• مدیران ما از آمریکا موفق‌ترند

  مدیران ما از آمریکا موفق‌ترند

  رضا حسینی‌جبلی: اگر نگاهی به رفتار بعضی از دستگاه‌های اجرایی که با مردم سر و کار دارند بیندازیم می‌بینیم برای ایجاد بدبینی مردم نسبت به عملکرد دولت و نظام بسیار پیشتازتر از آمریکا و دشمنان دیگر عمل می‌کنند و انصافا موفق هم هستند.

 • از قبل برنده نیستیم

  از قبل برنده نیستیم

  اصولگرایان اگر می‌خواهند در انتخابات سال ۹۸ اقبال به دست آورند از الان باید شروع به بازسازی و احیای سرمایه اجتماعی خود کنند و این اتفاق با شعار، حرف و سخنرانی انجام نمی‌شود.

 • آخر شاه‌منشی، کاه‌کشی است

  آخر شاه‌منشی، کاه‌کشی است

  مرتضی بهشتی: ضرب المثل‌ها با انسان، حرف می‌زنند.

 • هزینه‌های جاری و سرمایه‌ای

  هزینه‌های جاری و سرمایه‌ای

  غلامرضا فدایی: هویت و شخصیت یک ملت در نظام بودجه‌ریزی و تخصیص‌هایی که صورت می‌گیرد متجلی می‌شود.

 • یک سال پس از داغ کرمانشاه/ چند نکته مهم از یک زلزله پرقدرت

  یک سال پس از داغ کرمانشاه/ چند نکته مهم از یک زلزله پرقدرت

  یک سال پس از زلزله کرمانشاه، هنوز این زخم بزرگ به خوبی و تمامی درمان نشده است. البته دستگاه‌های مسئول همچنان انجام وظیفه می‌کنند و کمک‌های مردمی نیز هنوز ادامه دارد. با این حال راه نرفته در این زمینه بسیار است، اما فهرست کارهای انجام شده هم کوتاه نیست.

 • نشست پاریس و ۱۰ میلیون کشته‌های ایرانی

  نشست پاریس و ۱۰ میلیون کشته‌های ایرانی

  در حالی فرانسه میزبان دشمنان دیروز و دوستان امروز در یکصدمین سالگرد پایان جنگ جهانی اول است و آلمان سرسخت‌ترین دشمن سابق متفقین در آن شرکت دارد که ایران غایب بزرگ این نشست است.

 • پوپولیسم با معیشت مردم چه می‌کند؟

  پوپولیسم با معیشت مردم چه می‌کند؟

  راه شکست و مقابله با تبعات مخرب پوپولیست فقط در یک کلمه خلاصه می‌شود: کارآمدی! آن هم نه در حرف که در عمل. سیاست‌مداران و دولتمردان باید خطر ظهور این گروه را جدی بگیرند و به جای پرداختن به مسائل فرعی، موضوعات اصلی مردم را حل کنند. وگرنه باز هم سیکل ناکارامدی/فرصت‌طلبی  تکرار خواهد شد و مردم گرفتار و تحت فشار معیشت گرفتارتر خواهند شد.

 • اسطوره‌های گمنامِ حماسه‌ساز

  اسطوره‌های گمنامِ حماسه‌ساز

  علیرضا اکبری: به بهانه فقدان حمید هوشنگی، که اسطوره شهید فهمیده را پرداخت.

 • موتلفه این سنگرش را هم واگذار کرد؟

  موتلفه این سنگرش را هم واگذار کرد؟

  مجید تولایی: «مؤتلفه متعهد بود که حرکت باید در رابطه با مرجعیت و روحانیت مبارز و متعهد جلو برود و هویت اصیل اسلامی خودش را حفظ کند» این تعبیری است که در مرامنامه حزب موتلفه به نقل از شهید بهشتی آورده شده است. موتلفه‌ای که همواره در حرکت تشکیلاتی خود از هیات‌های مذهبی تا جمعیت و حزب‌گرایی از حرکت بر مدار روحانیت اصیل و مرجعیت معظم سخن گفته است و هر سال به بهانه سالگرد شهدای موتلفه، اعضای شورای مرکزی آن، راهی قم می‌شوند و در بیوت مراجع در مقابل آن‌ها سر به زیر می‌اندازند تا مقلد بودن خود را حتی در عرصه سیاسی به نمایش بگذارند.

 • برنامه جهانگیری برای آینده

  برنامه جهانگیری برای آینده

  اسحاق جهانگیری نیروهای اصلاح‌طلب را لیدری می‌کند تا به مجلس راه پیدا کنند اما خودش وارد این صحنه نمی‌شود.

 • تحولات در ازبکستان و فرصت‌های ما

  تحولات در ازبکستان و فرصت‌های ما

  محسن پاک‌آیین: تغییرات و تحولات در ازبکستان جدی است و نشان می‌دهد که این کشور از رویکردهای بدبینانه دوران اسلام کریم اف فاصله گرفته و فرصت‌های همکاری با تاشکند برای همه کشورهای منطقه از جمله ایران فراهم است.

 • سیطرهٔ تفکر صدرایی و تأثیر آن در مفهوم علم

  سیطرهٔ تفکر صدرایی و تأثیر آن در مفهوم علم

  رسول جعفریان: سیطرهٔ فلسفهٔ صدرایی در میان ما، تأثیر مستقیم در نوع فهم ما از مفهوم علم داشته و ما طی چند قرن گذشته، زیر سایه مفهومی از علم که ریشه در فلسفه‌های مشائی و اشراقی و سپس حکمت متعالیه داشته، نتوانسته‌ایم درک درستی از دانش طبیعی داشته باشیم.

 • شهردار تهران

  شهردار تهران

  عباس آخوندی: انتخاب شهردار تهران موضوعی است که مدتی است نقل محفل‌هاست. در تهران، این انتخاب فراتر از تعیین یک شهردار برای یک شهر است چرا که این انتخاب در تنظیم نگاهی ملی به آینده توسعه‌ی شهری در ایران تاثیر فراوانی دارد. بنابراین، سؤال بنیادین این است که انتظار داریم شهردار چه مساله‌ای را حل کند؟ و یا بهتر بگوییم شهردار در کنار شورای شهر و در هماهنگی با دولت مرکزی چه مساله‌ای را می‌خواند حل کنند؟

 • درس‌هایی از مناظرهٔ کچویان و عبدی بر سر «فروپاشی اجتماعی»

  درس‌هایی از مناظرهٔ کچویان و عبدی بر سر «فروپاشی اجتماعی»

  رضا دانشمندی: در مناظره/جدل علاوه بر استدلال، صورت‌بندی درست آن، رعایت منطق، و پرهیز از تناقض، بهتر است به نکات ذیل هم توّجه شود.

 • مصداقی از انقلابی‌گری مطلوب رهبری

  مصداقی از انقلابی‌گری مطلوب رهبری

  محمدمهدی اسلامی: «آیا عسگراولادی به دامن فتنه افتاده است؟» مرحوم حبیب الله عسگراولادی که این تیتر را بر فراز مقاله ام در هفته نامه شما دید - همان وسط جلسه - رو به من که کنار دستش نشسته بودم کرد و آرام و با محبتی خاص پرسید: «واقعا شما هم فکر می کنی من به دامن فتنه افتاده ام؟»

 • عوض کردن جای دوست و دشمن

  عوض کردن جای دوست و دشمن

  محسن اسماعیلی: ممکن است تاکید بر اجتماع و ائتلاف این پرسش را پدید آورد که مگر برائت و تبرّی از احکام مسلّم و فروعات مهم دین ما نیست؟ و آن همه ترغیب برای اعلام بیزاری و برائت صورت نگرفته و آن همه پاداش برای آن تعیین نشده است؟ اگر قرار بر اتحاد و الفت باشد، پس بیزاری و دشمنی برای چه وقت است؟

 • علی بن موسی الرضا(ع) به روایت کتاب «الثقات» نوشته «ابن حِبّان»

  علی بن موسی الرضا(ع) به روایت کتاب «الثقات» نوشته «ابن حِبّان»

  سیدعباس صالحی : چندی قبل، به کتاب «الثقات» نوشته «ابن حِبّان» (م ۳۵۴ ق) مراجعه‌ای داشتم. عنوان «علی بن موسی الرضا(ع)» را دیدم؛ مختصر و کوتاه بود، چه این که کتاب در دانش رجال تدوین شده ‌است و چونان شیوه‌ای را دارد. اما همان عبارات مختصر، من را سرشار از لذت و بهجت کرد. همان زمان، چونان هر مائده غیر معهود، لذت این دیدار غیر منتظر را با برخی از دوستان تقسیم کردم. اما اینک در آستانه میلاد آن امام مِهر(ع) دریغم آمد که این قطعه مهربانی را عمومی‌تر نکنم.

 • نقدی بر لایحه جدید قانون مطبوعات

  نقدی بر لایحه جدید قانون مطبوعات

  رضا تاجگر: اخیراً اطلاع رسانی شد که لایحه «قانون مطبوعات و خبرگزاری‌ها» در ۱۱۸ ماده قرار است به‌زودی تقدیم مجلس ‌شود.

 • ضرورت‌های تحول در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی

  ضرورت‌های تحول در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی

  مجید ابهری: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از ترکیب وزارت کار و امور اجتماعی، رفاه و تعاون تشکیل شده و گسترده ترین سازمان در بین نهادهای دولتی در خدمت گذاری بخش های کم درآمد است.

 • تعرض به بزرگان حوزه و شیعه

  تعرض به بزرگان حوزه و شیعه

  هادی انصاری: با آیة الله العظمی سید محمدجواد علوی _بروجردی دامت برکاته بیش از دو دهه است که معاشرت دارم و مستقیم و غیر مستقیم از دروس و مباحث خصوصی تا سخنرانی های علمی و ارزشمندشان در همایش ها و مجالس دینی در داخل و خارج کشور استفاده کرده و بهره برده ام . سفرهای متعددی را توفیق داشته ام که در رکاب ایشان ودر کنارشان باشم.

