۰ نفر
۲۵ بهمن ۱۳۸۷ - ۱۲:۱۸

حجم و ارزش معاملات هفته گذشته بورس تهران به نصف کاهش یافت.

گروه اقتصاد: حجم و ارزش معاملات بورس تهران در هفته ای که گذشت به نصف کاهش یافت .اما با وجود کاهش چشم گیر حجم و ارزش در نیمه دوم بهمن سرمایه گذاران  به معامله سهام بانک ها، فلزات اساسی و شرکت های چند رشته ای تمایل بیشتری داشتند. به طوری که طی هفته گذشته بیش از 50 درصد حجم معاملات  بر روی سهام شرکت های فعال در صنعت بانکداری، فلزات اساسی و چند رشته ای ها صورت گرفت.

هفته گذشته بانک پارسیان،سرمایه گذاری غدیر و مپنا بیشترین حجم معامله را به خود اختصاص دادند.  سهام شرکت مپنا در حالی به لحاظ حجم معاملات در جایگاه سوم ایستاد که از نظر ارزش در رتبه پنجم قرار داشت.

افت 10082 واحدی شاخص از ابتدای سال

شاخص کل بورس که افت پی در پی را از 25 آبان تجربه می کرد اگر چه در دو  هفته گذشته توانست از افت شدید خود جلوگیری کند اما در هفته ای که گذشت شاخص کل ا36.4 واحد کاهش یافت و به رقم 8430 واحد رسید.

این در حالی است که از ابتدای سال تا کنون شاخص کل 10082 واحد کاهش داشته است.

بیشترین کاهش ها

طی چهار روز کاری هفته ای که گذشت، سهام شرکت قند هکمتان بیشترین افت قیمت را تجربه کردو از قیمت هر سهم این شرکت 18 تومان کاسته شد که با 11.35 درصد افت قیمت در پایان مبادلات با نرخ 137 تومان دادوستد شد.

تاید واتر با تفاوت اندکی نسبت به قند هکمتان  در رده دوم به لحاظ افت قیمت قرار گرفت. از قیمت هر سهم این شرکت 11.18 درصد، معادل115   تومان کاسته شد و به مبلغ 914 تومان رسید.

 گفتنی سومین کاهش قیمت هفته گذشته مربوط به سهام شرکت سرمایه گذاری توس گستر بود. از قیمت هر سهم "وتوس" 15 تومان معادل 9 درصد کاسته شد. ارزش مبادلات سهام این شرکت مبلغ 153.7 میلیون تومان گزارش شده است. متقاضیان طی 197 نوبت  تعداد 928 هزار و 550 سهم را جا به جا کردند. در پایان هفته هر سهم توس گستر به مبلغ 159 تومان رسید.

بررسی ها نشان داد قیمت سهام شرکت های سموم علف کش، هپکو، سرمایه گذاری امید، موتور سازان تراکتور سازی، لیزینگ خودرو غدیر، قند نقش جهان، موتوژن، جوشکاب یزد، توسعه معادن و فلزات، آذریت، تولیدی صنعتی آبگینه، گروه بهمن، حمل و نقل پتروشیمی، الکتریک خودرو شرق، صنایع کاغذ سازی کاوه و ذغال سنگ نگین طبس بین 3 تا 7 درصد کاهش داشته است.

با وجود رشد 4 برابری قیمت سهام شرکت کنتورسازی از ابتدای امسال، این سهم هفته گذشته نیز بیشترین افزایش را تجربه کرد به طوری که قیمت هر سهم این شرکت با 46 تومان افزایش معادل 12.11 درصد، به 425 تومان رسید.  متقاضیان تعداد یک میلیون و 704 هزار و 941 سهم را به مجموع ارزش 688 میلیون تومان خرید و فروش کردند.

در چهار روز کاری هفته گذشته قیمت  سهام مپنا و البرز دارو  نیز به ترتیب 8 و 6 درصد رشد کرد. همچنین قیمت سهام شرکت های نیرو کلر، سایپا آذین، نورد و لوله اهواز و صنعتی دریایی ایران بین 3 تا 5 درصد افزایش داشتند.

 

کد خبر 3769

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =