• چرا سریال‌سازی در جهان اوج گرفته و در ایران نزول کرده است؟/ منابع کم، تنوع و جسارت کم‌تر

  چرا سریال‌سازی در جهان اوج گرفته و در ایران نزول کرده است؟/ منابع کم، تنوع و جسارت کم‌تر

  شاهین امین: امروز کیفیت، کمیت و مخاطبان سریال‌ها در جهان به مدد شبکه‌های کابلی و اینترنتی به بالاترین حد خود رسیده است، در حالی که ۲۰ سال پیش کمتر سینماگر و هنرمند سرشناس و پول‌ساز جهانی تمایل به همکاری با یک مجموعه تلویزیونی داشت.

 • مرز میان خودی و غیرخودی

  مرز میان خودی و غیرخودی

  محسن اسماعیلی: از نظر قرآن، مسلمانان علاوه بر هویت فردی دارای یک هویت جمعی نیز هستند؛ چنان که علاوه بر نامه عمل فردی دارای یک نامه عمل جمعی هم هستند. قرآن اصرار دارد که هویت جمعی مسلمانان زنده و سالم‌ مانده و از گزند نفوذ غیرخودی‌ها حفاظت شود.

 • در بارگاه سیدالکریم(س)

  در بارگاه سیدالکریم(س)

  هادی انصاری: عبدالعظیم حسنی در سال ۱۷۳ قمری (۷۸۹ م)، در زمان امام موسی کاظم ع در شهر مدینه زاده شد. پدرش عبدالله و مادرش فاطمه نام داشتند. همسر وی خدیجه ،دختر قاسم بن حسن بن زید بن امام  حسن مجتبی ع بود.

 • اسطوره‌های گمنامِ حماسه‌ساز

  اسطوره‌های گمنامِ حماسه‌ساز

  علیرضا اکبری: به بهانه فقدان حمید هوشنگی، که اسطوره شهید فهمیده را پرداخت.

 • تعدیل قیمت دلار و فضای مساعدکسب وکار

  تعدیل قیمت دلار و فضای مساعدکسب وکار

  هفته ای امید بخش با اتفاقات مهم، خوب و ارزشمند را پشت سر گذاشتیم که انگیزه بخش بود: اعطای معافیت ۶ ماهه برای خریداران نفت ایران و مستثنی شدن گاز و برق از تحریم ها و شکست ترامپ و جمهوریخواهان در انتخابات کنگره، قطع نشدن سویفت ، اعلام آمادگی فرانسه و آلمان برای استقرار سیستم جدید مالی( SPV ) در کشورشان, انتخاب یک نماینده جوان مخالف تحریم ایران از ایالت کانزاس که پایگاه جمهوریخواهان بوده و بالاخره اینکه دموکراتها ۷ فرمانداری را از چنگ جمهوریخواهان خارج کردند فضای مثبتی را ایجاد کرده وجالب است که با وجود اعلام معافیت بسیاری از کشورها خود را پایبند به آن ندانسته و اجرا نخواهند کرد، حتی بانک مرکزی امارات اعلام نموده که بانک ملی وصادرات می توانند به فعالیت خود ادامه دهند،ضمنا بسیاری از بانکهای خصوصی می توانند روابط بین الملل خود را خفط نمایند و صادرات نفت خام نیز به همه کشورها مجددا از سر گرفته خواهد شد .

 • موتلفه این سنگرش را هم واگذار کرد؟

  موتلفه این سنگرش را هم واگذار کرد؟

  مجید تولایی: «مؤتلفه متعهد بود که حرکت باید در رابطه با مرجعیت و روحانیت مبارز و متعهد جلو برود و هویت اصیل اسلامی خودش را حفظ کند» این تعبیری است که در مرامنامه حزب موتلفه به نقل از شهید بهشتی آورده شده است. موتلفه‌ای که همواره در حرکت تشکیلاتی خود از هیات‌های مذهبی تا جمعیت و حزب‌گرایی از حرکت بر مدار روحانیت اصیل و مرجعیت معظم سخن گفته است و هر سال به بهانه سالگرد شهدای موتلفه، اعضای شورای مرکزی آن، راهی قم می‌شوند و در بیوت مراجع در مقابل آن‌ها سر به زیر می‌اندازند تا مقلد بودن خود را حتی در عرصه سیاسی به نمایش بگذارند.

