همزمان با نزدیک شدن شاخص کل بورس سهام تهران به محدوده 8 هزار و 500 واحدی تعداد نمادهای متوقف بازار سرمایه به 67 شرکت رسید.

گروه اقتصاد: یکی از مهمترین دلایل کم رقبتی سرمایه گذاران برای خرید سهام، مشخص نشدن زمان به کف رسیدن قیمت ها و رسیدن به قیمت های واقعی در بورس اوراق بهادار تهران است. وضعیتی که این روزها بر بازار سهام حاکم است، امکان پیش بینی وضعیت آینده را دشوار می کند. از یک سو، ماه هاست که جو عمومی منفی است و بسیاری از نمادها با افت قیمت قابل توجه روبرو شده اند و از سوی دیگر، نشانه ای محکم برای تغییر روند مشاهده نمی شود. در حقیقت به این دلیل که وضعیت چند ماهه اخیر در واکنش به شرایط بحران مالی جهان رخ داده، بروز علائمی از تغییر اوضاع اقتصادی نیز می تواند به بهبود جو بازار بیانجامد. در این راستا حجم معاملات همچنان اندک است و تناقض در برداشت خریداران و فروشندگان از شرایط که در قیمت پیشنهادی شان بازتاب می یابد، سبب می شود که پویایی از بازار گرفته شود. مجموعه این شرایط موجب شده است تا حتی آن دسته از سرمایه گذارانی که قیمت سهامشان به کمتر از نصف قیمت 5 ماه گذشته رسیده است هم از فروش ناامید شوند.
بازار امروز
ارزش معاملات درساعات ابتدایی معاملات امروزبورس تهران به 835 میلیون تومان هم نمی رسید.چطور ممکن است که در پایان هفته آمارهای بورسی خبر از افزایش چند هزار برابر حجم و ارزش معاملات را می دهند جای سوال دارد.شایان ذکراست وضعیت معاملات هر هفته به نسبت هفته قبل درحال کاهش است اما لحاظ واگذاری درصدی از سهام دولتی به سهام عدالت و یا کارکنان آن که در مواردی فقط 5 درصد آن دربورس عرضه شده است تنها عامل افزایش حجم و ارزش معاملات است.
به هر رو در پایان معاملات امروز بورس، تعداد 18 میلیون سهم به ارزش حدود 3 میلیارد تومان معامله شد. شاخص همانند ماه های گذشته روند نزولی داشت و با افت 22.2 واحدی به رقم 8619 واحد رسید.


توقف نماد 67 شرکت از344 شرکت بورسی
ازمیان 344 شرکت بورسی 67 شرکت یعنی حدود 19.5 درصد، به دلایل مختلف (تعدیل EPS، برگزاری مجمع عادی و فوق‌العاده، انتقال به بازار دوم - غیررسمی ) با توقف نماد معاملاتی در بورس اوراق بهادار تهران روبرو هستند.
بر اساس گزارش بورس ، تنها نماد شرکت‌های لاستیک دنا و گسترش صنایع انرژی آذرآب به دلیل مجمع عمومی عادی سالانه و تعدیل EPS از سال 85 و شرکت‌های سرمایه‌گذاری ملت، سرمایه‌گذاری کارآفرین، قند ثابت خراسان به علت برگزاری مجمع عمومی عادی سالانه و فوق‌العاده و یا تعدیل EPS از سال 86 متوقف‌اند.
کنتورسازی ایران، مخابرات ایران، کابل البرز،قند قهستان، کابل‌سازی تک، مجتمع صنعتی آرتاویل تایر، لاستیک دنا، لاستیک البرز، شرکت ساختمان اصفهان، بسته‌بندی پارس، ایران دوچرخ، زامیاد، محورسازان ایران خودرو، کشاورزی و دامپروی مگسال، ایرانیت، سیمان ایلام، صنعتی رنگین، تجهیز نیروی زنگان، تولید سموم علف‌کش، پتروشیمی اصفهان، پتروشیمی فن‌آوران، شرکت هنکل پاک‌وش، بهپاک، پتروشیمی شیراز، پارس مینو، کشت و صنعت چین‌چین، شرکت دشت مرغاب، ساسان ، شرکت سالمین، شیر پاستوریزه پگاه آذربایجان غربی، مهرام، روغن نباتی ناب، صنایع آذرآب، آلومینیوم پارس، فولاد خوزستان، شرکت فرآوری مواد معدنی ایران، لامیران، گسترش صنایع انرژی آذرآب، نورود قطعات فولادی، قند پارس، قند ثابت خراسان، قند قهستان، قند بیستون، قند شیرین خراسان، سهامی شهد، قند لرستان، قند هکمتان، تولیدی کاشی تکسرام، فرآورده‌های نسوز پارس، آزمایش، گروه صنعتی بوتان، تولیدی بهمن، پارس الکترونیک، ایران پویا، کارخانجات صنعتی پیام، جام جهان‌نما - بلر، صنایع مخابراتی راه دور ایران، سرمایه‌گذاری کارآفرین، سرمایه‌گذاری بوعلی، بانک پارسیان، سرمایه‌گذاری سپه، مالی و اعتباری سینا، شرکت سرمایه‌گذاری صنعت و معدن، سرمایه‌گذاری غدیر و لیزینگ ایران و سرمایه‌گذاری ملت، شرکت‌هایی هستند که هم‌اکنون نماد آنها در بورس اوراق بهادار تهران متوقف است.

 

کد خبر 1802

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =