۰ نفر
۲۵ آذر ۱۳۸۷ - ۱۲:۵۶

در حالی که اوضاع رکودی بورس سهام تهران همچنان تعمیق می شود، مدیران بازار سرمایه اقدام به اعلام موعد عرضه سهام بانک ها کرده اند.

گروه اقتصاد: نا آشنایی مدیران سازمان خصوصی سازی از بورس تا جایی رسیده که پس از سقوط شاخص و رسیدن آن به مرز 8 هزار و بی اعتمادی سرمایه گذاران از آینده بازاربه فکر عرضه های جدیدهستند و درست در زمانی که در تمام دنیا به دلیل بحران، بانکهای خصوصی در حال دولتی شدن هستند، امروز معاون سازمان خصوصی سازی خبر از عرضه سهام بانک ها تا دی ماه را می دهد.
در کنار بحث بحران های مالی، دستورالعمل بانک مرکزی مبنی بر یکسان سازی نرخ سود بانکهای دولتی و خصوصی،طی هفته های اخیر سهام بانکهای خصوصی و گروه بانکی را با افت قیمت مواجه کردو حال سوال اینجاست که با این اوصاف، سهام بانک های دولتی با مشکلاتی چون مطالبات مشکوک الوصول وصورت های مالی حسابرسی شده سال 76با چه قیمتی عرضه خواهد شد و آیا بورس کشش این عرضه را دارد؟
کارشناسان بانکی بر این باورند که عرضه سهام بانکها آن هم در شرایطی که بورس از نبود نقدینگی می نالد،اقدامی عجولانه و به دور از نظر کارشناسی است.
کارشناسان بازار سرمایه نیزهدف اصلی ازعرضه سهام بانک ها را در این شرایط کسب درآمد دولت توسط سازمان خصوصی سازی و عرضه 5 درصد از سهام و لحاظ 100 درصد ْآن در ارزش بازار است تا بورس تهران به لحاظ ارزش در صدر بورس های دنیا قرار گیرد.
به هر روی بی تجربگی مدیران محترم سازمان خصوصی سازی و ذوق مدیران محترم بورس برای افزایش ارزش بازار سرمایه تنها دلیل خواهد بود تا بازار بیشتر به ورطه نابودی کشانده شود.
امروز(یکشنبه) شاخص کل بورس تهران به رقم 8907 واحد رسید که در مقایسه با روز گذشته 66 واحد کاهش یافته است که به دلیل نداشتن آمار شاخص گردانها نمی توان فهمید که بیشترین تاثیر منفی توسط چه شرکت هایی صورت گرفته است.
این روزها سهام خودرویی به دلیل کاهش قیمت فولاد و آهن و P/E پایین با استقبال غرور آفرینی روبه روست به طوری که صف خرید امروز بورس همانند روزهای قبل به سهام این شرکت ها اختصاص یافت.

 

 

 

 

 

 

 

 

کد خبر 965

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =