وزیر راه و ترابری از اتصال ریلی ایران و ترکیه به اروپا و آسیای میانه خبر داد.

گروه اقتصاد:  وزیر راه‌‏ وترابری گفت: قطار کانتینری بین ایران، اسلام آباد وترکیه با استفاده از توانمندی های و ظرفیت‌‏های داخلی و  استفاده از متخصصان خارجی در مراد ماه سال آینده عملیاتی خواهد شد. به گزارش خبرآنلاین، حمید بهبهانی در اجلاس وزرای حمل‌‏ونقل و ارتباطات سازمان اکو اظهار کرد: "قطار کانتینری بین ایران، اسلام آباد و ترکیه یکی از مهم‌‏ترین پروژه‌‏های زیربنایی ریلی در سطح ملی و کشورهای منطقه است."

 وی با اشاره به اینکه، بهره‌‏برداری از این پروژه همزمان با برگزاری دهمین اجلاس سران کشورهای عضو اکو در تهران آغاز خواهد شد، افزود:"عملیاتی شدن این پروژه  تحول بزرگ اقتصادی را میان کشورهای منطقه ایجاد می کند. چراکه این قطار پاکستان، ایران و ترکیه را به اروپا و  آسیای‌‏میانه متصل می‌‏‌‌کند."

 بهبهانی با اشاره به اینکه، قطار کانتینری پاکستان، ‌‏ایران، ترکیه در سال 2005 عملیاتی می شود، گفت: "با راه اندازی این قطار مسیر اسلام‌‏آباد به استانبول کوتاه می شود."

 وزیر راه وترابری با تاکید براینکه، راه‌‏آهن نقش مهم و جایگاه ویژه‌‏ای در اقتصاد کشورها دارد، گفت:" توسعه  خطوط ریلی سبب  توسعه کشورها و ملت‌‏ها می شود. از این رو از ترکیه و پاکستان می خواهیم  تا نواقص موجود  را با تخصیص اعتبارات مناسب رفع کنند."

 بهبهانی با اعلام اینکه  اجرای پروژه‌‏های ریلی یکی از اولویت‌‏های وزارت راه است. افزود:" در حال حاضر بیش از 13 هزار کیلومتر پروژه‌‏های مختلف خط راه‌‏آهن در دست مطالعه است و به پیگیر هستیم  سالانه هزار کیلومتر خط راه‌‏آهن به بهره‌‏برداری برسد."

 وی با تاکید بر بهره‌‏ّبرداری از محور ریلی کرمان و زاهدان تصریح کرد: "بهره برداری از این خط راه آهن برای توسعه قطار کانتینری اسلام‌‏آباد، تهران، استانبول ضروری است."

گفتنی است در پایان این اجلاس سند همکاری در زمینه های مربوطه به امضا طرفین رسید.

کد خبر 4588

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بی نام US ۰۷:۰۵ - ۱۳۸۷/۱۲/۱۲
    1 0
    يعني چي؟ قرار پاكستاني ها بيان ايران؟ توريست بهتري نيست بياد؟