رسول جعفریان، نویسنده و محقق تاریخ در مطلب جدید خود به انتشار کتاب «خاطرات نجف» با مضمون خاطرات نزدیکان امام در دوره اقامت ایشان در نجف، پرداخته است.

جعفریان درباره این کتاب توضیح داده است : «خاطرات نجف» عنوان کتابی است که موضوع خود را ارائه خاطرات کسانی قرار داده است که طی اقامت 13 ساله امام در نجف (1344 - 1357) به نوعی در ارتباط با ایشان بوده و در جریان مسائل انقلاب فعال بوده‌اند. این دوره، به لحاظ شناخت مرحله ای ویژه از تاریخ انقلاب، بویژه به دلیل حضور رهبر انقلاب و محوریت ایشان، نهایت اهمیت را دارد. این افراد از روحانیونی هستند که به امام نزدیک بوده و در چهارچوب یاران ایشان یا نزدیک به ایشان قرار داشته‌اند.

وی با اشاره به اینکه در مجلد اول خاطرات شش تن از روحانیونی به نام های " آیات و حجج اسلام: محمد حسن اختری ؛ اسدالله امامی میبدی ؛ سید عباس خاتم یزدی ؛ محمود قوچانی ، محمد باقر مصطفوی و هادی مقدس" گرداوری شده یک خاطره را بیان کرده است :
هادی مقدس گفته است که وقتی برخی از صداهای اعتراضش علیه دکتر شریعتی بلند شد که در کتاب اسلام شناسی یا فاطمه فاطمه است مطالب کفرآمیزی گفته، امام مسأله را به حاج شیخ حبیب الله اراکی واگذار کرد. او نیز کتاب های شریعتی را خواند و اعلام کرد: هرچه این کتاب ها را خواندم، کفری در آنها نیافتم.

جعفریان درباره اهمیت انتشار این خاطرات گفته است: نکته مهم این که در این کتاب، می‌توان با بسیاری از روحیات و اخلاقیات امام آشنا شد. این که امام پیش ورود به حرم امیر المؤمنین، به زیارت مرقد مقدس اردبیلی می رفته، یا این که مستشکل درس امام چه کسی بوده و امام چه برخوردی برابر وی می کرده به ویژه برخورد امام با ماجرای دکتر شریعتی و درگذشت وی، اطلاعات قابل توجهی در این کتاب دیده می‌شود.

متن کامل این مطلب را اینجا بخوانید.

کد خبر 123141

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 5
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • رها IR ۱۹:۴۲ - ۱۳۸۹/۱۰/۲۴
  3 1
  درود برشریعتی
 • masoud IR ۲۳:۱۷ - ۱۳۸۹/۱۰/۲۴
  2 1
  دیگه فردی مثل شریعتی در تاریخ نخواهیم داشت : http://www.shomaha.com/category/cat-20/
 • بدون نام IR ۲۰:۵۶ - ۱۳۸۹/۱۰/۲۶
  3 0
  عاشقتم دكتررررررررر
 • علي IR ۰۹:۲۰ - ۱۳۸۹/۱۱/۱۱
  3 1
  متاسفانه شريعتي هميشه مظلوم بودگاهي حتي اجازه كتبش را هم نميدادند وگاهي جاسوس ساواك خوانده ميشد خدا رحمتش كند
 • محمد IR ۱۱:۳۴ - ۱۳۹۰/۰۲/۰۶
  2 0
  مرد بود ... کم و بیش از این آدما پیدا میشه ...