۰ نفر
۲۶ آذر ۱۳۸۷ - ۱۱:۱۰

شرکت های دارویی به دلیل قطع تسهیلات بانکی با کاهش سودآوری و بحران نقدینگی برای تامین مواد اولیه مواجه شدند.

گروه اقتصادی: در حالی که نیمه دوم سال همواره مصادف بوده با رشد سودآوری شرکت های دارویی و افزایش رونق معاملات سهام این گروه عضو بورس اوراق بهادار تهران، در جریان داد و ستدهای آخرین فصل پاییز امسال سیر نزولی قیمت سهام این شرکت ها همچنان ادامه دارد.
به طوری در پایان مبادلات امروز بورس سهام تهران، داروسازی فارابی و جابرابن حیان با افت 3 درصدی قیمت سهام که سقف دستوری تعیین شده برای کاهش قیمت سهام در جریان مبادلات یک روز کاری بورس تهران است، مواجه شدند. همچنین کیمیدارو، داروسازی کوثر و اکسیر در فهرست منفی های امروز ایستادند.
کارشناسان علت کاهش سودآوری شرکت های داروسازی را که با اعلام تعدیل سود پیش بینی شده شان همراه شده را علت اصلی این افت اقبال به سهام شرکت های دارویی می دانند.
در توضیح دلیل کاهش سودآوری شرکت های دارویی، صحافی، معاون مالی شرکت داروسازی جابرابن حیان به خبرآنلاین گفت:" شرکت های داروسازی برای تامین مواد اولیه خود نیاز به نقدینگی در گردش بالایی هستند ولی متاسفانه سیستم بانکی به دلیل اعمال سیاست های انقباضی دیگر برای تامین این نقدینگی به صنایع دارویی وام نمی دهد و همین امر باعث شده تا حصول سود های پیش بینی شده شرکت های داروسازی دشوار شود و امسال برخلاف سال های گذشته در نیمه دوم سال این صنعت با دشوارهای جدی رو به رو شود."
با این حال فعالان این صنعت امیدوارند که اظهارات مقام های دولت نهم مبنی بر حمایت سیستم بانکی از صنایع کشور روزی جنبه عملی پیدا کند.
در چنین شرایطی شاخص کل بروس سهام تهران امروز هم به روند نزولی خود ادامه داد و با کاهش 21.7 واحدی به 8 هزار و 869 واحد رسید. امروز بیشترین رشد قیمت سهام نصیب ایران ترانسفو، آلومتک و خدمات انفورماتیک شد. در مقابل جوش و اکسیژن ایران، سدید و داروسازی فارابی عنوان بیشترین افت قیمت را از آن خود کردند.
گفتنی است بر اساس گزارش مدیریت بازار نماد معاملاتی شرکت سخت آژند با توجه به اعلام پیش‎بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به 31/6/1388 و همچنین نماد معاملاتی حق‎تقدم موتوژن با توجه به بازگشایی نماد اصلی ، امروز آماده انجام معامله شد.

کد خبر 995

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =