۱۰ نفر
۱۶ مهر ۱۳۹۸ - ۰۷:۳۵
اخلاق پدرانه و سبکِ پدر روزنامه‌نگاری آنلاین

دکتر یونس شکرخواه را نخستین بار در فیلم «خانه خلوت» -اثر ماندگار صباغ‌زاده - دیدم، بی آن که بشناسم.

این فیلم را بس که دوست داشتم بارها و بارها دیدم و در آن سالهای آغازین دهه هفتاد هر بار در سکانس روزنامه آن روزنامه نگار عینکی دوست داشتنی با آن ریش بلند مشکی را می دیدم. بی آن که بشناسم و بدانم کیست!
یکی دو سال بعد که پایم جدی تر به روزنامه هایی مثل کیهان و اطلاعات باز شد باز هم در تحریریه کیهان همان روزنامه نگار دوست داشتنی را- بی آن که بشناسم- دیدم تا نیمه دهه هفتاد که درگیر تأسیس "خانه روزنامه نگاران جوان" شدیم و در گفتگو با دکتر حسام الدین آشنا -آقا حسام آن روزها- نامی از آقای یونس شکرخواه به میان آمد و مشتاقانه به سراغش رفتیم و از همان روزها باب آشنایی و ارادتی گشوده شد که به شاگردی و همکاری انجامید و بعدها به دوستی و برادری رسید.

دکتر یونس شکرخواه که او را بیشتر به عنوان روزنامه نگار می شناسند، مترجمی توانا، معلمی کم نظیر و دانشمندی عمیق است که اکنون در پایان یک دوره حرفه ای کار در روزنامه همشهری بازنشسته شده و همچنان در سنگر مدیریت علمی خود در دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران مشغول خدمت است.

از نظر من البته جنبه های اخلاقی و شخصیتی دکتر شکرخواه بسیار ارزشمندتر و مهمتر است که معمولا کسی از دور چندان با آن ویژگی ها آشنا نیست.

در طول حدود بیست و چهار پنج سال مسایلی را در سلوک فردی و سجایای اخلاقی ایشان دیده ام -که می دانم به نقل آنها راضی نیستند- که گواهی می دهد دکتر شکرخواه ریشه ای پنهان و بسیار عمیق تر از این شاخ و برگ آشکار و پرثمر و سایه گستر دارند.

تنها شاگردپروری و معلمی پدرانه و محبت آمیز ایشان که در آن از استاد خود مرحوم محمدکاظم معتمدنژاد الگو گرفته اند می تواند یک سبک و شیوه قابل توجه در پرورش نیروی انسانی حرفه ای و علمی به شمار آید.

در طول همه این سالها و همچنان دکتر یونس شکرخواه هر روز با تاکسی و اتوبوس در سطح شهر تردد می کند و از دانشگاه به روزنامه همشهری -که برای آن همشهری آنلاین را تأسیس کرد و به عنوان پدر روزنامه نگاری آنلاین شناخته شد- می آید و می رود و شهروندان از کنار او -بی آنکه او را بشناسند- می گذرند.

شاید یکی از همین رهگذران که امروز ناشناس از کنار او می گذرد بعدها که بفهمد از کنار چه استوانه ای گذشته است برای صدسالگی او بنویسد!

* استاد دانشگاه و کارشناس مسائل دینی

کد خبر 1308126

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 17
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • علی US ۰۸:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۶
  3 1
  مردی نازنین از دیار عاشقان است دکتر شکرخواه
  • مسعودی IR ۰۸:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۶
   2 0
   مردی که اخلاقی دارد به وسعت همه عاشقان روزنامه نگاری. دکتر شکرخواه یعنی عشق
  • فریدون IR ۰۹:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۶
   2 0
   شکرخواه اسمش هم با مفهموم است. دقت کنید این مرد همیشه شاکر بوده و شکر و اخلاص و صفا توی چهره اش پیداست
  • کرمانی US ۰۹:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۶
   7 0
   دکتر شکر خواه رو از نزدیک نمی شناسم اما حاج آقای زائری رو دوست دارم و سخنرانی هاش رو . تشکر از آقای زائری مهربان که در نوشته هایش همیشه صمیمت و دوستی جاری ست. دوستت داریم مرد مهربان.
 • سعید US ۰۸:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۶
  3 1
  برای موسسه همشهری باید متاسف بود که چنین استادی رو از دست داد
  • IR ۰۸:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۶
   3 1
   این همه نتیجه دوره مدیریتی اصلاح طلب ها در همشهری . این نیز بگذرد. خون دلی که این مدیران ... در دوره این شوررای شهر اصلاح طلب به دل دکتر شکرخواه و استاد صدیقی و...دادند مثال زدنی است. اصلاح طلبانی مدعی و قدرنشناس که نه در سیاست کاری کرده اند و نه در فرهنگ جز ادعاهای توخالی عملی از آنان دیده شده
  • IR ۰۹:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۶
   4 1
   عزیز جون شما اصولگراها چه گلی به سر مردم زدید که حالا گیر میدی به اصلاح طلب ها!!!
  • IR ۰۹:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۶
   2 1
   چه ربطی داره باز قدردانی از یه استاد و شما ها سیاسیش می کنید . بالاخره هرکی بازنشسته میشه دیگه . حالا اگه دوره مدیریتی اصولگراها بود باید می گفتیم شما اصولگراها قدر استاد رو ندونستید؟!!! عجب آدمایی پیدا میشن والا
 • شریفی US ۰۸:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۶
  1 1
  سلام ممنون از این یادداشت ها اما چرا ایشون باید بازنششته بشه و کناره بگیره چرا سیستم های شما اجازه میده این تجربه ها کناره بگیرن؟ این مملکت با این وضع قدرنشناسی از دارایی های علمی خودش کجا داره میره
 • شهاب US ۰۸:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۶
  5 0
  زیبا نوشتید قلمی زیبا از مردی زیبا برای استادی زیبا ممنون از آقای زائری برای قدرشناسی شون
 • یک دوست قدیمی IR ۰۸:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۶
  3 0
  دکتر شکرخواه رو باید پدر اخلاق روزنامه نگاری معرفی کرد . او رو فقط باید از نزدیک دید با نوشته واز دور هیچی به دست نمیاد. خیلی ها ادعا دارن. خیلی ها حرف میزنن. همه استادا خوبی هایی دارن اما دکتر یونس آنچه همه خوبان دارند رو یکجا داره بعلاوه اینکه در ذات شخصیتش یک عرفان و اخلاق والا نهفته است. فیلم بازی نمی کنه خود خود خودشه اصل اصل اصل
  • US ۰۹:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۶
   2 0
   آفرین بر این نظر که خیلی دقیق نوشتید
 • IR ۰۸:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۶
  2 0
  دست مریزاد عالی بود
 • تهرانی IR ۰۹:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۶
  2 0
  درود بر شکرخواه بزرگ که هیچ وقت به سیاست حاکمان هیچ احتیاجی نداشته و حاکمان همواره به او محتاج بوده اند
 • سید IR ۰۹:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۶
  2 0
  شکرخواه مردی برای دوست داشتن استاد دوستی
 • م.ت IR ۱۰:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۶
  2 0
  پدر روزنامه‌نگاری آنلاین سلام. از اینکه از همشهری رفتید بسیار ناراحتیم و دوستتان داریم. لبخند پرنشاط هر روزتون رو دیگه در تحریریه نداریم
 • حمیدی از کرمان US ۱۳:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۶
  1 1
  آقای دکتر زائری نازنین مطالب خوبت رو دنبال می کنم