۰ نفر
۱۶ دی ۱۳۸۷ - ۱۰:۱۹

سازمان بورس و اوراق بهادار تهران همزمان با سقوط شاخص کل به محدوده 8 هزار و 500 واحد اقدام به پاک کردن آرشیو آماری بورس سهام تهران کرد.

گروه اقتصاد: مدیریت سازمان بورس و اوراق بهادار تهران همزمان با سقوط شاخص کل بورس تهران به محدوده 8 هزار و 500 واحد که معادل سطح این شاخص در تابستان سال 1382 است، آرشیو تاریخی شاخص های بورس تهران در سال های گذشته را پاک کرد.
طی روزهای گذشته مدیریت بورس و اوراق بهادار تهران اقدام به ارایه نسخه جدیدی از پایگاه اطلاع رسانی بورس سهام تهران کرد که به اعتقاد فعالان بازار تنها تحمیل یک هزینه جدید به سازمان بوده که بر اساس ارتباطات روابط عمومی این سازمان با شرکتی خاص صورت گرفته است.
کاربران این پایگاه اینترنتی معتقدند این برای دومین بار در 3 سال گذشته است که روابط عمومی سازمان بورس و اوراق بهادار تهران تنها با تغییر رنگ و فونت و چینش صفحه نخست، مدعی اصلاح ساختار پایگاه اینترنتی سازمان بورس کرده که در هر بار امکان دستیابی فعالان بازار به اطلاعات مورد نیاز دشوار تر شده است.
یکی از سهامداران با تجربه در این خصوص به خبرآنلاین گفت:" به اعتقاد من هیچ دلیلی برای این هزینه کردها که در عمل موجب افزایش کارایی سایت بورس نمی شود، وجود ندارد جز تامین منافع شرکت های خدماتی که با سازمان بورس مرتبط هستند."
همچنین یک کارشناس بورس سهام تهران به خبرآنلاین گفت:" هم اکنون بخش آرشیو بورس تهران قابل دسترسی نیست. گذشته از این بازه زمانی مورد جستجو از تاریخ خورشیدی به میلادی تغییر یافته که این اقدام تنها در نسخه انگلیسی سایت قابل توجیه است. از سوی دیگر امکان ملاحظه تاثیر نمادهای مختلف بر افت شاخص ها دیگر ممکن نیست."
وی ضمن ابراز تاسف از این اقدام مسوولان سازمان بورس و اوراق بهادار افزود:" با این اقدام تنها حافظه تاریخی بورس برای کارشناسان و تحلیلگران مسایل بازار سرمایه پاک شده تا امکان مقایسه از میان برود."
این کارشناس بورس یادآور شد:"جالب است که نسخه قدیمی سایت با یک روز تاخیر به روز می شود و حتی آرشیو آماری این نسخه نیز پاک شده است."
با این وحود در آخرین روز کاری هفته جاری شاخص کل بورس تهران با بیش از 23 واحد کاهش به 8 هزار و 596 واحد رسید. این افت بیشتر متاثر از افت قیمت سهام شرکت های صنعتی عضو بورس تهران بود. به طوری که شاخص صنعت امروز نزدیک به 20 واحد کاهش یافت و شاخص واسطه گری های مالی اندکی رشد داشت.
ارزش معاملات امروز بازار سهام تهران نیز کمی بیش از 8 میلیارد تومان بود.
امروز بیشترین افزایش قیمت سهام نصیب سرمایه گذاری صنعت و معدن شد و بیشترین افت قیمت سهام از آن سیمان ایلام شد. توسعه شهری توس گستر بالاترین تقاضای خرید سهام و مدیریت سرمایه گذاری امید بالاترین تقاضای فروش سهام را جذب کرد. رشد تقاضای خرید سرمایه گذاری توسعه شهری توس گستر در شرایطی بود که مدیریت بازار شرکت بورس اوراق بهادار روز دوشنبه از عرضه عمده سهام شرکت سرمایه‌گذاری توسعه شهری توس‌گستر خبر داد. شرکت سرمایه‌گذاری دانایان پارس 30/11 درصد(22 میلیون و 600 هزار و 614 سهم) از سهام سرمایه‌گذاری توسعه شهری توس‌گستر را با قیمت پایه سه هزار و 500 ریال به صورت یکجا و نقد واگذار خواهد کرد.
این عرضه روز بیست و سوم دی ماه جاری در بازار دوم بورس اوراق بهادار تهران انجام خواهد شد.
بر اساس این گزارش، شرکت کارگزاری پارس‌گستر خبره (سهامی خاص) مسئولیت این عرضه را برعهده خواهد داشت.
در پایان معاملات امروز در مجموع فرآیند بازگشایی و توقف نمادها، یک نماد به نمادهای متوقف بازار افزوده شد.
امروز، دوشنبه، نماد معاملاتی شرکت‌های سرمایه‌گذاری صنعت و معدن پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالانه مبنی بر تقسیم سود نقدی ، کنتورسازی ایران پس از برگزاری مجمع عمومی عادی به طور فوق‌العاده مبنی بر انتخاب اعضای هیأت‌مدیره ، تجهیز نیروی زنگان با توجه به تعدیل پیش‌بینی درآمد هر سهم برای سال مالی منتهی به 30/8/1387 و اعلام پیش‌بینی سود هر سهم برای سال مالی منتهی به 30/8/1388 ، و سیمان ایلام با توجه به اعلام پیش‌بینی درآمد هر سهم برای سال مالی منتهی به 30/10/1388 ، آماده انجام معامله شدند. در مقابل در پایان معاملات امروز، دوشنبه، نماد معاملاتی شرکت‌های پارس سرام و عمران و توسعه فارس برای برگزاری مجمع عمومی عادی سالانه ، صنایع جوشکاب یزد برای برگزاری مجامع عمومی عادی سالانه و فوق‌العاده به منظور اصلاح اساسنامه ، بین‌المللی توسعه ساختمان برای برگزاری مجمع عمومی عادی سالانه برای تصویب صورت‌های مالی و انتخاب اعضای هیأت‌مدیره و حق‌تقدم سیمان هگمتان با توجه به پایان مهلت پذیره‌نویسی، متوقف شد.

 

کد خبر 1823

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 6 =