میکروارگانیسم‌های سمج می‌توانند با کند کردن روند رشد خود در مقابل اثرات مخرب آنتی‌بیوتیک‌ها مقاومت کنند. از باکتری‌ عامل ایجاد آکنه گرفته تا سل و حتی مسمومیت‌های غذایی در این گروه دیده می‌شوند.

محبوبه عمیدی: میکروارگانیسم‌های متعددی را می‌شناسیم که در برابر آنتی‌بیوتیک‌ها مقاوم شده‌اند. این میکروب‌ها نتیجه استفاده نادرست از آنتی‌بیوتیک‌ها و جهش‌های متعدد برای ادامه حیات هستند. اما دسته دیگری وجود دارند که شیوه ساده‌تری را برای مقابله با داروها انتخاب کرده‌اند. آنها وارد دوران کمون می‌شوند یا به عبارت ساده‌تر خودشان را تا مهیا شدن شرایط رشد به خواب می‌زنند! در میان این میکروارگانیسم‌ها که شیوه رشد بسیارکند یا توقف آنرا برای ادامه حیات در حضور داروها به کار می‌گیرند، تعدادی از خطرناک‌ترین باکتری‌های جهان به چشم می‌خورند که قرن‌هاست دارند قربانی می‌گیرند. نیوساینتیست در گزارشی به معرفی تعدادی از این میکروارگانیسم ها پرداخته است.

 •   شاید نام مایکوباکتریوم توبرکلوزیس به گوشتان نخورده باشد، اما حتما در مورد بیماری سل شنیده‌اید. پزشکان احتمال می‌دهند شکل غیرفعال این باکتری که عامل یکی از مهلک‌ترین بیماری‌های انسانی است در بدن حدود یک‌سوم جمعیت جهان وجود داشته باشد. فرم غیرفعال باکتری می‌تواند با ضعف سیستم ایمنی فرد فعال شود.
 • استافیلوکوکوس اورئوس یا استاف طلایی که می‌تواند طیف وسیعی از مشکلات از مسمومیت‌های غذایی گرفته تا عفونت‌های پوستی مانند زردزخم را ایجاد کند، بیشتر از اینکه به میکروب‌های سمج مربوط باشد، به گروه superbug که سویه‌های بسیارخطرناک میکروبی مقاوم نیز بخشی از آنها هستند، تعلق دارد. این باکتری در برابر آنتی‌بیوتیک متیسیلین مقاوم است.
 • سودوموناس آئروژینوزا که در اغلب منابع آب جهان دیده می‌شود، در بسیاری از موارد بی‌خطر است اما در افرادی که دچار ضعف سیستم ایمنی بدن هستند می‌تواند عفونت ریوی ایجاد کند. عفونت‌های ریوی ناشی از این باکتری در بیمارانی که دچار بیماری ژنتیکی سیستیک فایبروزیس هستند در بسیاری از موارد به مرگ می‌انجامد.
 • این باکتری کوچک که به یکی از سلول‌های لوزه انسان متصل شده یک استرپتوکوک است. این باکتری عامل ایجاد گلودردهای عفونی استرپتوکوکی است.
 • اشریشیا کولی یکی از میکروارگانیسم‌های فلور طبیعی روده انسان است اما نمونه‌هایی از این باکتری مانندH7:0157 که قادر به تولید سم و ایجاد اسهال خونی هستند، می‌توانند باعث از کار افتادن کلیه‌ها در فرد و حتی مرگ او شوند.
 • پروپیونی‌باکتریوم اکنس باکتری خطرناکی نیست اما بسیاری از افرادی که دوران بلوغ را پشت سر گذاشته‌اند از آن خاطره خوشی ندارند. این باکتری یکی از میکروارگانیسم‌هایی است که در دوران بلوغ با شکستن چربی‌ها طی فرایندی که دقیقا روشن نشده باعث ایجاد آکنه در بدن فرد می‌شوند.

53273

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 1
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام IR ۱۵:۵۳ - ۱۳۹۱/۰۱/۱۸
  16 1
  ای کاش میشد باکتری ایجاد اکنه رو زیر پام له کنم