۰ نفر
۲۰ دی ۱۳۸۷ - ۱۲:۵۷

سازمان بورس و اوراق بهادار تهران سعی دارد با لحاظ آمار واگذاری سهام شرکت ها به کارکنانشان، مانع از کاهش ارزش و حجم معاملات بازار سهام شود.

گروه اقتصاد: اگر چه در مقایسه حجم و ارزش معاملات بورس تهران از ابتدای سال تا 16 دی طی سال های اخیر،سال جاری رکورد دار بوده است اما وضعیت افت شاخص و افت قیمت سهام در بورس طی ماه های اخیر نشان از واگذاری این رکورد به سال 83 دارد.
بر اساس این گزارش، از ابتدای سال تا پایان روز کاری 16 دی ماه 87 حدود 44.2 میلیارد سهمو حق تقدم به ارزش 131.7 هزار میلیارد ریال در بورس تهران مورد معامله قرار گرفته است که این میزان حجم و ارزش طی مدت یاد شده در سال های قبل بی سابقه بوده است.
به طوری که پس از سال 87 سال 83 بیشترین حجم و ارزش را داشته است و در این سال 10.5 میلیارد سهم به ارزش 50.2 هزار میلیارد ریال معامله شده است.
در بررسی بیشترین و کمترین میزان شاخص در این دو سال،بیشترین حد شاخص در سال 83 در 14 تیرو رقم 13882 واحد و کمترین آن در 8 فروردین آن سال و رقم 11446 واحد بوده است.
این در حالی است که بیشترین حد شاخص در سال جاری 12917 و کمترین آن 8627 واحد بوده است.با نگاهی به این آمارها می توان دریافت که قیمت سهام شرکت های بورسی امسال به نسبت سال 83 بیشتر افت کرده است.
کارشناسان بر این باورند که عرضه 5 درصدی شرکت های دولتی در بورس و لحاظ کل ارزش این شرکت ها در ارزش بازار و مهم تر از آن ثبت درصد واگذاری سهام این شرکت ها در غالب سهام عدالت،ترجیحی و کارکنان آنان در حجم و ارزش بورس تهران، عمده ترین دلایل رشد حجم و ارزش معاملات، علی رغم افت شاخص درسال جاری است.به طوری که شاخص از 25 آبان ماه سال جاری تا آخرین روز کاری بورس یک روز هم مثبت نبوده است و چطور ممکن است که با وجود افت بی وقفه رقم شاخص، رشد حجم و ارزش معاملات دربرخی هفته ها به نسبت هفته قبل از آن از 2 هزار درصد نیز فراتر می رود.

 

کد خبر 1945

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 9 =