 • مخالفان صلح امام حسن(ع)

  مخالفان صلح امام حسن(ع)

  به نظر می‌رسد غفلت از مفهوم وسیع جهاد و یکسان‌انگاری جهاد و جنگ موجب شده بود مخالفان صلح امام حسن علیه السلام چنین بپندارند که با ترک جنگ و برقراری صلح یک ارزش دینی زیر پا گذاشته شده است.

 • خیلی هم نابغه نبود!

  خیلی هم نابغه نبود!

  مهدی بذرافکن: این مطلب را برای دفاع از «نابغه» و تمام واژه‌های هم ردیف آن می‌نویسم.

 •  چیستی و کیستی امیرانتظام

   چیستی و کیستی امیرانتظام

  عباس سلیمی‌نمین: مگر آقایانی که امیرانتظام تعبیر مجرمانه «خون‌آشام» را در مورد آن‌ها به‌کار می‌برد جرمشان جز آن بود که از اسناد به دست‌آمده از سفارت، جاسوس بودن آقای امیرانتظام را استنباط کردند؟ این‌که فردی سخاوتمندانه هرکسی را که مواضعش به مذاق وی خوش نمی‌آید وقیحانه «خون‌آشام» می‌خواند آیا خود دلالت بر احساس برخورداری از پشتیبانی بیرونی‌اش نمی‌کند؟

 • شکست آمریکا قطعی است

  شکست آمریکا قطعی است

  امروز آمریکا بیش از هر زمان دیگری در انزواست که این نتیجه پایداری و ایستادگی ملت ایران در مسیر صحیح و مستقیم است، به طور قطع پایمردی منطبق با منطق جمهوری اسلامی ایران در برابر زورگویی های آمریکا مورد پذیرش آزادمردانی در دنیا قرار خواهد گرفت که این تفکر را پذیرفته و از آن حمایت کنند.

 • تأسیس تمدن مهم است، اما تداوم آن مهم‌تر

  تأسیس تمدن مهم است، اما تداوم آن مهم‌تر

  رسول جعفریان: برخی از دوستان ما که خود را تئوریسین تمدن نوین اسلامی می‌دانند، از تحقق طلیعه‌های آن تمدن سخن می‌گویند.

 • درباره لایحه جدید قانون مطبوعات

  درباره لایحه جدید قانون مطبوعات

  حسین انتظامی: لایحه «قانون مطبوعات و خبرگزاری‌ها» در ۱۱۸ ماده تا چند روز دیگر به مجلس تقدیم می‌شود. این لایحه حاصل حدود ۳ سال کار در ۲ کمیسیون فرهنگی و لوایح دولت بوده است و در فرآیند تدوین و بررسی آن نمایندگانی از رسانه ها در کمیسیون فرعی نیز حضور داشته‌اند.

 • همه‌پرسی درباره آینده سیاسی ترامپ!

  همه‌پرسی درباره آینده سیاسی ترامپ!

  خیلی‌ها از انتخابات میان دوره‌ای به عنوان یک همه‌پرسی درباره آینده سیاسی ترامپ یاد می‌کنند.

 • آمریکا و عزت نفس از دست رفته

  آمریکا و عزت نفس از دست رفته

  به‌راستی از بدو پیروزی انقلاب تا به امروز، چه جنایت دیگری از دست دولت آمریکا برمی‌آمده که تاکنون در حق مردم ایران اعمال نکرده است؟

 • از تهدید و ارعاب ترامپ برای نابودی ایران تا عقب‌نشینی گام‌به‌گام؟!

  از تهدید و ارعاب ترامپ برای نابودی ایران تا عقب‌نشینی گام‌به‌گام؟!

   محمد خدادی: ترامپ دوسال است که همه کشورهای جهان را تهدید، ارعاب می‌کند که چنین می‌کنم و چنان به‌ویژه نوک حملاتش هم  ایرانی‌ها هستند و وعده روز ۱۳ ابان که تحریم کمر ایرانی‌ها را خواهد شکست و نهاتیا به زانو درمی‌آیند و کلی داستان‌سرایی.

 • نباید اشتباهات گذشته را تکرار کرد

  نباید اشتباهات گذشته را تکرار کرد

  هاشم بطحایی‌گلپایگانی: نباید اشتباهات گذشته را تکرار کرد. انگلیسی ها، سعودی‌ها، صهیونیست‌ها و آمریکایی‌ها با دیدن چنین اتفاقاتی خوشحال می‌شوند و کف می‌زنند چون امروز عمود خیمه انقلاب و اسلام را که همانا حوزه علمیه است نشانه گرفته‌اند و می‌خواهند ما به دست خود، به آن ضربه بزنیم بنابراین در این فضا نباید موجی ایجاد کرد و بر امواج بدخواهی دشمنان افزود.