شاخص کل بورس سهام تهران در پنجاه و ششمین روز متوالی به سقوط خود ادامه داد و به محدوده 8 هزار و 700 واحدی وارد شد.

گروه اقتصاد: امروز به واسطه معاملات برخی از سهام بزرگ که دو سه روزی است تقاضا برای آنها افزایش یافته و صف خرید داشتند یک سری از سهام وابسته تاثیر مثبت گرفتند و بازار اندکی پویایی داشت. افت 7.7 واحدی شاخص کل نشان از کاهش حجم تقاضا برای فروش سهام است.
ناسوتی فرد،کارشناس بازار سرمایه در این باره به خبرآنلاین گفت:"سهامی مانند فولاد مبارکه و بانک پارسیان چند روزی است که با افزایش تقاضا روبرو شده اند و همراه با این سهام سایر سهام مربوطه نیز اتوماتیک وار تاثیر مثبت گرفته اند."
وی افزود:"البته در گره نبودن شرکتهای سنگ آهنی نیز به بهبود شرایط کمک می کند،چرا که گره معاملاتی این شرکت ها مدت ها بود بر روند منفی بازار تاثیر داشت."
این کارشناس بازار سرمایه معتقد است:"علی رغم مثبت شدن مقطعی وضعیت معاملات به تازه کارها توصیه می کنیم در این شرایط وارد بازارنشوند، چون شرایط مقطعی است و بحران هنوز ادامه دارد."
وی ادامه داد:"در صورت ادامه بحران جهانی باید منتظر رکود و خواب اقتصاد جهانی باشیم که در آن صورت نه تنها قیمت نفت و فرآورده های آن کاهش خواهد یافت بلکه تقاضا نیز به کمترین میزان خود خواهد رسید و با ایت اوصاف دیکر خروج از آن به راحتی ممکن نخاهد بود و رکود بورس تهران نیز تداوم خواهد یافت."
اگر چه این کارشناس بازار سرمایه دلیل اصلی رکود بورس را تاثیر پذیری از بحران جهانی می داند اما، باید زمانی که مدیران بورسی با عرضه 5 درصدی شرکت های بزرگ دولتی ولحاظ کل ارزش و سرمایه آن شرکت در ارزش کل بازاربه صعود ارزش بازار بورس تهران مفتخر بودند،به این روز نیز فکر می کردند که با افت سه درصدی قیمت سهام این شرکتها 10 برابر بیش از سایر شرکتها از میزان شاخص کاهش خواهد یافت.
ضمن این که وقتی بورس تهران تشکیل می شود از سهام چند و گاهی یک شرکت باید این انتظار را داشت که با تزلزل این سهام بازار نیز فروپاشد. وقتی تمام بازار به اتفاق مخابرات می خرند و این شرکت بیش از 90 درصد ارزش یک روز بازار را در اختیار دارد، در صورت تقاضای این افراد بازار منفی می شود.
این همان چیزی است که کارشناسان نسبت به آینده دید تک سهمی بازار اخطار می دادند.


بازار امروز
حجم و ارزش معاملات امروز بورس تهران نسبت به روزهای پیش اندکی افزایش یافت به طوری که 25 میلیون سهم به ارزش 37 میلیارد ریال در بورس معامله شد.ایران ترانسفو با در اختیار گرفتن 9.7 میلیارد ریال از ارزش معاملات مهمترین سهم امروز بازار بود و در رده های بعدی حق تقدم"وصندوق"، ایران خودرو، بانک اقتصاد نوین، فولاد مبارکه و سایپا قرار داشتند. شاخص کل قیمت امروز از مرز 8800 واحد عبور کرد و به 8792 واحد رسید.
بدین ترتیب شاخص کل بورس تهران پنجاه و ششمین روز منفی پیاپی را ثبت کرد.
شاخص بورس های آسیایی نیز امروز بیشتر در مسیر کاهش ارزش قرار دارند. شاخص های نیکی، هنگ سنگ و کوپسی(کره جنوبی) در این میان بیشترین جلوه را دارند. افت قیمت سهام شرکت های تویوتا و بریجستون در ژاپن و ال جی در کره جنوبی بیشترین تاثیر را بر افت شاخص ها داشته اند.

کد خبر 1233

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 9 =