 • تحولات در ازبکستان و فرصت‌های ما

  تحولات در ازبکستان و فرصت‌های ما

  محسن پاک‌آیین: تغییرات و تحولات در ازبکستان جدی است و نشان می‌دهد که این کشور از رویکردهای بدبینانه دوران اسلام کریم اف فاصله گرفته و فرصت‌های همکاری با تاشکند برای همه کشورهای منطقه از جمله ایران فراهم است.

 • سیطرهٔ تفکر صدرایی و تأثیر آن در مفهوم علم

  سیطرهٔ تفکر صدرایی و تأثیر آن در مفهوم علم

  رسول جعفریان: سیطرهٔ فلسفهٔ صدرایی در میان ما، تأثیر مستقیم در نوع فهم ما از مفهوم علم داشته و ما طی چند قرن گذشته، زیر سایه مفهومی از علم که ریشه در فلسفه‌های مشائی و اشراقی و سپس حکمت متعالیه داشته، نتوانسته‌ایم درک درستی از دانش طبیعی داشته باشیم.

 • شهردار تهران

  شهردار تهران

  عباس آخوندی: انتخاب شهردار تهران موضوعی است که مدتی است نقل محفل‌هاست. در تهران، این انتخاب فراتر از تعیین یک شهردار برای یک شهر است چرا که این انتخاب در تنظیم نگاهی ملی به آینده توسعه‌ی شهری در ایران تاثیر فراوانی دارد. بنابراین، سؤال بنیادین این است که انتظار داریم شهردار چه مساله‌ای را حل کند؟ و یا بهتر بگوییم شهردار در کنار شورای شهر و در هماهنگی با دولت مرکزی چه مساله‌ای را می‌خواند حل کنند؟

 • درس‌هایی از مناظرهٔ کچویان و عبدی بر سر «فروپاشی اجتماعی»

  درس‌هایی از مناظرهٔ کچویان و عبدی بر سر «فروپاشی اجتماعی»

  رضا دانشمندی: در مناظره/جدل علاوه بر استدلال، صورت‌بندی درست آن، رعایت منطق، و پرهیز از تناقض، بهتر است به نکات ذیل هم توّجه شود.

 • مصداقی از انقلابی‌گری مطلوب رهبری

  مصداقی از انقلابی‌گری مطلوب رهبری

  محمدمهدی اسلامی: «آیا عسگراولادی به دامن فتنه افتاده است؟» مرحوم حبیب الله عسگراولادی که این تیتر را بر فراز مقاله ام در هفته نامه شما دید - همان وسط جلسه - رو به من که کنار دستش نشسته بودم کرد و آرام و با محبتی خاص پرسید: «واقعا شما هم فکر می کنی من به دامن فتنه افتاده ام؟»

 • عوض کردن جای دوست و دشمن

  عوض کردن جای دوست و دشمن

  محسن اسماعیلی: ممکن است تاکید بر اجتماع و ائتلاف این پرسش را پدید آورد که مگر برائت و تبرّی از احکام مسلّم و فروعات مهم دین ما نیست؟ و آن همه ترغیب برای اعلام بیزاری و برائت صورت نگرفته و آن همه پاداش برای آن تعیین نشده است؟ اگر قرار بر اتحاد و الفت باشد، پس بیزاری و دشمنی برای چه وقت است؟

 • علی بن موسی الرضا(ع) به روایت کتاب «الثقات» نوشته «ابن حِبّان»

  علی بن موسی الرضا(ع) به روایت کتاب «الثقات» نوشته «ابن حِبّان»

  سیدعباس صالحی : چندی قبل، به کتاب «الثقات» نوشته «ابن حِبّان» (م ۳۵۴ ق) مراجعه‌ای داشتم. عنوان «علی بن موسی الرضا(ع)» را دیدم؛ مختصر و کوتاه بود، چه این که کتاب در دانش رجال تدوین شده ‌است و چونان شیوه‌ای را دارد. اما همان عبارات مختصر، من را سرشار از لذت و بهجت کرد. همان زمان، چونان هر مائده غیر معهود، لذت این دیدار غیر منتظر را با برخی از دوستان تقسیم کردم. اما اینک در آستانه میلاد آن امام مِهر(ع) دریغم آمد که این قطعه مهربانی را عمومی‌تر نکنم.

