۰ نفر
۱۸ بهمن ۱۳۸۷ - ۱۰:۳۹

کارنامه بازار سهام تهران در هفته گذشته با افت شاخص‌ها، حجم و ارزش معاملات همراه بود.

گروه  اقتصاد: بازار روز چهارشنبه با صعود گروه فعالان صنعت برق تا درصد های مثبت و تشکیل صف های خرید رو به رو شد. سه نماد ایران ترانسفو، نیروترانس و کنتروسازی در این گروه بهترین عملکرد را داشتند اما دیگر نمادها نیز مورد اقبال بازار بودند و صف خرید را در مقاطعی به خود دیدند. به این ترتیب مهمترین تحولات روز شنبه را نیز باید از آن این گروه دانست چه از این جهت که می توانند به این روند رو به رشد ادامه دهند یا با تزلزل مواجه می شوند که در هر دو حالت نبض بازار را در دست خواهند گرفت. حفظ یا افت قیمت مس در این میان بسیار اثر گذار است البته تقویت شایعه توقف نماد برای هر یک از این نمادها می تواند به تداوم این روند بیانجامد. هفته گذشته شاخص کل ،حجم و ارزش معاملات نسبت به هفته ماقبل با کاهش مواجه شدند.به طوری که شاخص کل قیمت با 39.2 واحد کاهش،حجم معاملات 39.2 وارزش معاملات 49.4 درصد کاهش یافت.
کارشناسان بر این باورند که درحال حاضرسهام شرکتهای بزرگ در بورس به دلیل بلاتکلیفی قیمت های جهانی مورد استقبال قرار نمی گیرند و تک سهم ها هستند که نقش ایفا می کنند و به این دلیل است که شاهد افت شاخص قیمت و حجم و ارزش معاملات نسبت به هفته های قبل هستیم.
بر اساس این گزارش،هفته گذشته 126 میلیون سهم به ارزش 249 میلیارد ریال در بورس و اوراق بهادار تهران مورد معامله قرار گرفت.
این در حالی است که از ابتدای سال تا کنون 45 میلیاردو 596 میلیون سهم و حق تقدم به ارزش 133 هزارو 866 میلیارد ریال در بورس تهران مورد معامله قرار گرفته است که از این میزان سهم بازاراول 40 میلیارد سهم به ارزش 124 هزارو 113 میلیارد ریال بوده است.


افت معاملات اوراق مشارکت
درهفته دوم بهمن ماه 478 برگه اوراق مشارکت به ارزش 420 میلیون ریال در بورس مورد معامله قرار گرفت که ارزش ان نسبت به هفته ماقبل 78.5 درصد کاهش نشان می دهد.فعالان بازار از اوراق مشارکت هم در هفته گذشته استقبالی نکرده اند.
افت 1615 واحدی شاخص از ابتدای سال
شاخص کل قیمت در آخربن روز هفته گذشته به رقم 8466 واحد رسید که نسبت به ابتدای هفته 39.2 و نسبت به ابتدای سال 1615 واحد افت کرده است.شاخص صنعت نیز در هفته گذشته 16.3 واحد کاهش یافت و به رقم 6574 واحد رسید.شاخص بازار اول 41 واحد کاهش و شاخص بازار دوم 77 واحد افزایش یافت.

مشمولی های فردا
بر اساس گزارش مدیریت بازار در معاملات روز چهارشنبه 16 بهمن ماه نماد شرکت مپنا دارای صف خرید و نماد شرکت های سرمایه گذاری صنعت بیمه، سیمان کرمان و موتورسازان تراکتورسازی دارای صف فروش بودند و به این ترتیب در جلسه معاملاتی آتی محدودیت حجم مبنا درباره این شرکت ها اعمال نخواهد شد.

 

غدیر بشترین معامله،کمترین قیمت
هفته گذشته تعداد 27میلیون و 223 هزار و 507 سهم شرکت سرمایه گذاری غدیر به ارزش 4.5 میلیارد تومان در حالی معامله شد که از قیمت هر سهم این شرکت حدود 32 تومان کاسته شد. به این ترتیب"وغدیر" یکصد متقاضی را به دنبال خود کشانید و رتبه اول بیشترین حجم و ارزش مبادلات را کسب کرد. در آخرین روز معاملات، قیمت هر سهم شرکت سرمایه گذاری غدیر پس از یک هزار و 332 نوبت معامله بر روی مبلغ 157 تومان بسته شد.

اگر از معامله 14.5 میلیون حق تقدم فولاد خراسان بگذریم، "شپنا" و صدرا در رقابت تنگاتنگی به ترتیب رتبه های دوم و سوم مبادلات بورس را از نظر حجم کسب کردند.
همچنین هفته گذشته بین یک تا 9 میلیون از سهام شرکت های فولاد مبارکه، بانک پارسیان، بانک کار آفرین، زامیاد، حق تقدم توسعه صنایع بهشهر، خودرو، سرمایه گذاری توس گستر، توسعه صنایع بهشهر، مالی سرمایه گذاری ملی، سایپا، سرمایه گذاری بازنشستگی، لیزینگ خودرو غدیر، داروسازی سبحان، سرمایه گذاری امید، ایران و اعتباری سینا و ریخته گری تراکتور سازی مورد معامله قرار گرفت.

کد خبر 3379

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =