۰ نفر
۱ بهمن ۱۳۸۷ - ۱۳:۰۸

شرکت های سیمانی با صف فروش مواجه شدند تا سهامداران و مدیران آنها قربانی حمایت دولت از بورس راکد تهران شوند.

گروه اقتصاد: 6 شرکت سیمانی در پی قدم اول حمایت دولت از بورس جدول بیشترین تقاضای فروش را از آن خود کردند.به طوری که شرکتهای سیمان هرمزگان،شاهرود،هگمتان،کرمان،صوفیان و سپاهان امروز با صف فروش 2.5 میلیونی مواجه شدند.
به گفته مدیر عامل شرکت بورس حذف تعرفه صادرات سیمان و آزاد سازی آن اولین قدم حمایت دولت از بورس بود که سیمانی ها را قربانی کرد.

امروز، نمادهای فولادی، نفتی، فلزی و بانکی با صف خرید بدون عرضه همراه بودند که این مورد تنها در نماد بانک اقتصاد نوین نقض شد. این نماد با عرضه حدود 400 هزار سهم در آخرین دقایق متعادل شد. دیگر نمادها با عرضه هایی قطره چکانی روبرو بودند به جز پالایش نفت اصفهان که با عرضه یک حجم مبنا مواجه بود. به نظر می رسد که وضعیت پر تقاضای شپنا در روزهای آتی نیز دنبال شود که شایعاتی مثبت در مورد تغییر نرخ های فروش محصول و خرید مواد، این شرایط را به وجود آورده است.

اما تحولات جهانی نیز می تواند تاثیرات خود را در وضعیت روزهای آینده بازار به جای گذارد. از یک سو امروز ارزش دلار به شدت تقویت شد که به احتمال فراوان تبدیل دارایی های مالی و فیزیکی به پول نقد از دلایل آن بوده است. طرح نجات برای یکی از موسسات معتبر مالی انگلستان از سوی دولت این کشور، اضطرابی از نوع نیاز به کمک های دولتی برای جلوگیری از ورشکستگی را در میان فعالان اقتصادی به وجود آورد و شاخص بورس ها، قیمت نفت و طلا و فلزات در مسیر نزولی شتابان قرار داد.

این تحولات می تواند به کاهش اقبال به نمادهای بزرگ بازار بیانجامد هر چند این احتمال که به علت عدم عرضه و قیمت پایین، تغییری نیز در وضعیت کنونی رخ دهد، از گزینه های محتمل است. اما شاید بتوان به افزایش استقبال از نمادهای منتفع از افت قیمت مواد خام امیوار بود. امروز نیروترانس و موتوژن با افزایش حجم معاملات و صعود مناسب قیمت روبرو بودند و ایران ترانسفو نیز با رشد قیمت مناسبی مواجه شد. جوشکاب یزد نیز از بند صف فروش رها شد و صعود قیمتی داشت. این نمادها به همراه نماد کابل های شهید قندی ممکن است فردا با رشد قیمت تا درصد مثبت و حتی تشکیل صف پیش بروند که کاهش 100 دلاری قیمت مس را می توان از دلایل این امر شمرد.

 
رشد 29.5 واحدی شاخص
شاخص کل بورس امروز به واسطه تاثیر مثبت شرکتهای بین المللی توسعه ساختمان،چادر ملو،مل مس و پالایش نفت اصفهان 29.5 واحد رشد کرد و به رقم 8496 واحد رسید. توقف و بازگشایی 16 نماد
بر اساس گزارش مدیریت بازار ، سیزده نماد معاملاتی روز گذشته بازگشایی شدند.بر این اساس دیروز نماد شرکتهای سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی کشوری ، و گلوکوزان پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه مبنی بر تقسیم سود نقدی،سرمایه گذاری توسعه صنعتی ایران پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه مبنی بر تقسیم سود نقدی و عدم برگزاری مجمع عمومی فوق العاده مبنی بر اصلاح اساسنامه، بین المللی توسعه ساختمان پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه مبنی بر تقسیم سود نقدی و انتخاب اعضای هیأت مدیره، شرکت کابل البرز پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه و با توجه به اعلام پیش بینی درآمد هر سهم برای سال مالی منتهی به 31/6/1388 ، شرکت سرمایه گذاری توسعه ملی با توجه به ارایه صورتهای مالی سالیانه منتهی به 30/9/1387 ،دوچرخه و موتورسیکلت سازی ایران پس از برگزاری مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده به منظور اصلاح اساسنامه و معدنی دماوند ، آلومینیوم پارس ، گالوانیزه فجر سپاهان ، کارخانه چینی ایران ، شیمی دارویی داروپخش ، کابلهای مخابراتی شهید قندی با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم برای سال مالی منتهی به 30/12/1387 بازگشایی شدند.
همچنین در پایان معاملات دیروز ، نماد معاملاتی شرکت های سرمایه گذاری صنعت نفت جهت برگزاری مجمع عمومی فوق العاده به منظور تصمیم گیری در خصوص افزایش سرمایه ، فرآوری مواد معدنی ایران جهت برگزاری مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده به منظور انتخاب اعضای هیأت مدیره و حق تقدم موتوژن به علت پایان مهلت پذیره نویسی متوقف شدند.

 

 

 

کد خبر 2507

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =