گفت و گو با نماینده ایران در اوپک


آذرجزایری: می‌گوید ایران همچنان بر اظهارات خود مبنی بر دارا بودن دومین ذخایر نفتی در میان کشورهای عضو اوپک تأکید دارد و همچنان به پیگیری صحت آمارهای ارائه شده از سوی ونزوئلا که خود را دارنده دومین ذخایر نفتی اوپک می‌داند، اصرار می‌ورزد. اگرچه نماینده ویژه ایران در اوپک سعی دارد با وارد شدن به مسایل فنی و کارشناسی، بر پیگیری مسئولان نفتی ما در دفاع از جایگاه خود در میان کشورهای صادرکننده نفت خام پافشاری کند اما در نهایت این گفت وگو، آنچه دستگیرمان می‌شود سکوت فعلی ایران درخصوص این امر و شامل زمان کردن آن است.
خطیبی بارها در گفت وگوی خود با خبرنگار ما بر عدم تأثیر‌گذاری روابط سیاسی و اقتصادی مناسب ایران و ونزوئلا در شرایط فعلی تأکید کرد و در حین گفت و گو هر بار سعی داشت سکوت فعلی ایران در این خصوص را بیشتر به سمت مسایل علمی و کارشناسی سوق دهد تا مسایل سیاسی و روابطی از این قبیل.
*اصلا چه شد که ایران جایگاه خود را یک شبه به ونزوئلا داد؟

متأسفانه سیستم سنتی فعلی در اوپک بدین گونه است که هر کشوری میزان ذخایر خود را اعلام می‌کند صرفاً به جهت آنکه از سوی یک دولت و به صورت رسمی اعلام می‌شود، پذیرفته می‌شود در حالی که این روش به نظر ما با ایرادات بسیاری مواجه است. ایران معتقد است باید کمیته‌ای جهت بررسی میزان ذخایر اعلام شده از سوی کشورها تشکیل شود و پس از اعلام ذخایر از سوی اعضا این امر مورد بررسی و کارشناسی قرار بگیرد.
براساس میزان ذخایر اعلام شده از سوی ونزوئلا، این کشور در جایگاه دوم اوپک قرار می‌گیرد که ما معتقدیم این کشور با محاسبه میزان ذخایر نفتی غیر مرسوم (نفت خام فوق سنگین) خود این جایگاه را کسب کرده که این امر خلاف محاسبه‌های مرسوم است.
*منظور شما این است که اعلام این آمار خلاف قوانین موجود درخصوص محاسبه میزان ذخایر نفتی کشورهاست؟
در حال حاضر درخصوص محاسبه نفت خام‌های غیرمرسوم به عنوان میزان ذخایر نفتی یک کشور بحث‌های زیادی وجود دارد. اما روندی که تاکنون طی شده عدم اعمال میزان این ذخایر در جمع دخایر نفتی یک کشور بوده است. چرا که بسیاری از کارشناسان معتقدند نفت خام غیر مرسوم یا همان نفت خام فوق سنگین به صورت جامد استخراج می‌شود و نمی‌توان آن را در جمع میزان ذخایر نفت خام مرسوم محاسبه کرد. اما در حال حاضر ونزوئلا با تأکید بر اجرای طرح‌های توسعه‌ای برای پالایش اینگونه نفت خام‌ها بر محاسبه این میزان نفت خام غیرمرسوم خود اصرار می‌ورزد. البته بر هیچ کس پوشیده نیست که ونزوئلا دارنده بیشترین میزان ذخایر نفت خام فوق سنگین در جهان است که رقمی حدود یک هزار میلیارد بشکه را شامل می‌شود که در صورت محاسبه این نوع نفت خام با نفت خام مرسوم و سبک باید جایگاه اول اوپک را به ونزوئلا داد و حتی عربستان نیز در اینصورت قدرت رقابت نخواهد داشت. فعلاً بحث عدم محاسبه این دو نفت با یکدیگر در اوپک باز است و قرار است به صورت جدی به بحث گذاشته شود اما زمان آن هنوز مشخص نیست.
*ایران برای پس گرفتن جایگاه خود تاکنون چه کرده است؟
باید تأکید کنم که از این بابت نگرانی وجود ندارد چرا که قدرت کشورها در سازمان کشورهای صادرکننده نفت بر مبنای تولید محاسبه می‌شود که ایران کماکان در رتبه دوم قرار دارد. میزان ذخایر کشورهای عضو اوپک از اهمیت چندانی به سبت تولید برخوردار نیست و از این بابت جای نگرانی وجود ندارد. مهمتر آنکه هیچ یک از سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی این آمار را هنوز نپذیرفته‌اند و همچنان بر جایگاه دوم ایران از لحاظ دارنده دومین ذخایر نفتی در میان اعضای اوپک تأکید دارند. در واقع آنهایی که باید بدانند ایران جایگاه دوم را دارد و آمار ونزوئلا صحیح نیست می‌دانند و از این آمار یک شبه استفاده نمی‌کنند. اما ما چه کرده‌ایم؛ باید بدانیم که تغییر این آمار در اوپک کار ساده‌ای نیست و باید با برگزاری جلسات و نشست‌های مختلف در سطوح مدیریتی و کارشناسی توافق کشورهای دیگر را جلب کنیم و این امر نیز شامل زمان می‌شود. به طور کل باید گفت با واقعیت‌های فعلی اوپک تلاش ایران غیر واقع‌بینانه خواهد بود و باید با زمان بسترها را ایجاد کرد.
*درست است که می‌گویند ایران به دلیل مسایل سیاسی موجود فعلاً قصد پیگیری و احقاق حق خود در اوپک را ندارد؟

نه اصلاً این امر واقعیت ندارد. ما این مسیر را شروع کردیم و در این مسیر باید حمایت دیگر کشورهای عضو را جلب کنیم و این امر نیز تنها با استدلال‌های کارشناسی و علمی محقق می‌شود و ما نیاز به زمان داریم.
*اما گفته می‌شود خیلی از تصمیم‌ها در اوپک به صورت توافقی میان چند کشور خاص و توافق‌هایی از این دست گرفته می‌شود که عربستان در القای تصمیم‌های خودبه برخی از کشورها بسیار پیشتاز است؟
اینکه برخی از تصمیم‌ها در اوپک به صورت بلوکی و اتحاد چند کشوری گرفته می‌شود را رد نمی‌کنم اما با این حال باید تأکید کنم این بلوک بندی‌ها بیشتر در دهه‌های 70 و 80 میلادی در اوپک پر رنگ بوده در حالی که طی سالیان گذشته تقریباً سیاست‌های اعضا به هم نزدیک ترشده و به ندرت شاهد تضاد در تصمیم‌گیری‌ها هستیم. به گونه‌ای که امروز شاهد هستیم که حتی عربستان که در دهه 70 و 80 میلادی طرفدار سهم بازار بود اما امروز طرفدار قیمت است. اما با این حال در هر سازمان و نهادی در سطح بین‌الملل این بلوک‌بندی‌ها و اتحاد بیشتر برخی کشورها با یکدیگر مشاهده می‌شود و قطعاً اوپک نیز از این قائده مستثنی نیست.
*بحث پایبندی اعضای اوپک به تعهدات خود درخصوص تولید نیز این روزها بسیار داغ است. آیا اتحاد میان برخی از کشورها در اوپک می‌تواند دلیلی بر عدم پایبندی برخی از کشورهای عضو به تعهداتشان باشد؟
آماری که از منابع ثانویه همانند نشریات مختلف بین‌المللی منتشر می‌شود تا آماری که از سوی منابع رسمی چون خود سازمان منتشر می‌شود بسیار متناقض است. اگر بخواهیم براساس آمار ثانویه جلو رویم بسیاری از اعضای اوپک به تعهداتشان پایبند نیستند در صورتی که آمار رسمی اوپک که ماهانه از سوی دولت‌ها به این سازمان ارائه می‌شود حکایت از رعایت این اصول و تعهدات دارد. بسیاری از کشورها به این آمارهای ثانویه اعتراض دارند و این آمار را قابل قبول و استناد نمی‌دانند.
*زمستان نزدیک است و بسیاری از کارشناسان بر افزایش تقاضا و در نتیجه افزایش قیمت نفت حتی تا بیش از 100 دلار تأکید می‌کنند؟ پیش‌بینی شما از قیمت نفت در زمستان امسال چیست؟
در حال حاضر عوامل منفی و مثبت هر دو در بازار دخالت دارند. عوامل مثبت نزدیک شدن زمستان و افزایش تقاضاو بهبود لاک پشتی بحران اقتصاد جهانی است و از سوی دیگر افزایش میزان ذخایر نفتی در جهان نیز نقش منفی بازی می‌کند.
براساس آمار موجود ذخیره‌سازی نفت خام آمریکا نسبت به مدت مشابه در سال گذشته حدود 48 میلیون بشکه افزایش داشته که در صورت ورود این میزان ذخیره به بازار قیمت نفت با کاهش مواجه خواهد شد. از سوی دیگر افزایش تقاضای نفت در جهان با توجه به فرارسیدن فصل سرما نوید خوشایندی است که قیمت نفت افزایش خواهد یافت. در عین حال افزایش میزان واردات نفت خام کشورهای آسیایی بالاخص چین و ژاپن نیز امید بخش افزایش قیمت هاست اما با این حال پیش‌بینی می‌شود با توجه به وجود عوامل منفی و مثبت به طور همزمان در بازار قیمت نفت در حدود 70 دلار باقی بماند. اما آنچه گویاست آن است که قیمت نفت قطعاً از 65 دلار پایین‌تر نمی‌رود و از 75 دلار نیز بالاتر نخواهد رفت.

 

 

کد خبر 19191

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • احسان++ IR ۱۰:۲۱ - ۱۳۸۸/۰۷/۱۳
    0 0
    اول لبنان با آن حرکت زشتش در ترک نمودن مجمع سازمان ملل و دوم حماس با آن نام بردنش از خلیج عربی حالا هم ونزوئلا عاقبت این دوستان خوب را با ما ، خدا بخیر کند