 • نقدی بر لایحه جدید قانون مطبوعات

  نقدی بر لایحه جدید قانون مطبوعات

  رضا تاجگر: اخیراً اطلاع رسانی شد که لایحه «قانون مطبوعات و خبرگزاری‌ها» در ۱۱۸ ماده قرار است به‌زودی تقدیم مجلس ‌شود.

 • ضرورت‌های تحول در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی

  ضرورت‌های تحول در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی

  مجید ابهری: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از ترکیب وزارت کار و امور اجتماعی، رفاه و تعاون تشکیل شده و گسترده ترین سازمان در بین نهادهای دولتی در خدمت گذاری بخش های کم درآمد است.

 • تعرض به بزرگان حوزه و شیعه

  تعرض به بزرگان حوزه و شیعه

  هادی انصاری: با آیة الله العظمی سید محمدجواد علوی _بروجردی دامت برکاته بیش از دو دهه است که معاشرت دارم و مستقیم و غیر مستقیم از دروس و مباحث خصوصی تا سخنرانی های علمی و ارزشمندشان در همایش ها و مجالس دینی در داخل و خارج کشور استفاده کرده و بهره برده ام . سفرهای متعددی را توفیق داشته ام که در رکاب ایشان ودر کنارشان باشم.

 • هوای یکدیگر را داشته باشیم

  محمد فاضلی: مادلین آلبرایت وزیر امور خارجه آمریکا در دولت بیل کلینتون زمانی اعتراف کرد که تحریم‌ها علیه عراق منجر به کشته شدن پانصد هزار کودک عراقی شد (گزارش مؤسسه ران پل).

 • خیلی هم نابغه نبود!

  خیلی هم نابغه نبود!

  مهدی بذرافکن: این مطلب را برای دفاع از «نابغه» و تمام واژه‌های هم ردیف آن می‌نویسم.

 •  چیستی و کیستی امیرانتظام

   چیستی و کیستی امیرانتظام

  عباس سلیمی‌نمین: مگر آقایانی که امیرانتظام تعبیر مجرمانه «خون‌آشام» را در مورد آن‌ها به‌کار می‌برد جرمشان جز آن بود که از اسناد به دست‌آمده از سفارت، جاسوس بودن آقای امیرانتظام را استنباط کردند؟ این‌که فردی سخاوتمندانه هرکسی را که مواضعش به مذاق وی خوش نمی‌آید وقیحانه «خون‌آشام» می‌خواند آیا خود دلالت بر احساس برخورداری از پشتیبانی بیرونی‌اش نمی‌کند؟

 • ۱۳ آبان و تحریم‌های آمریکا

  حسین علایی: از دوران حکومت شاهنشاهی تا کنون، مردم ایران خاطره‌های ناگوار و تلخی از روز ۱۳ آبان دارند. امسال نیز با اعمال تحریم‌های جدید آمریکا، بر این خاطرات تلخ افزوده خواهد شد.

 • تأسیس تمدن مهم است، اما تداوم آن مهم‌تر

  تأسیس تمدن مهم است، اما تداوم آن مهم‌تر

  رسول جعفریان: برخی از دوستان ما که خود را تئوریسین تمدن نوین اسلامی می‌دانند، از تحقق طلیعه‌های آن تمدن سخن می‌گویند.

 • درباره لایحه جدید قانون مطبوعات

  درباره لایحه جدید قانون مطبوعات

  حسین انتظامی: لایحه «قانون مطبوعات و خبرگزاری‌ها» در ۱۱۸ ماده تا چند روز دیگر به مجلس تقدیم می‌شود. این لایحه حاصل حدود ۳ سال کار در ۲ کمیسیون فرهنگی و لوایح دولت بوده است و در فرآیند تدوین و بررسی آن نمایندگانی از رسانه ها در کمیسیون فرعی نیز حضور داشته‌اند.

 • نباید اشتباهات گذشته را تکرار کرد

  نباید اشتباهات گذشته را تکرار کرد

  هاشم بطحایی‌گلپایگانی: نباید اشتباهات گذشته را تکرار کرد. انگلیسی ها، سعودی‌ها، صهیونیست‌ها و آمریکایی‌ها با دیدن چنین اتفاقاتی خوشحال می‌شوند و کف می‌زنند چون امروز عمود خیمه انقلاب و اسلام را که همانا حوزه علمیه است نشانه گرفته‌اند و می‌خواهند ما به دست خود، به آن ضربه بزنیم بنابراین در این فضا نباید موجی ایجاد کرد و بر امواج بدخواهی دشمنان افزود.

 • چرا ما در مسیر علوم خودی، رو به بالا حرکت نمی‌کنیم

  چرا ما در مسیر علوم خودی، رو به بالا حرکت نمی‌کنیم

  رسول جعفریان: چرا ما در مسیر علوم خودی، رو به بالا حرکت نمی‌کنیم؟ مقصود علومی است که عجالتا از آن خودمان است و در باره آن‌ها، میراث مکتوب عظیمی هم داریم و بسیاری از آن‌ها در طول هزاران سال به گونه پیش رفته که از نقطه نظر دانشی پیشرفت که نداشته، پسرفت هم داشته است.

 • دویست متر جلوتر به چپ بپیچید

  دویست متر جلوتر به چپ بپیچید

  فردین علیخواه: آثار و پیامدهای اجتماعی فنّاوری‌ها همواره موردتوجه جامعه شناسان قرار داشته است. این آثار و پیامدها گاه مثبت و گاه منفی بوده است. بیان پیامدهای منفیِ فنّاوری‌های نوظهور از طرف جامعه شناسان، یا زمینه اصلاح این نوع فنّاوری‌ها را فراهم کرده، و یا موجب توجه و تأمل استفاده‌کنندگان از آن‌ها شده است.

 • اثری تازه‌یاب از شیخ صفی‌الدین اردبیلی در عرفان اسلامی

  اثری تازه‌یاب از شیخ صفی‌الدین اردبیلی در عرفان اسلامی

  رسول جعفریان: متن زیر مقدمه ای است که برای رساله «لیلیه» یا نماز شب، نگاشته ام. به تازگی این اثر را یافتم، و به رغم این که چندین نسخه ای از آن، حس کردم، کمتر به آن توجه شده است. در مقدمه شرح این مطلب آمده، این که یکی از علمای عصر اخیر صفوی، با اشاره شاه صفوی، آن را گرفته و برخی از مطالب عربی را فارسی کرده و به نظر می رسد، متن را روان تر کرده است. این که این انتساب تا چه حد درست است، امیدوارم بحث های بیشتری صورت گیرد، هرچه هست، این متن، همزمان ارزش فقهی ـ عرفانی دارد.

 • ماجرای برنده دروغین المپیاد جهانی ریاضی

  ماجرای برنده دروغین المپیاد جهانی ریاضی

  مهدی بذرافکن: فریب افکار عمومی، مساله‌ای که سال‌هاست اصحاب رسانه را آزار می‌دهد و جالب آن که با گسترش امکانات و پیشرفت تکنولوژی باز هم شاهد آن هستیم، حتی بیشتر از گذشته.

 • کاناپه؛ بسط زمان، قبض موقعیت

  کاناپه؛ بسط زمان، قبض موقعیت

  مهرزاد دانش: قهرمانان فیلم‌های عیاری، افرادی سخت‌کوش هستند که برای رسیدن به افق تصمیم‌شان، هر راهی را می‌پیمایند تا موفق شوند.

 • سلبریتی‌ها و اعتماد اجتماعی

  سلبریتی‌ها و اعتماد اجتماعی

  مجید ابهری: در بین گروه‌هایی که به عنوان الگوهای رفتاری در جامعه شناخته می‌شوند، بعد از خانواده یعنی پدر و مادر، آموزگاران و مربیان، دوستان و هم‌سالان، سلبریتی‌ها به عنوان گروه‌های مرجع رفتاری یا هنجار فرستان در ردیف این الگوها قرار دارند.

 • ما «تنهای انبوه» هستیم

  ما «تنهای انبوه» هستیم

  فردین علیخواه: نه این‌که آدم بدبینی باشم یا دچار تکنوفوبیا (واهمه از تکنولوژی) شده باشم، ولی گاهی اوقات وقتی که در ذهنم آینده نه چندان دور را مجسم می‌کنم به این تصویر می‌رسم که افراد به‌تدریج توانایی حرف زدن را از دست خواهند داد. اگر زندگی به همین شکل پیش رود، تکلم، به عنوان یکی از مهم‌ترین مهارت‌ها و هنرهای انسان سخن‌گو با او خداحافظی خواهد کرد.