۰ نفر
۲۰ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۶:۱۰
رئیس‌جمهور و خطر نخبگان خاموش

جوامع پویا، با تحرک عالمانه اجتماع، زنده و پایدارند. خمود و جمود نتیجه استبداد، بی‌تدبیری، تبعیض، بی‌عدالتی، تیم‌محوری، نبود آزادی و امنیت اجتماعی است. اگر انسان‌ها احساس آزادی داشته باشند و در پی تلاش خود به نتیجه مطلوب دست یابند، تحرک اجتماعی در جامعه هویدا می‌شود و این لازمه هر نوع توسعه و تکامل و ارتقاء حیات معنوی و مادی است.

صرف‌نظر از چگونگی سیاست امور در حوزه حاکمیتی، در تدبیر معیشت و منزلت مردم می‌توان با مختصر اراده و کم‌ترین بهره از دانش و مدیریت، جامعه را از سکون و خفتگی به جد و جهد عملی هدایت کرد، از جمله القاء این اصل اساسی انسانی است که «عمل صالح» با پاداش و تشویق و ترغیب مواجه می‌شود و عمل ناصالح با کیفر و بی‌اعتنایی. رعایت همین نکته به رفع بسیاری از معضلات کمک خواهد کرد. قدردانی از تلاش تلاشگران نه فقط نیاز اجتماعی بشر که ضرورتی اساسی برای تحرک و تکامل اجتماع است. در این میان توجه به نخبگان، هنرمندان، کارآفرینان، تولیدکنندگان و افراد و نهادهایی که عشق به کار و خدمت به مردم ویژگی اصلی آن‌هاست به‌غایت ضروری است. نکته‌ای که دولت تا حد زیادی از آن غفلت کرده است.

به‌ عنوان مثال بیش از ۵ سال است که مراسم اعطای نشان‌های ملی که متولی آن نهاد ریاست جمهوری است، متوقف شده. موزه و سرای چهره‌های ماندگار که محمل بیش از ۲۳۰ نخبه کشور است عملا به بهانه تعمیر بلااستفاده شده است. چرا مهم‌ترین نهادهای علمی کشور که در قالب ۴ فرهنگستان علوم، علوم پزشکی، زبان و ادب فارسی و هنر تعریف شده، در محاق فرورفته و هیچ‌گونه تعامل کاربردی با بدنه دولت ندارد؟ آیا ساختار و ماهیت این نهادها محتاج تغییر و تحول اساسی است یا ناکارآمدی و عدم تدبیر مسئولین به آشفتگی و کم‌تأثیری این نهادها دامن زده است؟ اساسا ده‌ها جایزه علمی و ادبی که به طور پراکنده از سوی وزارت‌خانه‌های علوم و ارشاد برگزار می‌شود تا چه حد در القاء این مفهوم مثبت برای جوان‌های مبتکر و خلاق تاثیر داشته که: هر کس در صورت توان، دانش، تجربه و استعداد می‌تواند در رقابتی سالم، اصولی، عادلانه و امیدبخش به بالاترین سطوح خدمت برسد؟

آیا زمان آن نرسیده است که رئیس‌جمهور محترم در این موقعیت بحرانی، به موتور محرک جامعه یعنی نخبگان، استادان و هنرمندان توجه ویژه کند؟ یا باز هم سایه سیاست و فشار اقتصادی و امور روزمره مسائل عصاره فضایل ملت را به فراموشی می‌سپارد. کسانی که قادرند با کمی «تدبیر»، «امید» را به جامعه تزریق کنند.

کد خبر 795952

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =