نیرو سناریوهای خود را به دولت و کارگروه طرح تحول داده است و باید دید چه قیمتی قرار است اعلام شود. وزارت نیرو به همان افزایش 20 درصدی در هر سال معتقد است اما باید دید که کارگروه‌، قیمت گاز تحویلی به نیروگاه‌ها را چه میزان محاسبه می‌کند تا با توجه به قیمت خوراکمان، برق هم قیمت‌گذاری شود. بسته‌هایی که برای حامل‌های انرژی در نظرگرفته شده، روی هم تأثیر دارند که کارگروه طرح تحول در حال بررسی این تأثیرات و گزینش بهترین راهکار هستند. اجازه بدهید دولت تصمیم بگیرد و در مرحله بعد وزارت نیرو و مردم رفتارهای خود را بر اساس آن تنظیم کند. دولت توجه ویزه‌ای به قبض‌ها داشته و سعی دارد شرایطی را فراهم کنند که مردم با افزایش قیمت‌های جهشی مواجه نشوند. ضمن اینکه 70 درصد مردم الگوی مصرف را رعایت می‌کنند و نباید نگران چنین موضوعاتی باشند.

وی درباره قیمت تمام شده برق نیز گفت: طبق قانون بودجه سال 89 قیمت آزاد برق 832 ریال است. متوسط فروش برق ما از خانگی، تجاری و صنعتی 16 تومان است. خانگی 12 تومان‌، دو تومان کشاورزی و بقیه هم که رقم خود را دارند.

نامجو در ادامه درباره قیمت برق بعد از هدفمندی یارانه اظهار داشت: دولت تکلیف کرده که قیمتی را اعلام نکنیم چون ممکن است تبعاتی را در کشور ایجاد کند. سناریوهای ما اعلام شده و کارگروه کارشناسی کرده است. اجازه دهید بحث قیمت حامل‌های انرژی به دولت دهم شانه خود را زیر کار قرار داده است به همین جهت برای اجرای قانون بزرگی مثل هدفمند شدن یارانه‌ها باید اختیارات ویژه‌ای به دولت می‌داد تا این قانون به بهترین شکل انجام شود. اجازه دهید بحث قیمت حامل‌های انرژی به دولت دهم شانه خود را زیر کار قرار داده است به همین جهت برای اجرای قانون بزرگی مثل هدفمند شدن یارانه‌ها باید اختیارات ویژه‌ای به دولت می‌داد تا این قانون به بهترین شکل انجام شود.

کد خبر 93465

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =