۰ نفر
۲ بهمن ۱۳۸۷ - ۱۲:۲۴

فعالان بازار سرمایه دورنمای روشنی از بازار سهام تهران ندارند، عوامل موثر بر تحلیل ها چنان افزایش یافته که بازار آینده نامعلوم است.


گروه اقتصاد: امروز و به واسطه تاثیر مثبت شرکتهایی چون ساختمان ایران،ملی مس،پالایش نفت وپتروشیمی خارک شاخص کل بورس با 17.4 واحد افزایش روبه رو شد وبه رقم 8514 واحد رسید.
همچنین امروز 18 میلیون سهم یه ارزش حدود 48 میلیارد ریال در بورس تهران مورد معامله قرار گرفت که در جریان این معاملات قیمت سهام شرکتهای پارس سوییچ،ساختمان ایران و گروه صنعتی بوتان با بیشترین رشد و قیمت سهام سخت آژند با بیشترین افت مواجه شدند.
بسیاری از نمادهای گروه تجهیزات، پتروشیمی و تجهیزات برق نیزامروز به سهامی پیوستند که در درصد مثبت مورد معامله قرار می گیرند. به این ترتیب قریب به 50 نماد تنها در درصد مثبت معامله می شدند که نشان از بازگشت برخی سرمایه ها به بورس دارد و وجه تقاضا روز به روز بر قوت خود نسبت به عرضه می افزاید. کمبود عرضه ها امروز حجم کل معاملات را تنها به 47 میلیارد ریال رساند که خریدها در نماد دارای صف فروش سرمایه گذاری امید و بلوک روزدارو 15 میلیارد ریال از این رقم را به خود اختصاص می دادند تا بازار باز هم به ضعف نقدشوندگی خود بیشتر پی ببرد.
در هر حال برای روز شنبه هر چند در این فاصله اتفاقاتی ممکن است رخ دهد اما تغییر خاصی را در این روند پیش بینی نمی کنیم. بازار این روز نیز با صفوف خرید همراه خواهد بود که باز ضعف عرضه را می توان پیش بینی کرد. این ضعف ممکن است به رشد قیمتی نمادهای دیگر منجر شود و فشار تقاضا را به آن ها وارد آورد. در این میان البته صف های خرید نمادهای گروه بانکداری و لیزینگ را محکم تر ارزیابی می کنیم و نمادهای بزرگ را که ضعف عرضه و حجم مبنای بالا دارند، را با قوت تقاضا پیش بینی می کنیم.
تهدید هایی که می تواند این رونق را خدشه دار کند، افت قیمت های جهانی نفت و مواد خام تعمیق رکود اقتصادی است که در حال حاضر، پیش بینی این وضعیت کمی دشوار است. ارائه لایحه بودجه سال آینده کل کشور و مباحث طرح تحول اقتصادی اما می تواند همانند تیغ دولبه عمل کند و بازار را با تقویت یا برگشت روند روبرو کند اما عرضه سهام بانک ملت که به داغ تر شدن فضا می انجامد، اخبار شرکت مخابرات که گویا بار مثبتی دارد و ارائه اطلاعیه های از عملکرد مناسب شرکت ها، از عواملی است که می تواند وسعت این روزهای مثبت را به هفته ها برساند.
نمادهای بازار یکی پس از دیگری به جمع نمادهای در درصد مثبت می پیوندند و با انباشت خرید روبرو می شوند. گویی بازار قصد کرده دوران مثبتی را آغاز کند که البته چون با پشتوانه محکم بنیادی همراه نیست ( بازارهای جهانی همچنان در رکود است) بیشتر به واسطه تنزل بسیار شدید است و رونقی که در پس هر رکود رخ می دهد. البته این بدان معنا نیست که لزوما این رونق موقتی است.


بازگشایی 4 نماد
بر اساس گزارش مدیریت بازار، امروز نماد معاملاتی شرکت‎های سرمایه‎گذاری ساختمان ایران و بین‎‎المللی محصولات پارس پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه مبنی بر تقسیم سود نقدی، نماد معاملاتی پارس سوئیچ پس از تعدیل پیش‎بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به 30/12/1387 و نماد معاملاتی شرکت گروه صنعتی بوتان پس از برگزاری جلسه هیأت مدیره در خصوص تصمیم‎گیری در مورد افزایش سرمایه آماده انجام معامله شدند.

 

کد خبر 2560

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =